REKLAMA

Szczepienia również dla 16 i 17-latków. Zapisy od poniedziałku

REKLAMA

Ministerstwo zdrowia poinformowało o możliwości zaszczepienia się przez nastolatków w wieku 16 i 17 lat. Rejestracja ruszy w najbliższy poniedziałek.

Aby móc się zaszczepić, nastolatkowie będą musieli mieć przy sobie „kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19”, który od niedzieli, 16 maja, będzie dostępny na stronie gov.pl. Rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia rozpocznie się od 17 maja br.

– Zachęcamy do wcześniejszego pobrania formularza i podpisania go przez opiekuna prawnego. Oczywiście, jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w Punkcie Szczepień. Wówczas osoba niepełnoletnia będzie musiała przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na udzielenia świadczenia – tłumaczy wiceminister zdrowia, Anna Goławska.Od 17 maja, gdy rozpocznie się rejestracja nastolatków powyżej 16 roku życia, wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia. E-skierowanie otrzymają wszystkie osoby, które ukończyły 16 r.ż. W przypadku osób, które ukończą ten wiek w 2021 r., E-skierowania będą wystawiane po fakcie ukończenia 16 r.ż. w odstępach tygodniowych.

Dla nastolatków przeznaczona będzie wyłącznie szczepionka Comirnaty firmy Pfizer, która jako jedyna została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych. Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, nazywanego białkiem S, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przed wirusem SARS-CoV-2.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU