Światowe Dni Młodzieży w diecezji płockiej oficjalnie rozpoczęte

REKLAMA

W środowy wieczór oficjalnie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży w diecezji płockiej. Pielgrzymi z Armenii, Gruzji, Francji, Włoch, Białorusi, Ukrainy, Brazylii, Irlandii pojawili się około 19 przed płockim Ratuszem. Nim pojadą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem, uczestniczyć będą w swoistych rekolekcjach w Płocku.

W radosnym korowodzie przybywali pierwsi zagraniczni pielgrzymi na Stary Rynek. O godzinie 19.30 oficjalnie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży w Płocku. Wielokulturowość było widać na każdym kroku – flagi państw z różnych zakątków świata, obce języki i międzynarodowe prowadzenie. Młodzi ludzie, których dzieli wiele kilometrów, ale łączy jedno – radość i chęć przyznania się do swojej wiary.

PowiązaneTematy

Na początek na scenie pojawił się płocki Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”, który zaprezentował nie tylko polskie tańce ludowe, ale także popularne tańce państw, które goszczą w Płocku. Po części artystycznej, na scenę zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich krajów. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oficjalnie wręczył uczestnikom ŚDM klucze do miasta. Przypomniał też, że słowem kluczem tegorocznych dni młodzieży jest miłosierdzie, które ma także związek z naszym miastem.

– To właśnie tu św. siostra Faustyna przed blisko stu laty miała objawienie Jezusa Miłosiernego – przypominał prezydent. Cieszę się, że przez najbliższe dni będziemy mogli spędzić czas w mieście Płocku, mieście miłosierdzia, mieście dawnych władców Polski – dodawał prezydent.

Głos zabrał także gospodarz diecezji płockiej, ksiądz biskup Piotr Libera, który powitał młodzież z całego świata wraz z księżmi i biskupami. Biskup nawiązał do wizyty Jana Pawła II w Płocku. Zachęcał także młodych do zwiedzania katedry oraz Muzeum Diecezjalnego.

– Ufam, że będziecie mieli czas zwiedzić naszą piękną katedrę, zachwycić się wizerunkami świętych. A w Muzeum Diecezjalnym możecie zobaczyć relikwie patrona tego miasta św. króla Zygmunta – zachęcał biskup Piotr Libera.

Po wystąpieniach uroczyście odśpiewany został hymn tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, a później wszyscy modlili się podczas Wieczoru Chwały wykonanego przez Bosco Band.

W samym Płocku podczas ŚDM zatrzymało się około 400 osób. W pobliskim Gostyninie zakwaterowani są Włosi, w Przasnyszu – Ormianie, w Ciechanowie natomiast – Peruwiańczycy.