Święto polskości z… anglojęzyczną nazwą

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Książnica Płocka serdecznie zaprasza na happening z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego” – taka informacja wpłynęła na nasz redakcyjny adres. Czy w tym fragmencie zwraca Waszą uwagę to samo, co urzekło nas?

Działalność Książnicy Płockiej znamy i bardzo doceniamy. Jednak wiadomość, którą otrzymaliśmy na temat wydarzenia zaplanowanego na najbliższy piątek, potraktowaliśmy w kategorii żartu. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego określono mianem “happeningu”.

W dzisiejszym świecie wszystko “lajkujemy”, uczestniczymy w “eventach”, czytamy… newsy ;) Tego nie unikniemy, efekt szybszego kontaktowania się ze światem oraz przenikania się kultur jest oczywisty. Jednak happening (z ang. „dzianie się”, „zdarzenie”) to po prostu wydarzenie o charakterze artystycznym. Słowo to co prawda weszło do codziennego użycia Polaków, wydaje się jednak, że w kontekście Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego po prostu nie pasuje, wręcz razi. Czy zostało użyte specjalnie, aby zwrócić uwagę na tę imprezę?

Pomijając jednak ten zabawny dysonans, 21 lutego, w samo południe, mieszkańcy Płocka będą mogli uczcić to święto i wysłuchać hejnału przed ratuszem, a potem poznać legendę o powstaniu miasta i treść aktu lokacyjnego. W programie zaplanowano również wspólną recytację wiersza „Kto ty jesteś? Polak mały!” w wykonaniu dzieci. Dla wszystkich uczestników przygotowano drobne prezenty – okolicznościowe znaczki, wydane z okazji Roku Wolności.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, od 1999 roku. Ustanowione zostało przez UNESCO, jako data upamiętniająca wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bangladeskiemu statusu języka narodowego. Ten dzień ma pomóc w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego.

Fot. Kamil Wawrzyńcak

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji