To wymagało logiki i… myślenia – rozstrzygnięcie konkursu Małachowianki

REKLAMA

– Każdy z młodych ludzi, którzy zakwalifikowali się do ścisłego finału konkursu Malachoviacus Informaticus, ma szansę odnieść w życiu sukces w dziedzinie informatyki i matematyki – mówił nam Mariusz Różycki, pomysłodawca i jeden z organizatorów konkursu.

Na uroczystej gali rozdania nagród w sobotę, 12 kwietnia, w auli płockiego urzędu miasta nie zabrakło nikogo. Byli uczestnicy wraz ze swoimi opiekunami, którzy przyjechali z całego powiatu płockiego, przybyli też patroni konkursu, aby wręczyć nagrody, nie zabrakło też organizatorów oraz sponsorów nagród.

PowiązaneTematy

Dla młodych ludzi, bo to oni byli głównymi bohaterami wydarzenia, było to bardzo ważne wydarzenie w życiu. Bo jeżeli dalej pójdą tą drogą, bez wątpienia osiągną sukces w dziedzinie nauk ścisłych. W tej chwili wszyscy są jeszcze uczniami gimnazjów, ale udział w konkursie i zakwalifikowanie się do ścisłego finału otworzyło im furtkę do świetlanej przyszłości. Na spotkaniu w ratuszu, oprócz nagród, dostali już zaproszenie od Renaty Kutyło-Utzig, dyrektor płockiej Małachowianki – prestiżowej płockiej szkoły średniej, do nauki w jej murach.

Była to pierwsza edycja tego konkursu. Pomysłodawcą i jednocześnie jednym z organizatorów był Mariusz Różycki, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, a obecnie student drugiego roku informatyki na Uniwersytecie Cambridge, który specjalnie przyjechał na galę wręczenie nagród. Nie można nie wspomnieć o dwóch pozostałych organizatorach, którzy włożyli heroiczną pracę w zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Mowa o Cezarym Obczyńskim, nauczycielu matematyki i informatyki w Małachowiance, a także wykładowcy na Uniwersytecie Łódzkim i PWSZ w Płocku oraz Sebastianie Ostrowskim, nauczycielu informatyki płockiej Małachowianki.

Konkurs był skierowany do uczniów gimnazjów klas I- III z powiatu płockiego i składał się z dwóch etapów. Pierwszy, wymagał od uczestników znajomości zagadnień wymienionych w podstawie programowej nauczania informatyki i matematyki. Szczególnie przydatna okazała się na tym etapie wiedza z umiejętności rozumienia i zapisywania algorytmów w postaci słownej – była to tzw. część opisowa. Z 36 młodych ludzi, oceniający wybrali 16 osób, które zakwalifikowały się do II etapu. Tu zadania były już dużo trudniejsze i wymagały ścisłego myślenia. Po rozwiązaniu zadań wystarczyło już tylko czekać na wyniki.

– Pozytywnie zaskoczyło nas to, że do niektórych zadań wprowadziliśmy uproszczenia, a młodzież wykazała się tak dużą kreatywnością, że wracała do tej bardziej skomplikowanej wersji – mówił nam Mariusz Różycki. Nikt z uczestników konkursu nie został bez nagrody. Wszyscy również otrzymali pamiątkowe koszulki oraz książki. Młodzież ze ścisłego finału, czyli osiem osób, odebrała cenniejsze nagrody, między innymi tablety oraz aparat fotograficzny. Ciekawostką jest, że między drugim a pierwszym miejscem był tylko jeden punkt różnicy. – Oceniający prace sprawdzali to dwa razy – mówił Sebastian Ostrowski, wyczytując zwycięzców.

Pierwszą edycję konkursu Malachoviacus Informaticus wygrał Grzegorz Pomirski z Gimnazjum nr 13 w Płocku, następne nagradzane miejsca kolejno zajęli: II – Damian Byszewski z Łącka, III – Dawid Jankowski z Sikorza, IV – Witold Jóźwiak z Małej Wsi, V – Michał Opaliński z Sikorza, VI – Wojciech Sarwiński z Gimnazjum nr 8 w Płocku, VII – Marta Lińska z Gimnazjum nr 6 w Płocku, a miejsce VIII – Jakub Zamachowski również z Gimnazjum nr 6 w Płocku.

– Sprawdziliśmy siebie i umiejętność swojego logicznego myślenia – powiedzieli nam Marta, Paweł i Janek, uczestnicy konkursu.

Gratulujemy zwycięzcom, a organizatorzy już teraz zachęcają do wzięcia udziału w następnej edycji konkursu, która odbędzie się za rok.

PetroNews był patronem medialnym konkursu.