REKLAMA

Świętujemy ćwierćwiecze wolności. Mnóstwo wydarzeń do końca roku

REKLAMA

– Z reguły świętujemy smutne wydarzenia z naszej historii, teraz mamy okazję obchodzić 25. rocznicę wydarzenia, z którego powinniśmy się cieszyć – mówił prezydent Andrzej Nowakowski opowiadając o tym, jak będzie wyglądał płocki Rok Wolności 1989.

Dwadzieścia pięć lat temu Polska stała się wolnym, demokratyczny i suwerennym państwem. 4 czerwca będziemy obchodzili rocznicę pierwszych wolnych wyborów, które zmieniły oblicze Polski. – Chcemy przypomnieć ten czas przełomu – mówił prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. – Uczcimy tamte wydarzenia, a także oddamy hołd ludziom, którzy walczyli i gotowi byli oddać życie za wolną Ojczyznę.

Wspomniana akcja to inicjatywa prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego, który płockie przedsięwzięcie objął specjalnym patronatem. I nie ma co się dziwić, ponieważ organizatorzy podeszli do sprawy ambitnie i na najbliższe miesiące zaplanowali masę najróżniejszych wydarzeń, które będą przypominały o rocznicy, którą obchodzimy w tym roku. – To nie będą tylko imprezy kulturalne, ale także sportowe i edukacyjne – stwierdził prezydent Płocka. – Będziemy też organizowali happeningi, debaty, wystawy i festyny.

Pierwszym wydarzeniem będzie widowisko przygotowane przez Chór Pueri et Puellae Plocenses. Patriotyczne utwory muzyczne będą przeplatane poezją, również w wykonaniu chórzystów. Wśród autorów wierszy są twórcy od epoki romantyzmu do współczesności, m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Kazimierz Wierzyński, Krzysztof Kamil Baczyński i Zbigniew Herbert. Tytuł widowiska „Myśmy wciąż do Niepodległej szli…” zaczerpnięty jest z Marszu Sybiraków autorstwa Mariana Jonkajtysa.

Widowisko zostanie zaprezentowane w sobotę, 1 lutego w bazylice katedralnej, początek o godz. 19, wstęp wolny. Tego dnia, o godz. 20.30, zostanie też uruchomiona okolicznościowa iluminacja na budynku ratusza – zmieni on swoje „barwy” na biało-czerowne. Urząd w takiej scenerii będziemy podziwiali do końca roku.

To tylko wydarzenia inaugurujące płocki Rok Wolności, a w planach jest jeszcze mnóstwo innych inicjatyw. Na maj zaplanowano przedsięwzięcie kulturalne i edukacyjne upamiętniające rocznicę wizyty Lecha Wałęsy w Płocku w 1989 roku oraz jego oficjalnego spotkania wyborczego z płocczanami. Na to spotkanie ma przyjechać sam Lech Wałęsa. – Mamy też deklarację przyjazdu wszystkich członków z komitetu Solidarności – oświadczył Andrzej Nowakowski.W czerwcu zaplanowano oficjalne miejskie obchody rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów, a siódmego dnia tego miesiąca na Starym Rynku odbędzie się z tej okazji koncert. Natomiast we wrześniu będziemy obchodzili rocznicę udzielenia wotum zaufania Tadeuszowi Mazowieckiemu i mianowanie płocczanina pierwszym premierem wolnej Polski. Także uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości, jako 25. rocznica pierwszych, oficjalnych, powojennych obchodów tego święta będzie miała w tym roku szczególny charakter.

Rok 1989 będzie świętowany w Płocku również na wiele innych sposobów – w Teatrze Dramatycznym odbędą się spektakle inscenizujące obrady Okrągłego Stołu, oprócz tego mieszkańcy Płocka zwiedzą okolicznościowe wystawy, a także obejrzą filmy w ramach „Kina Wolności” w Przedwiośniu, ukazujące rzeczywistość czasów komunistycznych, postawy ludzi wobec tej rzeczywistości oraz ich wolę przemian.

Ratusz zapowiedział także, że na każdym osiedlu zorganizowany zostanie koncert w ramach cyklu „Płocki Rock Wolności”, a na scenie wystąpią rodzime zespoły. Młodzi płocczanie będą mogli wziąć udział w warsztatach dokumentalistyczno-edukacyjnych, a swoje wydarzenia będą organizowały także szkoły i organizacje pozarządowe. – Lista inicjatyw jest cały czas otwarta. Zapraszam wszystkich, którzy chcą podzielić się swoimi wspomnieniami, a także włączyć się w inicjatywę ze swoimi pomysłami, do współorganizowania płockiego Święta Wolności – powiedział Andrzej Nowakowski. – Na pewno nie zabraknie pomysłów do organizacji – dodał.

W komitecie honorowym płockich obchodów Roku Wolności jest Lech Wałęsa – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, a także Jacek Kozłowski – wojewoda mazowiecki, Andrzej Nowakowski – prezydent Płocka i biskup płocki Piotr Libera.

Szczegóły inicjatywy „Płock 1989 – Rok Wolności” można znaleźć na fanpage’u na Facebooku www.facebook.com/plock1989, a także na specjalnej stronie internetowej www.1989.plock.eu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU