REKLAMA

Tańczyli, malowali, śpiewali i grali. Jak wyglądały półkolonie z ORLENEM? [FILM, ZDJĘCIA]

ORLEN Blisko Ludzi

REKLAMA

Kolejny już raz w Płocku odbywały się półkolonie kulturalne w ramach projektu „Wakacje z Orlenem”. W zajęciach wzięły udział dzieci i młodzież z Płocka oraz okolic. Jak wyglądały w tym roku?

Rozwijanie pasji u dzieci oraz ich wrażliwości artystycznej jest niezwykle ważne. Taki właśnie cel założyli sobie organizatorzy Półkolonii Kulturalnych, które odbyły się w Płocku w ramach projektu „Wakacje z Orlenem”. Półkolonie przygotowało i poprowadziło Stowarzyszenie Edukacji Kulturalno-Artystycznej i Nauki, sponsorowane były natomiast przez PKN ORLEN.

– Jest to już trzecia edycja warsztatów w takiej formie i w tym miejscu, w Szkole Podstawowej nr 23 w Płocku – mówi Roman Kusy, Koordynator programu „Wakacje z Orlenem”. – Kierujemy tę ofertę do młodzieży zainteresowanej działalnością artystyczną, kulturalną – wyjaśnia.

Roman Kusy

Półkolonie kulturalne zorganizowano dla sześciu grup 15-osobowych w formie zajęć: teatralnych, muzycznych (wokalnych i instrumentalnych), plastycznych (dwie grupy) i tanecznych. Łącznie w jednym turnusie bierze udział 90 dzieci. Zajęcia dla tej pokaźnej grupy organizuje dziesięcioosobowa kadra.

Każda z grup przygotowuje w ciągu turnusu własny pokaz: prac plastycznych, utworu wokalnego, utworu instrumentalnego, układu tanecznego czy etiudy teatralnej. Efekt półkolonii rodzice i bliscy uczestników oglądali podczas wielkiego finału, na zakończenie każdego turnusu. Jeden dzień przeznaczony był natomiast na wycieczkę.

– Dzieci były w Toruniu, gdzie zwiedzały Dom Legend i Starówkę toruńską. Program pokazowy przygotowany jest więc przez cztery dni – tłumaczy Roman Kusy.

Jak dodaje, dzieci bardzo entuzjastycznie podchodzą do zajęć i widać, że z pasją biorą w nich udział, sprawia im to autentyczną radość.

– Do współpracy zapraszam nauczycieli, którzy są nie tylko edukatorami, ale i pracują też artystycznie, mają pasję, więc potrafią przekazać ją uczestnikom półkolonii – wyjaśnia nasz rozmówca.

Zaznacza, że projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a rekrutacja trwa niewiele ponad jeden dzień. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice wypowiadają się bardzo pozytywnie na temat organizowanych działań.

Zajęcia wokalne

Poprowadziła je Monika Mulska – aktorka, wokalistka, pedagog, solistka Teatru Muzycznego w Łodzi, absolwentka Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim (specjalność MUSICAL). Ukończyła też Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w specjalności Edukacja Muzyczna oraz Muzyka w teatrze i Państwową Szkołę Muzyczną w Płocku I i II stopnia w klasie fortepianu. Zagrała główne role w musicalach: Les Miserables, Cyrano, Sen nocy nieletniej, Wonderful Town. Na co dzień uczy kształcenia słuchu, rytmiki oraz śpiewu w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia im. Romualda Twardowskiego w Gostyninie. Prowadzi również chór gospel oraz teatralną grupę młodzieżową w Stowarzyszeniu Teatr PerSe.

W jej grupie znalazło się kilkanaścioro utalentowanych dzieci w różnym wieku. Na zajęciach pracowali nad techniką śpiewu, słuchali muzyki oraz przygotowywali repertuar złożony kilku piosenek, które zostały zaprezentowane podczas koncertu podsumowującego działania w ramach Półkolonii Kulturalnych.

Zajęcia warsztatowe muzycznej grupy instrumentalnej

Czynny udział w niej wzięło 15 uczestników w wieku od 7 do 15 lat. Zajęcia prowadził Grzegorz Leliński – nauczyciel muzyki, gitarzysta akustyczny i basowy, który jest instruktorem muzycznym z wieloletnim doświadczeniem, a także muzykiem sesyjnym i aktywnym uczestnikiem płockiej sceny muzycznej.

Jak oceniał muzyk, grupa prowadzona przez niego w drugim turnusie jest bardzo aktywna i zdolna. Pomimo zróżnicowanego wieku, uczestnicy szybko zgrali się zarówno muzycznie, jak i towarzysko. W czasie zajęć uczestnicy poznawali techniki gry na instrumentach perkusyjnych, takich jak quiro, ago-go-bel czy cajon. Uczyli się współpracy sekcyjnej, by razem osiągnąć wyznaczony cel. Opracowali utwór instrumentalny i zaaranżowali trzy piosenki, które wykonali wraz z grupą wokalną.

Zajęcia taneczne

Poprowadziła je Malwina Janus – młoda rozwijająca się tancerka, pochodząca z Płocka. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku 9 lat. Mimo, iż zaczynała od tańca towarzyskiego, obecnie szkoli się w różnych stylach, jednak to taniec jazzowy oraz współczesny są najbliżej jej serca. Jest certyfikowaną nauczycielką tańca i studentką choreografii Akademii muzycznej w Łodzi. Działa czynnie nie tylko jako instruktorka tańca, ale również tancerka turniejowa oraz biorąca udział w spektaklach.

Jak mówi, na swoich zajęciach ceni zapał, współpracę i pozytywna atmosferę, która wpływa na rozwój młodych tancerzy. Jej celem jest zaszczepienie pasji i przekazanie radości, którą można czerpać z samej istoty sztuki, jaką jest taniec. W roli instruktora sprawdza się od 18. roku życia. Traktuje nauczanie tańca i baletu nie tylko jako pracę, ale przede wszystkim pasję.Warsztaty plastyczne

Prowadzone były przez Anielę Lewandowską – nauczycielkę plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury. Pani Aniela podejmuje działania, zmierzające do rozwoju wyobraźni twórczej, miłości do sztuki, otwartości w wyrażaniu uczuć. Poprzez wspólną pracę w grupie stara się rozwijać zainteresowania dzieci i młodzieży, ich upodobania artystyczne, a także wzbogacać i kształtować wrażliwość na piękno.

Jak przekonuje, twórczość w sztuce to nic innego, jak pomysł, intuicja i fantazja, którą można przedstawić za pomocą wielu technik plastycznych.

– Wspólnie z moimi wychowankami szukamy inspiracji w świecie tajemniczej natury. Obserwujemy przyrodę, wytężamy zmysły, aby uchwycić jej piękno i bogactwo form. Baśniowe sceny, dziwne stwory, zwierzęta, rośliny ułożone z barwnych plam to nasza baza twórcza – wyjaśnia Aniela Lewandowska.

Drugą grupę prowadziła Dorota Szarmach-Jończyk – nauczycielka plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury. Dzieci i młodzież na zajęciach pani Doroty rozwijaj swoje umiejętności, uczą się przez zabawę ze sztuką, bawią się twórczością plastyczną, rozwijają wyobraźnię poprzez inspiracje światem rzeczywistym i wymyślonym, poznają różnorakie techniki plastyczne.

W zajęciach pani Doroty uczestniczyły dzieci w wieku od 7 do 15 lat. W ciągu tygodnia uczestnicy półkolonii kulturalnych mogli tworzyć przedmioty dekoracyjne i użytkowe za pomocą ciekawych technik plastycznych, takich jak papier marche, tkanie, decaupage, powertex, filcowanie, malowanie na szkle, rysunek.

– Poznane techniki były dostosowane do wieku, potrzeb i zainteresowań dzieci. Dzięki ich różnorodności, prowadzone zajęcia były bardzo interesujące i dające dużo radości oraz satysfakcji ich uczestnikom – mówi pani Dorota.

Grupa teatralna

Te zajęcia prowadziła Olga Barańska – instruktor teatralny, praktyk dramy, animator kultury, nauczyciel plastyki, oligofrenopedagog. W Młodzieżowym Domu Kultury prowadzi trzy grupy teatralne skupiające dzieci i młodzież. Jest twórcą cyklicznych warsztatów form teatralnych „Mała Akademia Teatru”, pomysłodawczynią konkursu recytatorskiego i poezji śpiewanej „Słowa po niebie płynące”. Związana zawodowo z płocką kulturą 16 lat.

Grupę warsztatową tworzą młodzi ludzie, których pasją jest teatr – wykazują się dużą ciekawością i z chęcią podejmują nowe wyzwania teatralne.

Zajęcia teatralne obejmowały działania w następujących blokach tematycznych:

  • Technika improwizacji teatralnej i gry dramatyczne.
  • Praca metodą dramy.
  • Ćwiczenia oddechowo-artykulacyjne, relaksacyjne i zabawy głosem.
  • Praca z tekstem literackim – interpretacja w kontekście.

Dzieci i młodzież uczestniczący w warsztatach zaprezentowali dwie etiudy teatralne.

Nad całością półkolonii czuwała Elżbieta Kusy – kierownik półkolonii kulturalnych. Czas pomiędzy zajęciami w atrakcyjny sposób starały się wypełniać Martyna Czerniak i Ewa Marciniak-Mańkowska.

Pełną relację z półkolonii można obejrzeć na profilu facebookowym Stowarzyszenia: https://www.facebook.com/sekanplock, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia naszego filmu z ostatniego dnia zajęć warsztatowych, tuż przed finałem.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 1

  1. Ania says:

    Czy te półkolonie były darmowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU