sobota, 17 Kwiecień, 2021
  • Reklama na portalu i w gazecie
  • Kontakt z redakcją
  • Polityka Prywatności
PetroNews
  • Start
  • Płock
    • Bezpieczeństwo
    • Polityka i Politycy
    • Sport
    • Informacje
    • Rozrywka i Wydarzenia
    • Tylko u Nas
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej
    • Ogłoszenia
    • SocialMedia
No Result
View All Result
PetroNews

REKLAMA
Home Informacje Nauka i Edukacja

Porady prawne: Stuk – puk, czyli przedświąteczne remonty…

przez Redakcja
5 grudnia 2013
39
SHARES
Podziel się na FacebookuUdostępnij na Twitterze
REKLAMA

Zbliżają się święta, tymczasem… Co radzi prawnik przy przedświątecznych remontach? Zobaczcie kolejną część naszych porad, opartych na realnych przypadkach.

Każdy w swoim domu lubi się czuć komfortowo, tak jak państwo Karolina i Wiesław Z. Tym niemniej dobry nastrój regularnie psuł im widok ich łazienki, a teraz doskwierał tym bardziej, że zaprosili na zbliżające się święta całą swoją rodzinę. Styl „Wczesny Gierek” wreszcie tak ich zmierził, że postanowili przeprowadzić remont tego pomieszczenia. Do przeprowadzenia „domowej rewolucji” zaangażowali Roberta D., ich znajomego, który utrzymywał, że wszelkie remonty są mu nie straszne. Państwo Z. i Robert D. po wstępnych negocjacjach zawarli pomiędzy sobą umowę o dzieło – z punktu widzenia prawa jest ona właściwsza dla tego rodzaju prac od umowy o roboty budowlane, którą się stosuje przy większych przedsięwzięciach, np. remoncie całego budynku. Umowa o dzieło polega na tym, że Robert D. (w Kodeksie Cywilnym określają go jako przyjmującego zamówienie, ale nazwijmy go tutaj wykonawcą) zobowiązuje się wykonać określone dzieło – czyli uzyskać rezultat w postaci odremontowanej łazienki państwa Z., tak jak sobie to wymarzyli. Ci w zamian mają obowiązek zapłacić Robertowi D. ustalone w umowie wynagrodzenie.

Niby nie trzeba, ale lepiej zapisać…
W przepisach nie ma wymogu, aby dla swej ważności umowa o dzieło musiała przybrać określoną formę. Może ona zostać zawarta ustnie. Jednak państwo Z. zawarli ją z Robertem D. w formie pisemnej. Tym samym łatwiej im będzie dochodzić ewentualnych roszczeń, powstałych chociażby w wyniku nienależytego wykonania umowy. Powszechnie spotyka się sytuacje, w których wykonawcy nie chcą zawierać z zamawiającymi pisemnych umów. Wynika to z różnych względów, jak choćby obawa przed opodatkowaniem, żądaniami wykonania napraw z tytułu rękojmi, itp. Jeżeli zatem zdecydujemy się na zawarcie ustnej umowy o dzieło, należy  pamiętać o tym, ażeby wykonawca kwitował odbiór pieniędzy otrzymywanych od nas w ramach wynagrodzenia. Zasada ta dotyczy również zaliczki i pieniędzy przekazanych wykonawcy na zakup materiałów. Pokwitowanie wypłaconych sum jest wystarczającym dowodem do potwierdzenia przed sądem zawarcia tej umowy, w razie ewentualnego sporu.

Panie Robercie, ile będzie nas to kosztowało?
W każdej umowie o dzieło zawsze należy wskazać wynagrodzenie wykonawcy. Można tego dokonać w dwojaki sposób:
– po pierwsze przez zestawienie kosztów materiałów i robocizny potrzebnych do wykonania prac,
– po drugie w formie ryczałtu, gdzie ustala się ogólnie kwotę, jaką zamawiający zobowiązuje się zapłacić.

Nasi bohaterowie wybrali to drugie rozwiązanie. Uwzględnili przy tym kwotę podatku dochodowego od osób fizycznych, jaki Robert D. jest zobowiązany zapłacić fiskusowi od uzyskanego wynagrodzenia. Strony również ustaliły moment zapłaty wynagrodzenia. Robert D. otrzymał 1/3 kwoty w ramach zaliczki przed przystąpieniem do pracy. Resztę kwoty miał otrzymać po zakończeniu remontu. Jeżeli umowa o dzieło nie określa terminu wypłaty wynagrodzenia, to następuje ona po zakończeniu prac. Można również ustalić wypłatę poszczególnych części wynagrodzenia po zakończeniu poszczególnych etapów remontu. Umowa może również regulować, która ze stron jest odpowiedzialna za dostarczenie i zakup materiałów oraz narzędzi. W umowie powinno się określić termin zakończenia prac.

Gdy wykonawca jest niesolidny
Pomimo wykazanej ostrożności, państwo Z. nie ustrzegli się kłopotów. Robert D. okazał się wyjątkowo niesolidnym wykonawcą – obiecał rozpocząć prace w połowie listopada, a pojawił się na „placu budowy” dopiero w połowie grudnia. A święta tuż, tuż! Na zakończenie prac w wyznaczonym w umowie terminie nie było najmniejszych szans. Mimo to, małżonkowie Z. zdecydowali się na rozpoczęcie remontu. Szybko jednakże okazało się, że Robert D. więcej opowiada, niż sam potrafi. Partacko położone płytki jedna po drugiej odpadały ze ściany. Nic, tylko się rozpłakać. Co mogliby zgodnie z prawem zrobić państwo Z., aby odzyskać swoje pieniądze i pozbyć się partacza?



Już w momencie niestawienia się wykonawcy w terminie, który umożliwiłby wykonanie dzieła na czas, małżonkom przysługiwało prawo odstąpienia od umowy bez konieczności wyznaczania dodatkowego terminu na realizację prac określonych umową. Uwierzyli jednak wprawnemu w mowie Robertowi D., który zapewnił, że stanie na głowie, a pracę ukończy przed świętami i nie skorzystali z tej możliwości. Tymczasem robota szła opornie. Zlecone przez państwo Z. poprawki źle ułożonej terakoty wlekły się w nieskończoność, a wykonawca nie dotrzymywał kolejnych wyznaczonych terminów. Zamawiający stracili cierpliwość i w końcu skorzystali z przysługującego im prawa do odstąpienia od umowy. Jest to sposób na rozwiązanie umowy w wyniku zastosowania, którego przyjmuje się fikcję, jakby umowa nie została nigdy zawarta. Robert D. musiał zwrócić pobraną zaliczkę. Na marginesie należy też dodać, że Robert D., powinien zostać zawiadomiony o odstąpieniu w tej samej formie, w której zawarto umowę, czyli pisemnie.

Zamawiający może w przypadku odstąpienia od umowy żądać od swego wykonawcy naprawy szkód powstałych w majątku – pokrycia strat finansowych. Jeżeli zawiodą negocjacje, roszczeń można dochodzić przed sądem w ciągu dwóch lat od dnia zakończenia remontu lub od dnia, w którym zgodnie z umową powinien zostać zakończony. Państwo Z. mogli również, nie odstępując od umowy z wykonawcą dotychczasowym, przekazać całość remontu lub jego część innemu wykonawcy. Należy podkreślić, że w tym ostatnim przypadku koszty i odpowiedzialność za skutki prac osoby trzeciej ponosiłby nadal Robert D., mimo że zostałby odsunięty od faktycznego wykonywania remontu.

Zamawiającym przysługuje także prawo żądania usunięcia wad w wykonywanych pracach. Na tej podstawie zamawiający może odmówić odbioru dzieła – czyli potwierdzenia właściwego zrealizowania przez wykonawcę umowy do czasu, gdy w wyznaczonym przez zamawiającego terminie nie usunie on wad. Gdyby wykonawca nie był w stanie ich usunąć w wyznaczonym okresie lub byłoby to w ogóle niemożliwe, uprawnienia zamawiającego zależą od rodzaju danej wady. W tym miejscu należy wyjaśnić, że wady dzielą się na istotne i nieistotne. Te pierwsze uniemożliwiają korzystanie z rzeczy lub też znacząco obniżają wrażenie estetyczne. W przypadku ich wystąpienia zamawiający może odstąpić od umowy. W razie stwierdzenia innych wad, czyli wad nieistotnych można żądać odpowiedniego obniżenia wynagrodzenia.

Na zakończenie należy podkreślić, że z punktu widzenia wykonawcy umowy o dzieło, jej pisemna forma zabezpiecza z kolei wypłatę ustalonego w niej wynagrodzenia, jest zatem korzystna również dla tej strony umowy. Opisany wyżej przypadek oczywiście nie wyczerpuje całości zagadnienia, tym niemniej warto w takich sytuacjach nie podejmować decyzji zbyt pochopnie, stosować zasadę ograniczonego zaufania, żeby nie narobić sobie bigosu – a jeżeli już, to tylko na świąteczny stół…

Marek Robak

Share16Tweet10
Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Zatrzymanym osobom z ORLENU grozi do 10 lat więzienia
Biznes i Gospodarka

Jak oddłużyć się poprzez upadłość konsumencką? W TNP można dowiedzieć się bezpłatnie

27 stycznia 2020
Kierowcy będą musieli ustąpić pieszemu? „Pieszy oczekujący (…) ma pierwszeństwo przed pojazdem”
Bezpieczeństwo

Kierowcy będą musieli ustąpić pieszemu? „Pieszy oczekujący (…) ma pierwszeństwo przed pojazdem”

12 grudnia 2019
Prezydent Płocka do sędziego Tulei: „Może zostaniemy sąsiadami w celi”
Polityka i Politycy

Prezydent Płocka do sędziego Tulei: „Może zostaniemy sąsiadami w celi”

17 listopada 2019
Proces, w którym oskarżonymi są adwokaci wkrótce w Płocku
Bezpieczeństwo

Proces, w którym oskarżonymi są adwokaci wkrótce w Płocku

14 listopada 2019
Pokaż Więcej

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

„Jesteśmy w szpitalu, pijemy piwko” – skandaliczne nagranie w płockim szpitalu. Jakie konsekwencje?
Rodzina i Społeczeństwo

„Bogini inteligencji” w programie „Alarm”. Co ustalono? [FILM]

14 kwietnia 2021
Karma wraca. Płoccy raperzy zatrzymani do wyjaśnienia [FILM]
Muzyka

Karma wraca. Płoccy raperzy zatrzymani do wyjaśnienia [FILM]

15 kwietnia 2021
Odnaleziono wrak jednego z pierwszych płockich przegubowców. Ma odzyskać dawną świetność
Biznes i Gospodarka

Odnaleziono wrak jednego z pierwszych płockich przegubowców. Ma odzyskać dawną świetność

15 kwietnia 2021
Akcja strażaków przy ul. Sienkiewicza [FILM, ZDJĘCIA]
Bezpieczeństwo

Akcja strażaków przy ul. Sienkiewicza [FILM, ZDJĘCIA]

16 kwietnia 2021
Ognisko ptasiej grypy niedaleko Płocka
Bezpieczeństwo

Ktoś sprzedał zakażone ptaki – ptasia grypa dotarła do powiatu płockiego.

16 kwietnia 2021
Ukrywał się przed policją. Znaleźli go przez narkotyki
Bezpieczeństwo

Kradł tylko perfumy, tytoń i alkohol. „Ekskluzywny” złodziej wpadł w ręce policji

16 kwietnia 2021
Piękne witraże w płockim zakładzie karnym. Stworzyli je osadzeni
Bezpieczeństwo

Piękne witraże w płockim zakładzie karnym. Stworzyli je osadzeni

15 kwietnia 2021
Wypadek na DK60. Są utrudnienia w ruchu
Bezpieczeństwo

Wypadek na DK60. Są utrudnienia w ruchu

15 kwietnia 2021
Pokaż Więcej

Reklama

REKLAMA
  • Start
  • Płock
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka i Politycy
  • Rozrywka i Wydarzenia
  • Sport
  • Tylko u Nas
  • Warto przeczytać!
  • Reklama w mediach
  • Kontakt

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
  • Nasza strona używa plików cookies. Zaakceptuj przez kliknięcie lub przewiń stronę. Akceptuje