REKLAMA

Sylwia Domańska: W samorządach potrzebna jest nowa krew

REKLAMA

Jest młoda, przedsiębiorcza, wykształcona. Mieszka w gminie, w której wójt sprawuje władzę od 20 lat. Mimo tego odważyła się stanąć jako kandydat na czele komitetu i wystartować w walce o fotel wójta gminy Łąck. Walce, która – jak się okazuje – jest dość brutalna.

Ciekawą sytuację wyborczą mamy w Łącku (powiat płocki). O urząd wójta starają się aż trzy osoby – dwie młode kobiety i jednocześnie dwie Sylwie: Domańska i Sosińska, oraz urzędujący od 20 lat Zbigniew Białecki.

PowiązaneTematy

40-letnia Sylwia Domańska urodziła się w Legnicy, ale od 34 lat mieszka w Koszelówce. – Od urodzenia mam natomiast samorządność we krwi – śmieje się kandydatka na wójta gminy. – Mój tata, Tadeusz Radecki, przez 12 lat był radnym gminy Łąck (w latach 1998-2010), a także Przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Finansów – wyjaśnia.

Jak dodaje, do startu w wyborach namówili ją znajomi, ale puzzle jej wykształcenia i ścieżki zawodowej składają się na obraz aktywnego samorządowca. – Ukończyłam Liceum Ekonomiczne w Gąbinie z tytułem technik ekonomista, studiowałam dziennikarstwo i komunikację społeczną na Wydziale Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, a podyplomowo kończyłam dziennikarstwo na Wydziale Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego – wspomina.

Doświadczenie zawodowe nauczyło ją praw i mechanizmów rządzących wolnym rynkiem, rynkiem lokalnym, koniunkturą gospodarczą i sytuacją ekonomiczną oraz polityczną. – Mam ponad 23-letni staż pracy, wliczając w to pracę w 9-hektarowym gospodarstwie rolnym rodziców. Pracowałam zarówno w samorządzie, jak i firmach prywatnych czy urzędach, m.in. jako specjalista ds. Public Relations, Kierownik Działu Kontroli i Kierownik Nadzoru Kontraktów – wymienia.

Dlaczego podjęła decyzję o konkurowaniu z wójtem, który od 20 lat rządzi w jej gminie? – Jeszcze do niedawna pracowałam w Urzędzie Gminy w Łącku jako inspektor do spraw zamówień publicznych i realizacji inwestycji. Wiem jak wygląda praca urzędnika i wiem też, w jaki sposób można podnieść efektywność pracy urzędu – tłumaczy Sylwia Domańska (w gminie i tak wszyscy kojarzą ją z panieńskiego nazwiska).

Sylwia Domańska

Warto tu podkreślić, że od 2011 roku, czyli od czasu zatrudnienia w urzędzie gminy, Sylwia przyczyniła się do pozyskania dotacji i ich rozliczeń na kwotę ponad 5,2 mln zł, a wszystkie kontrole zewnętrzne potwierdziły bez zastrzeżeń rzetelność i efektywność jej pracy.

– Posiadam wiedzę i doświadczenie z zakresu działania gminy, struktur urzędu, finansów publicznych, zamówień publicznych, prawa budowlanego, prawa o samorządzie terytorialnym, zarządzania kadrą, procesami inwestycyjnymi oraz znam „od wewnątrz” pracę i obowiązki wynikające z piastowania stanowiska Wójta, z którym współpracowałam ponad 7 lat w codziennej pracy w Urzędzie Gminy w Łącku i na uroczystościach gminnych – argumentuje.To właśnie praca w urzędzie przekonała ją, że gmina Łąck potrzebuje prężnej promocji i rozwoju. – Musimy pozyskiwać na inwestycje środki finansowe ze źródeł zewnętrznych, własne środki budżetowe na pewno nie wystarczą na inwestycje, które są niezbędne w naszej gminie. Nasze działania musimy oprzeć na współpracy z instytucjami rządowymi i inwestorami – tłumaczy kandydatka na wójta gminy Łąck.

Jak podkreśla, bezpartyjność i neutralność jej komitetu stanowi ogromny atut – daje możliwość współpracy i rozmów na każdym szczeblu samorządowym i rządowym, bez uprzedzeń partyjnych.

– Ludzie, którzy trzymają władzę przez 20 lat, z czasem tracą perspektywę, nie zauważają, że świat idzie do przodu. Na dodatek tworzą wokół siebie zamknięty krąg, przez który trudno się przebić – mówi Sylwia Domańska. Przyznaje też, że kampania jej niezależnego komitetu jest niezmiernie trudna.

– Mamy rzucane kłody pod nogi. Uczymy się od podstaw każdego dokumentu, każdej procedury, nie dysponując pieniędzmi partyjnymi i… układami. Nie możemy nawet wynająć sali na spotkania z mieszkańcami. Wójt zakazał nam wynajęcia sali konferencyjnej w hali sportowej, remizy czy sali gimnastycznej w szkole, choć zgodnie z prawem wyborczym, wynajem pomieszczeń w szkołach jest możliwy, pod warunkiem, że spotkania wyborcze nie odbywają się w godzinach pracy placówki – wymienia niezależna kandydatka. Ostatnio ktoś przewiesił jej baner w krzaki, a w nocy krzykami usiłowano zastraszyć mieszkańców. Sprawa została zgłoszona na policji.

Mimo wszystko wierzy, że jej działania mają sens, a gmina Łąck wyrwie się z marazmu. – Wystarczy tylko odwaga. To nie jest rewolucja – to jest ewolucja – mówi z pasją. – Wierzę, że mieszkańcy też zauważają konieczność zmian. I ten czas zmian właśnie nadchodzi. Czas działać, a decyzja leży w rękach mieszkańców! – zachęca Sylwia Domańska.

 

Materiał finansowany z Komitetu Wyborczego Wyborców Inicjatywa Mieszkańców – Rozwój Gminy Łąck

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 18

 1. Pałasz says:

  Sylwia, trzymam kciuki!!! Nie będę brał udziału w wyborach, ale małą kampanię na rzecz Twojego zwycięstwa przeprowadzę. Pozdrawiam.

 2. Polak says:

  Słowa, słowa, słowa…, a ile w tym jest prawdy??? Ubiegając się o fotel wójta przydałaby się fachowa wiedza, kompetencje i doświadczenie, a także trochę samokrytycyzmu i odrobina pokory.

  • SD says:

   Proszę nie negować moich kompetencji – nie znając ich. Pozdrawiam serdecznie.

  • Anonim says:

   Papier wszystko przyjmie. Obstawiam jakies 10% prawdy.

  • Zaangażowany says:

   Jak najmniej takich „Polaków”. Oczywiście można żyć w marazmie, stagnacji bo właśnie tacy „Polacy” potrafią tylko narzekać.

  • Miszkaniec says:

   Czyli tego wszystkiego czego nie ma obecny włodarz.

 3. Pracownik samorządowy says:

  Dość buty i pychy obecnie rządzących. Jak można nie udostępnić lokalu kontrkandydatce? Obawia się Pan, panie Zbigniewie o stołek? I słusznie. Dobrze
  , że nie dopuścił się Pan rękoczynów jak kolega wójt z Bedlna. Powodzenia Pani Sylwio.

  • Anonim says:

   Serdecznie dziękuję Pracownikowi Samorządowemu za wsparcie i przede wszystkim za szczerość.

 4. Letnik says:

  Pani Sylwio wierze źe się Pani uda rozwalić ten beton gminny. POWODZENIA.Trzymam kciuki za Panią. Szkoda źe nie jestem tam zameldowany i nie mam prawa głosu. Ale znam problem . Mieszkam tylko w lecie.

 5. Kuba says:

  Pani Sylwio wierze źe się Pani uda rozwalić ten beton gminny. POWODZENIA.

 6. Robert Wiśniewski says:

  W Łącku rządzi wójt mitoman, który twierdzi ,że na teranie parku wybuduje pole golfowe.

 7. Anonim says:

  Pani Sylwio, pozdrawiamy z Gdańska :) Życzymy wygranej !

  • SD says:

   Dziękuję, że również Gdańsk mnie wspiera ;) Dziękuję za wypowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

 8. Anonim says:

  Pani Sylwio gratulacje odwagi i ciężkie czasy przed wyborcze przed Panią ale to już tylko kilka dni uważam że jest Pani jedyną alternatywą dla naszej gminy w tych wyborach i że obecna władza ma więcej przeciwników niż zwolenników i dlatego Pani wygra to starcie powodzenia…………..
  Oby tylko wyborcy nie pomieszali Sylwi i głosowali na tą prawidłową ………..

 9. Wyborca Lokalny says:

  Wykształceniem to na Pani miejscu bym się nie chwalił bo Liceum Ekonomiczne w Gąbinie i Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku szkoły niezbyt wysokich lotów Uniwersytet Warszawski ok ale gdyby to była choć mgr a podyplomowe jak to podyplomowe płacisz dostajesz papier i tyle wiec z tym wykształceniem to słabiutko.

  No tata tyle lat radnym był i co zrobił dla lokalnej społeczności ? No w sumie pracę załatwił Pani Sylwi i to chyba tak naprawde jedyne czym może Pani się pochwalić 7 lat pracy w Urzędzie Gminy i nic więcej i gdzie jeszcze Pani tak naprawde pracowała i czym dokładnie się zajmowała tak naprawde wszystkim jak Pani się chwali i pewnie niczym.

  Aczkolwiek gratuluje odwagi i życze powodzenia.

  • SD says:

   Póki co w Polsce każdy kto ma czynne prawo wyborcze może głosować, a bierne – startować w wyborach. Zakładam, że Pan też takowe posiada i mógł Pan kandydować w tych wyborach. Proszę mi więc nie zazdrościć.

  • Anonim says:

   Prawda jest taka, że ten kto zapłacił i dostał papier może tak napisać. Reszta szczerze pracowała. Który z radnych zrobił cokolwiek?? Proszę przejrzeć protokoły z obrad – potakiwacze i to jeszcze bezwolni. Gratuluję odwagi – co to próba obalenia mafii czy wybory samorządowe. LUDZIE!!!!

 10. Mieszkaniec says:

  Mam nadzieję że mieszkańcy Gminy obudzą się z letargu. Ile można słuchać o naszej turystycznej gminie co nie przekłada się na rzeczywistość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU