REKLAMA

Szczepienia już dla dzieci od 12. roku życia. Od września także w szkołach

REKLAMA

Europejska Agencja Leków wydała pozytywną decyzję w sprawie szczepień dzieci od 12. roku życia. Podobną rekomendację wydała działająca przy premierze Rada Medyczna. Wkrótce więc rozpoczną się szczepienia i tej grupy dzieci.

W piątek, 28 maja, Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku od 12 do 15 lat, natomiast działająca przy premierze Rada Medyczna wydała pozytywną rekomendację w tym temacie w poniedziałek 31 maja. To oznacza, że mogą już rozpoczynać się szczepienia dla dzieci w tym wieku. Podkreślmy, że mogą one być szczepione, przynajmniej na razie, jedynie preparatem firmy Pfizer. Łącznie uczniów w wieku 12-18 lat jest w Polsce ok. 2,58 mln osób, kształcącą się w sumie w 24 tys. szkołach i innych placówkach oświatowych.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej szef KPRM, Michał Dworczyk, szczepienia dzieci od 12. roku życia rozpoczną się już za kilka dni – 7 czerwca.

– Po analizie i wymianie opinii z Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki ustaliliśmy, że na razie dzieci będą szczepione w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych – wyjaśnił Michał Dworczyk. – Toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Wyniki mają być znane we wrześniu. Jeśli będą one pozytywne, to rząd również w oparciu o rekomendację Rady Medycznej przy prezesie Mateuszu Morawieckim będzie decydował o dopuszczeniu tej grupy dzieci do szczepień – dodał szef KPRM.Do końca wakacji dzieci będą mogły korzystać z istniejących już form i punktów szczepień, natomiast we wrześniu rząd planuje uruchomienie akcji szczepień w placówkach oświatowych.

Od 6 do 10 września dyrektorzy placówek będą zbierali kwestionariusze medyczne od zainteresowanych szczepieniami uczniów, natomiast w okresie 13-17 września planowana jest już akcja szczepień. Oczywiście szczepienia nie będą obowiązkowe, w związku z czym akcja szczepień w szkołach będzie uzależniona od zainteresowania.

Dotychczas w Polsce wykonano blisko 20 mln 100 tys. szczepień.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU