REKLAMA

Symulacja podziału mandatów (wg sondaży)

REKLAMA

Zgodnie z sondażem late poll IPSOS dla TVP, Polsat News i TVN 24, wybory na Mazowszu wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 40,4%. Druga, Platforma Obywatelska zdobyłaby 21,5% głosów, a ostatnie miejsce miejsce na podium przypadłoby Nowoczesnej Ryszarda Petru 9,7%. Jak takie wyniki wpłynęłyby na podział mandatów w naszym okręgu?

PowiązaneTematy

W okręgu wyborczym płocko-ciechanowskim wybieraliśmy 10 posłów. Jeśli wyniki sondażowe potwierdziłyby się w naszym okręgu, zwycięska partia uzyskałaby 5 mandatów, a druga Platforma mogłaby liczyć na 3 przedstawicieli w sejmie. Po 1 pośle miałaby Nowoczesna oraz Ruch Kukiza.

Przy takim rozłożeniu głosów, praktycznie pewni swojej liczby mandatów mogą być najmniejsi. Zażarta walka toczyć się będzie o 3 mandat dla Platformy Obywatelskiej, która może go stracić na rzecz Prawa i Sprawiedliwości. Różnica może być naprawdę niewielka.Należy jednak podkreślić, że są to jedynie dane sondażowe. Ponadto, obejmują całe województwo mazowieckie, a okręg płocko-ciechanowski jest tylko jego częścią. Istnieje zatem szansa pewnego przetasowania.

Na porannej konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza zapowiedziała, że prawdopodobnie dziś po 18 dowiemy się, które partie przekroczyły wymagany próg wyborczy. Wtedy zacznie się podział mandatów, a ostateczne nazwiska nowych posłów i senatorów poznamy jutro. Możemy jednak przewidywać, że z naszego okręgu do Senatu wejdzie Marek Martynowski z PiS, natomiast do Sejmu:

  • PiS: Wojciech Jasiński, Marek Opioła, Maciej Małecki, Robert Kołakowski, Maciej Wąsik
  • PO: Elżbieta Gapińska, Marcin Kierwiński
  • PSL: Piotr Zgorzelski
  • Kukiz’15: Marek Jakubiak.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU