Szpital pochwalił się wyremontowanym oddziałem. “Wystarczy zlikwidować takich gości z naszego otoczenia…”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Władze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oficjalnie pochwaliły się wyremontowanym odziałem chorób płuc i gruźlicy. Podczas uroczystości, pamiątkowe dyplomy otrzymali pracownicy szczególnie zaangażowani w remont. 

Szpital oddział (9)

Fot. Michał WIśniewski

Wprowadzeniem była krótka historia szpitali w Płocku, która sięga… 1405 roku. To właśnie wtedy powstał pierwszy przytułek przy kościele św. Trójcy. Dopiero w XVIII wieku powiększono go do 24 łóżek. Budowę szpitala na Winiarach rozpoczęto w 1963, a oficjalne otwarcie miało miejsce 10 lat później – 9 kwietnia 1973 roku. Obecnie szpital zatrudnia 1500 osób, rocznie hospitalizuje ok. 40 tysięcy pacjentów i ma powierzchnię 36,8 tysięcy metrów kwadratowych.

Oddział chorób płuc i gruźlicy został oddany do użytku 27 lutego 1969 roku. Na prezentacji Bogdana Gotowickiego, ordynatora oddziału, znalazło się kilka sentymentalnych zdjęć, m.in. pierwszego zespołu lekarzy i pielęgniarek, starego sprzętu czy… sali gimnastycznej. – Chciałbym też pokazać, jak się zmieniał sprzęt. Dzięki Bogu, pojawiły się już nowe rzeczy – uśmiechał się ordynator, pokazując kolejne sprzęty, które wypadły z użytku.

Remont oddziału zaczął się w czerwcu 2015. – Oto nasze sale, panowała różnorodność – mówił ordynator, pokazując kolejne slajdy. – Dziś sale są ujednolicone, większość ma swoją łazienkę. Łatwiej upilnować czy pacjenci nie palą papierosów – żartował.

– Chciałbym podziękować wszystkim państwu, którzy wpłynęli na to, że nasz pięćdziesięciolatek zyskał świeżość. Szczególnie chciałbym podziękować Urzędowi Marszałkowskiemu, marszałkowi Adamowi Struzikowi i dyrekcji szpitala, z dyrektorem Kwiatkowskim na czele. Kolegom chciałbym podziękować za to, że znieśli to wszystko dzielnie i kolegom z oddziałów pokrewnych – wewnętrznego, nefrologii, kardiologii i  zakaźnego – że zaopiekowali się częścią pacjentów. Miałem też mówić o profilaktyce, ale wystarczy zlikwidować takich gości z naszego otoczenia – zakończył ordynator.

Fot. Michał Wiśniewski

Fot. Michał Wiśniewski

Dyrektor szpitala przedstawił z kolei kolejne programy i finansowanie, jakie w ostatnich latach uzyskał szpital. Od 2004 roku szpital pozyskał dofinansowania w wysokości 125 mln ze środków unijnych i prawie 101 mln ze środków budżetu państwa i funduszy strukturalnych. Stanisław Kwiatkowski wnioskował także do marszałka Struzika o dyplomy dla zasłużonych dla oddziału pracowników.

– W Płocku i okolicy od wielu lat toczy się dyskusja nad stanem jakości płockiego powietrza. Dane nie napawają nas entuzjazmem, jeżeli chodzi o zachorowalność na nowotwory i inne choroby związane z płucami. Dlatego czuję wielkie zadowolenie nie tylko jako samorządowiec i radny, ale też jako mieszkaniec, który posiada tę przewlekłą chorobę i korzysta z tego typu leczenia. Ten oddział będzie służył nie tylko płocczanom, ale mieszkańcom całego regionu, aby jeszcze lepiej dbać o zdrowie. W imieniu swoim i, myślę, całej rady miasta, chciałbym podziękować całemu sztabowi ludzi, który przyczynił się do tego, że oddział został wyremontowany nie tylko z zewnątrz, ale też pod względem sprzętowym – mówił Tomasz Kominek, po czym nastąpiła uroczystość wręczenia dyplomów.

Wartość całego projektu to blisko 6,8 mln zł. Szpital uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach RPO WM 2007-2013 w wysokości ponad 5,1 mln zł oraz z budżetu samorządu województwa mazowieckiego – blisko 1,4 mln zł.

Podziel się:

Komentarze są zamknięte

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji