Tragedie w Święto Zmarłych. Można im zapobiegać

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Podróże na polskie cmentarze, związane z obchodami dnia Wszystkich Świętych, wiążą się, niestety, ze zwiększoną liczbą wypadków na drogach. Dlatego policjanci już w piątek, 27 października rozpoczęli akcję ZNICZ, która potrwa do 2 listopada. Funkcjonariusze ruchu drogowego chcą ograniczyć negatywne zachowania na drogach, zapewnić ich użytkownikom bezpieczną podróż do miejsc docelowych i powrót do domu oraz utrzymać płynność ruchu.

W trakcie działań na drogach, policjanci będą sprawdzać m.in.:

  • przestrzeganie ograniczeń prędkości na drogach dojazdowych do miast,
  • stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci,
  • stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów,
  • stosowanie się do ograniczeń oraz zakazu ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów,
  • właściwe używanie świateł zewnętrznych pojazdów,
  • stosowanie przez pieszych poruszających się po drodze, po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

Pamiętajmy!

Wybierając się w długą podróż, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek. W podróży dopilnujmy, żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sami także o tym nie zapominajmy!

By zapewnić płynność ruchu i bezpieczeństwo w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich i na głównych trasach komunikacyjnych, policjanci apelują do wszystkich kierowców:

  • Zachowujmy szczególną ostrożność w rejonach cmentarzy i wszędzie tam, gdzie w tym szczególnym okresie występować będzie zwiększone natężenie ruchu pieszych,
  • Prowadząc samochód nie jedźmy na pamięć. Zwracajmy uwagę na obowiązujące znaki drogowe, głównie w rejonie nekropolii. W okresie tym wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu,
  • Parkujmy samochód tylko w miejscach do tego wyznaczonych, w sposób umożliwiający ruch pieszych i innych pojazdów,

– Zachowajmy rozsądek, nie spieszmy się, zdejmijmy nogę z gazu i pomyślmy o własnym bezpieczeństwie i szczęśliwym powrocie do domu – mówi rzecznik płockiej policji Krzysztof Piasek.

Policjanci przypominają!

Pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą więcej pieniędzy, niż potrzebujemy. Nie nośmy dokumentów, pieniędzy, kluczy czy przedmiotów wartościowych, w reklamówkach, otwartych dużych kieszeniach odzieży. Portmonetki, portfele, telefony i karty bankomatowe, a także klucze – należy schować w zamykanej wewnętrznej kieszeni ubrania. Korzystając ze środków komunikacji miejskiej torebkę lub plecak miejmy zawsze przed sobą i trzymajmy je w dłoni. Nie pozostawiajmy przy nagrobkach swojego mienia bez należytego nadzoru.

– Czasem wystarczy chwila naszej nieuwagi np. oddalenie się od miejsca pochówku po wodę do kwiatów lub odejście ze śmieciami do kosza, aby stać się ewentualną ofiarą kradzieży. Bądźmy uważni podczas wsiadania i wysiadania z tramwaju, czy autobusu. W miarę możliwości unikajmy ścisku i przygodnie poznanych osób, w tym przypadku zastosujmy zasadę ograniczonego zaufania – dodaje rzecznik płockiej policji.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji