“Szalom na Kwiatka” – Tewje Mleczarz w Płocku [ZDJĘCIA]

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

– Feliks Mendelssohn-Bartholdy miał korzenie żydowskie, ale nie tworzył muzyki żydowskiej – mówiła Zofia Zychla, wiolonczelistka z Kwartet.pl, która z Zuzanną Niedzielak, klarnecistką, rozpoczęła spotkania muzyczne w Muzeum Żydów Mazowieckich o nazwie “Szalom na Kwiatka”. To zupełnie nowy pomysł, podsunięty płocczanom na spędzanie wieczorów.

Muzyka, którą zaprezentowano na inauguracji, nie była dobierana przypadkowo. Melomani mogli wysłuchać zarówno utworów klasycznych kompozytorów, którzy mieli korzenie żydowskie, ale muzyki żydowskiej nie tworzyli, a także tych, którzy nie mieli pochodzenia żydowskiego, ale inspirowała ich kultura tego narodu. Nie zabrakło oczywiście kompozytorów, którzy mieli korzenie żydowskie i taką też muzykę tworzyli.

Płocką Synagogę wypełniły utwory takich twórców jak Patrick Loiseleur, Aleksander Krein, Bela Kovacs, Jerry Bock oraz wspomniany wcześniej Feliks Mendelssohn-Bartholdy. Utwory w wykonaniu zespołu Kwartet.pl oraz Zuzanny Niedzielak pozwoliły słuchaczom przenieść się w świat dźwięków żydowskich, a tym samym zbliżyć do twórczości mało znanej polskim słuchaczom i chyba trochę niedocenianej.

Podczas wtorkowego wieczoru muzycy usłyszeli „Skrzypka na dachu”, który jako musical z muzyką Jerry’ego Bocka i librettem Josepha Steina zawładnął sercami słuchaczy całego świata. Te znane dźwięki, które zostały w genialny sposób zaaranżowane przez Zuzannę Niedzielak, urzekły także i płocczan. Publiczność doceniła też wykonanie „A gdybym był bogaty”, po którym to muzycy zmuszeni byli bisować.

Oprócz „Skrzypka na dachu”, mogliśmy wysłuchać znany utworu „Shalom Aleichem” Beli Kovacsa, gdzie zaskoczeniem było jego wykonanie. Był to klasyczny utwór muzyki klezmerskiej, pisany przez klarnecistę z wirtuozowską partią klarnetu, z wykorzystaniem kwartetu, który grał w tle. Kwartet.pl i Zuzanna Niedzielak, zagrali jeszcze utwory Patricka Loiseleura – „Jewish folk songs” na klarnet i kwartet smyczkowy, „Trzy szkice hebrajskie na klarnet” Aleksandra Kreina oraz „Cztery utwory na kwartet smyczkowy” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Zespół Kwartet.pl wystąpił przed płocką publicznością w składzie: Paweł Majewski – skrzypce, Tomasz Zychla – altówka, Zofia Zychla – wiolonczela i Ewelina Karna – skrzypce. Na pewno dodatkowym atutem koncertu była Zuzanna Niedzielak, która oprócz gry na klarnecie jest także kompozytorką, związaną z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji