REKLAMA

Szpital Świętej Trójcy walczy z rakiem piersi

REKLAMA

W czwartek, 24 października, w siedzibie Szpitala Świętej Trójcy odbyła się konferencja prasowa, podczas której poruszono temat badań profilaktycznych piersi. Zapraszano także na dzień otwarty do przychodni przy ul. Miodowej 2.

PowiązaneTematy

W Polsce od wielu lat wzrasta zachorowalność na raka piersi. W ostatnich latach przyrost ten przybrał na sile. Rocznie notuje się 12 tys. nowych przypadków zachorowań i ok. 5 tys. zgonów. – Piersi to nasz atrybut kobiecości. Jeden z podstawowych elementów stanowiących o poczuciu kobiecej wartości – powiedziała Ewa Nieścierenko, prezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. – Wiele z nas ma kompleksy dotyczące kształtu, wielkości, ale tak naprawdę liczy się tylko to, żeby nie odebrały nam najwyższej wartości – życia. Pamiętajmy o jednym: regularne badania są bezcenne – dodała.

Dziedziczne raki piersi, a więc te, które związane są z dziedziczeniem wadliwych genów, to niespełna 10 proc. wszystkich przypadków – wówczas objawia się często w dość wczesnym wieku i prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest bardzo wysokie.

Za czynniki ryzyka uznaje się m.in. dietę (niekorzystna jest duża ilość tłuszczu w pożywieniu oraz mocny alkohol), brak ruchu, otyłość, a także niektóre toksyny czy wirusy. – Życzyłbym sobie, abyśmy wzorem Holandii zorganizowali bardziej skuteczne badania przesiewowe – powiedział Tadeusz Żurawik, Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Świętej Trójcy. – Tam zgłaszalność na badania wynosi aż 85% mimo, że przed akcją było zdecydowanie gorzej niż u nas. Dziś to Polki wyrzucają zaproszenia na badania do kosza. My zachęcamy idźcie na badanie.

– Życzyłbym sobie, abyśmy wzorem Holandii zorganizowali bardziej skuteczne badania przesiewowe – powiedział Tadeusz Żurawik, Ordynator Oddziału Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Świętej TrójcyPodczas konferencji prasowej powtarzano, że regularne badania to przepustka do spokoju i radości. Jeśli okaże się, że faktycznie rozwija się jakaś choroba, to odwlekanie wizyty u lekarza sprawia, że zmniejszamy swoje szanse na wyleczenie.

W związku z obchodami „Miesiąca profilaktyki raka piersi i promocji zdrowia wśród kobiet” Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. organizuje dzień otwarty w przychodni przy ul. Miodowej 2. 29 października w godzinach między 13 a 18 istnieje możliwość:

– bezpłatnego badania piersi i skorzystania z porady specjalisty ds. chirurgii ogólnej i onkologicznej Szpitala Świętej Trójcy Pawła Sobieskiego;
– uzyskania porad od instruktora fitness dotyczących zdrowego trybu życia;
– uczestnictwa w instruktażu samobadania piersi.

Badania i porady są bezpłatne. Na akcję mogą zgłosić się wszystkie chętne kobiety (w przypadku badania piersi ilość badań jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń – zapisy pod nr telefonu 24 364 53 50), nie tylko mieszkanki Płocka. Warunek to przynależność do Przychodni Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU