Od lipca strefa czystego transportu funkcjonuje już w Warszawie. Jeszcze w tym roku ma powstać ustawa, zgodnie z którą takie strefy będą musiały wprowadzić też Kraków, Katowice i Wrocław. Czy Płock także planuje zakaz wjeżdżania starszymi samochodami na określony teren?
Warszawa, jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziła strefę czystego transportu, która obejmuje większość Śródmieścia i fragmenty otaczających je dzielnic. Na tym obszarze ograniczony został wjazd pojazdów z silnikiem benzynowym (w tym LPG) starszych, niż 27 lat lub niespełniających normy Euro 2 oraz pojazdów z silnikiem Diesla (w tym LPG) starszych, niż 19 lat lub niespełniających normy EURO 4. Przez pierwsze 3,5 roku zwolnieni z nich będą mieszkańcy stolicy (osoby zameldowane) rozliczający w niej podatki. Natomiast seniorzy (po 70. roku życia) i osoby z niepełnosprawnością (posiadacze europejskiej karty parkingowej) będą zwolnieni bezterminowo.
Jak zapowiedziało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, do wprowadzenia takich stref muszą przygotować się kolejne miasta. Hubert Różyk, rzecznik ministerstwa przekazał, że na pewno w tym roku pojawi się ustawa, która oprócz Warszawy, zobowiąże do tego Kraków, Katowice i Wrocław. Ministerstwo pracuje też nad ustawą, która nakaże wprowadzenie stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, które notują przekroczenia norm jakości powietrza. Miasta te będą zobligowane także do zakupu wyłącznie zeroemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej.
Warto też zaznaczyć, że już teraz każda gmina może na podstawie aktualnie obowiązującej ustawy wprowadzić swoją strefę czystego transportu. Czy w Płocku są takie plany?
– Na dzisiaj nie planujemy jako samorząd wprowadzić w Płocku Strefy Czystego Transportu w najbliższym okresie (2-4 lata). Temat strefy czystego transportu nie jest nam jednak obcy. Przyglądaliśmy się rozwiązaniom wprowadzonym w Niemczech, które ukierunkowane są na ograniczenie wjazdu najbardziej szkodliwych pojazdów – wyjaśnia Ewa Janiszewska z biura prasowego urzędu miasta.
Jak wyjaśnia dotychczas, jako duże miasto, władze miasta rozpatrywały tego typu działanie tylko na poziomie strategicznym, bardziej w kontekście wprowadzenia Ekostref lub stref ograniczonej emisji i takie zapisy są w płockiej Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta i Miejskim Planie Adaptacji do Zmian Klimatu.
Dodaje, że stworzenie w Płocku stref z ograniczonym dostępem dla pojazdów, w celu zmniejszenia emisji substancji szkodliwych z pojazdów w rejonach newralgicznych, na pewno wpłynęłoby na poprawę lokalnie jakości powietrza.
– Prowadzimy już jako samorząd inne działania, np. w kierunku wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, realizujemy dofinansowanie w tym zakresie i staramy się, aby zasilenie sieciowe w energię, gaz i ciepło na terenie miasta rozwijało się. Wszystkie takie działania mają wpłynąć na to, aby powietrze w Płocku było lepsze, z mniejszą ilością zanieczyszczeń (smog). Czy jesteśmy już gotowi na wprowadzenie Strefy Czystego Transportu w Płocku – jeszcze nie. Nie prowadziliśmy do tej pory analiz, które wskazałyby zarówno zakres konkretnych działań, jak i obszar dla wprowadzenia SCT w Płocku – tłumaczy Ewa Janiszewska.
Czy w takim razie w przyszłości w Płocku zostaną wprowadzone tego typu rozwiązania, charakterystyczne dla SCT?
– Nie jesteśmy w tej chwili w stanie jednoznacznie odpowiedzieć i przesądzić o tym, zwłaszcza w kontekście terminów, obszaru, zasięgu. Sama strefa czystego transportu wymaga również wprowadzenia systemów technicznych monitorowania i regulacji, które należy wprowadzić i utrzymywać. Biorąc pod uwagę trendy proekologiczne, ustawodawstwo unijne i polskie, a także uwarunkowania i kierunki rozwoju samorządu województwa mazowieckiego należy przyjąć, że powstanie w Płocku strefy czystego transportu pozostaje otwarte – podsumowuje Ewa Janiszewska.





![Żeglarskie emocje w Płocku [FILM, ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/Regaty-Puchar-Orlenu-JP-czerwiec-2026-9-120x86.jpg)













![Autorytet czy kolega? Uczniowie szczerze o nauczycielach [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/staszic_nauczyciele-360x180.jpeg)

![„Czy studia są jeszcze potrzebne?” – młodzież ze Staszica rozmawia o przyszłości [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/05/staszic_studia-360x180.jpeg)

![Uczennice z Gąbina wśród najlepszych grafików młodego pokolenia w Polsce [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/vektor_staszic-360x180.jpeg)
![Biblioteka zaprasza do konkursu „Pokaż nam przyszłość!” [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/biblioteka1-360x180.jpeg)




![Półkolonie na sportowo. Wakacje z Fundacją ORLEN [FILM, ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2025/08/futbolgang2025-12-360x180.jpg)


![Żeglarskie emocje w Płocku [FILM, ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/Regaty-Puchar-Orlenu-JP-czerwiec-2026-9-360x180.jpg)












