REKLAMA

Triduum Paschalne w płockiej katedrze

REKLAMA

Zbliżają się te dni w roku liturgicznym, kiedy w szczególny sposób będziemy celebrować mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Te najważniejsze dla katolików dni nazywamy Triduum Paschalnym. Warto wtedy przygotować się do odpowiedniego przeżywania Świąt.

Na przeciw temu wychodzi płocka Kuria Diecezjalna. Już w Wielki Czwartek o godzinie 10 w katedrze odbędzie się Msza Krzyża Świętego pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Libery. W czasie mszy biskup pobłogosławi oleje chorych i katechumenów oraz poświęci krzyżmo. Również w czwartek, o godzinie 18, odbędzie się Msza Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył będzie ks. biskup Roman Marcinkowski. Uroczystość ta będzie upamiętnieniem Ostatniej Wieczerzy Jezusa z uczniami.

PowiązaneTematy

Wielki Piątek

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Święta. We wszystkich kościołach odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej. Jest to również dzień ścisłego postu. Tego dnia w bazylice katedralnej o godzinie 9 odbędzie się Liturgia Jutrzni i Godziny Czytań, której przewodniczyć będzie ks. biskup Piotr Libera. Kazanie natomiast wygłosi ks. Piotr Marzec, wicedyrektor Szkół Katolickich w Sikorzu. W piątek o godzinie 18 zostanie odprawiona Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył będzie ks. biskup Mirosław Milewski. Tego dnia ofiary składane na tacę będą przeznaczone na pomoc chrześcijanom, mieszkającym w Ziemi Świętej.

Wielka Sobota

W Wielką Sobotę o godzinie 9 odprawiona zostanie Liturgia Jutrzni i Godziny Czytań, której przewodniczył będzie ks. biskup Piotr Libera. Kazanie natomiast wygłosi ks. Paweł Niewinowski, nauczyciel Szkół katolickich w Sikorzu. Liturgia Wigilii Paschalnej z odnowieniem przyrzeczeń Chrztu Świętego odbędzie się w Wielką Sobotę o godzinie 20. W Wielką Sobotę tradycyjnie poświęcimy pokarmy na stół wielkanocny. W katedrze zrobimy to w godzinach od 8-17. Ponadto w sobotę, 26 marca, o godzinie 21 w Kolegiacie św. Michała (farze) Wigilii Paschalnej połączonej z Mszą rezurekcyjną przewodniczyć będzie ks. biskup Mirosław Milewski.