Stosy śmieci przy ulicy. “Pojawiły się już szczury”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nasz czytelnik zwrócił się o pomoc w wyjaśnieniu sprawy, która bezpośrednio dotknęła mieszkańców Starego Boryszewa (gm. Radzanowo). Chodzi o śmieci, których całe stosy zalegają przy jednej z nieruchomości. Z jakiego powodu nikt nie odbiera tych odpadów, które roznoszone są przez psy po okolicy?

– Mieszkam w Starym Boryszewie i mam wraz z sąsiadami problem śmieciowy – napisał do nas czytelnik. – Jeden z sąsiadów nie potrafi porozumieć się z firmą wywożącą śmieci i od dwóch tygodni śmieci są rozciągane przez psy i samochody po całej ulicy – wyjaśnił czytelnik, prosząc o interwencję, ponieważ na miejscu zauważył już szczury.

Zapytaliśmy wójta gminy Radzanowo, na terenie której leży Stare Boryszewo, z jakiego powodu śmieci nie są wywożone.

– Na terenie Gminy Radzanowo od dnia 1 lipca 2013 r. obowiązuje system odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych – powiedział nam Sylwester Ziemkiewicz, wójt gminy Radzanowo. – Nieruchomości niezamieszkałe, czyli takie, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (np. lokale gastronomiczne) zostały wyłączone z systemu – wyjaśnił.

Co to oznacza? Otóż ich właściciele muszą samodzielnie podpisać umowę z wybraną firmą, która posiada uprawnienia do odbioru odpadów komunalnych, tj. posiadać wpis do rejestru działalności regulowanej, prowadzonej przez wójta.

Śmieci przed nieruchomością w Starym Boryszewie, fot. czytelnik

Opisana przez czytelnika sytuacja ma miejsce od 20 lutego br., kiedy to firma Remondis, z którą gmina ma podpisaną umowę, nie odebrała wszystkich wystawionych przez właściciela nieruchomości odpadów.

– Według informacji, przekazanej przez firmę Remondis, z problemowej nieruchomości zostały odebrane tylko odpady wytworzone przez jej mieszkańców, natomiast pozostałe nieodebrane odpady pochodziły z nieruchomości niezamieszkałej, mieszczącej się pod tym samym adresem, na której prowadzona jest działalność gastronomiczna – tłumaczył nam wójt.

Urząd Gminy w Radzanowie wystąpił od razu, jeszcze 20 lutego, do firmy Remondis Sp. z o.o. w Płocku o podanie przyczyn nieodebrania odpadów komunalnych z nieruchomości położonej w Starym Boryszewie. 21 lutego firma Remondis nadesłała wyjaśnienia w tej sprawie, które – na naszą prośbę – przekazano również do naszej redakcji.

– Firma REMONDIS od dnia 1 lipca 2017 r. świadczy na podstawie umowy z Gminą Radzanowo usługę odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych. Jeśli chodzi o odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych (firm) działających na terenie Gminy Radzanowo, przedsiębiorcy mają dowolność z wyborem firmy wywożącej odpady – wyjaśnia na wstępie firma.

– Powodem braku odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałej, mieszczącej się w Starym Boryszewie jest to, iż nie posiadamy z tą firmą umowy na odbiór odpadów komunalnych – tłumaczy Stanisław Rycharski, Kierownik Logistyki Remondis Sp. z o.o.

Jak dodaje, 20 lutego, podczas odbioru odpadów z nieruchomości zamieszkałych, które mieszczą się między innymi w miejscowości Stare Boryszewo, przed jedną z nieruchomości wystawione zostały odpady o łącznej objętości około 8,5 tys. litrów (!). Pod tym samym adresem znajduje się nieruchomość zamieszkała, ale i działalność gastronomiczna. Pracownicy Remondis przeprowadzili więc weryfikację zawartości wystawionych pojemników oraz czarnych worków. Jak stwierdzili, większość odpadów (hurtowe ilości opakowań po półproduktach spożywczych, resztki żywności, warzyw itd.) pochodziły z prowadzonej na terenie tej samej nieruchomości przez mieszkańca działalności gospodarczej. Te odpady nie zostały więc odebrane.

Stanisław Rycharski podkreśla, że właściciel powinien odpady z działalności gospodarczej przekazać firmie, z którą posiada umowę na wywóz odpadów komunalnych powstałych podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, faktycznie właściciel taką umowę ma podpisaną z firmą Suez, jednakże na mały pojemnik.

W związku z tą sprawą, Urząd Gminy w Radzanowie złożył zawiadomienie na posterunek Policji w Radzanowie o możliwości popełnienia wykroczenia, określonego w art. 10 ustawy z dn. 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz wykroczenia określonego w art. 45 ust. 1 pkt. 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym, w związku z art.97 Kodeksu wykroczeń.

– Wszczęliśmy również z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie realizacji obowiązku pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi. Wystąpiliśmy też do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płocku z prośbą o podjęcie kontroli, mającej na celu sprawdzenie norm sanitarno-epidemiologicznych związanych z prowadzoną działalnością, polegającą na zbiorowym żywieniu – podsumowuje wójt gminy Radzanowo, Sylwester Ziemkiewicz.

Już po publikacji artykułu dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że właściciel zamówił już większy pojemnik na odpady i zobowiązał się do jak najszybszego usunięcia śmieci.

Podziel się:

17 komentarzy

 1. obserwator na

  moim zdaniem wszyscy wystawiamy więcej odpadów niż wynosi limit w/w pan zrobił z tym porządek więc moim zdaniem temat zamknięty

 2. Drodzy mieszkańcy gminy Radzanowo,prawda jest taka,ze właśnie osoby prowadzące działalność gospodarcza powinny być kontrolowani i rozliczanie najuwazniej.Takie “podrzucanie” smieci przez osoby prowadzace tzw. “biznes”, mieszkańcom w niedługim czasie spowoduje podwyżkę oplaty smieciowej do gminy bo niestety za ta nadwyżkę ktoś bedzie musiał zapłacić i to będziemy my a nie PAN iksinski który chce uniknąć kosztów za odpady.Skoro wytwarza sie ich olbrzymia ilosc to nalezy za nie zwyczajnie zaplacic a nie unikac odpowiedzialnosci, wystawiac jako osoba prywatna i krzyczec ze wszyscy dookola sa zli lacznie z sasiadami bo pala smieci.Te czasy juz minely prosze pana.To jest zwyczajnie nieuczciwe w stosunku do wszystkich mieszkańców gminy,ponieważ w niedługim czasie to my wszyscy będziemy płacić za pana śmieci.

 3. Gospodarz domu na

  Makulaturę, puszki po napojach i złom metalowy można zawieźć samemu na skup i przy okazji zarobić kilka złotych. Butelki plastikowe PET oraz szkło można wrzucić do ogólnodostępnych pojemników do segregacji odpadów. Zakrętki od tych butelek w wielu punktach zbierane są na cele charytatywne, więc bez problemu również można się ich pozbyć. Odpady organiczne – na kompostownik. I po co ta cała afera? Wystarczy pomyśleć…

 4. Mieszkaniec na

  Syf . Tak jak i jedzenie w niedziel jeździ po kauflandach i szuka taniego mięsa z weekendu na poniedziałkowy obiad jak znalazła brawo

  • Jest pan w błędzie jezeli chodzi i wywoz.nieczystosci.Firma Remondis miala podpisaną umowe na wywoz nieczystosci na smieci firmowe i wszystko gralo do momentu zmiany firmy na sita.wtedy nie przeszkadzaly ilosci jakie są produkowane.niestety ale nie spalamy śmieci jak duża część mieszkańcow więc nie osądzajmy pochopnie nie znajac faktow.Jest wiele sygnalow od sasiadowz ze firma ktora wygrala przetarg nir odbirra smieci.Ale to juz sprawa indywidualna.pozdrawiamy
   Odnośnie Kauflanda to jest ktoś w błędzie po pierwsze nie dokonuje tam zakupow po drugie nie wiem co ma kaufland do taniego miesa a po trzecie jak pan pani jest nie zorientowana skad pochodzi mieso to zapraszam codziennie o godz 8.00 wtedy zobaczy pan pani skad pochodzi towar. I nie udaje nikogo firma remodnis badzo ladnie sie wymiksowala.Zainteresowanych zapraszam bezposednio chętnie wyjaśnie wszelkie watpliwosci.A tak marginesie proponuje zajrzec do siebie i sobie odpowiedziec na pytanie czy pojemnik 240 l wystarcza na smieci 4 osobowej rodziny na miesiąc. Bez palenia ich w piecu.pozdrawiam.Tak na marginrsie sam dokonalem zgloszenia na policje w radzanowie aby ktos wreszcie przejrzal na oczy i zobaczyl problem jaki istnieje z firma wyworzaca smieci ale glosno o tym jednostki nie mowia bo po co.Ja zeswojej strony przepraszam mieszkancow.sasiadow .nie bede walczyl z firma bo to walka z wiatrakami
   Mam podpisane umowy z firma suez oraz wywoz szkla z firma z gostynina zlom z firma z.plocka plasiki rowniez.pozdrawiam.

  • Skad ma pan takie informacje .po pierwsze uderza pan w klientow kauflanda ze jedza niby śmieci .po drugie w kauflandzie nawet prywatnie bylem ok pol roku temu.Jak bardzo pana Ciekawi skąd pochodzi mięso wystarczy poprosić o infirmacje.chętnie zareklamuję jedna z najlepszych ubojni w kraju Koniarek.Jezeli jest pan az tak ciekawy to zapraszam codziennie ok godz 8.00 na potwierzenie moich.slow.Wydaje mi się ze kieruje panem jakas nie określona chęć zaistnienia na forum.Tylko aby zostać celebrytą powinien pan ujawnić swoją oso owość bo mieszkancoe.jest dość duźo.A tak a propos na marginesie jak bym palił smieci jak spora cześć mieszkańcow kraju to by firma wyworząca nieczystości zacierała by ręce.bo najchę tniej by odbierali puste pojemniki.A wie pan co i tak pozdrawiam pana i życzę powodzenia oraz miłego dnia a jak w razie spotka mnie pan w kauflandzie po mięso w niedzielę z grzeczności proponuję się prZywitać

 5. Od lat udaje cwaniaka, że niby kto mu udowodni że odpady są z gastronomii a nie z domu, skoro to jeden adres. Tak się robi biznes. Bardzo dobrze, że firma tego nie odebrała to wszyscy się dowiedzą że sąsiad podrzuca firmowe śmieci a mieszkańcy gminy w pewien sposób płacą za to.

  • Sąsiedzie jak dobrze pamiętam to kiedyś odbierała od nas odpady firma ekomaz i też byli źli. Teraz firma zła. Następna też dla Pana też będzie pewnie zła :). Przepraszam za szczerość ale to może jednak z Panem jest coś nie tak???

 6. Zamieszczone zdjęcie nie oddaje ogromu tego bałganu, który rozsiany jest po okolicznych działkach i osiedlu. Czekamy na Sanepid.

  • Ma pani słuszną racje .System odpadow nie jest idealny wszystkie śmieci ktore wystawilem znajdowaly sie w pojemnikach 1100 l.Ale firma ktora odbiera smieci kazala wystawic pojemnik 240 l oraz reszte obok w workach.Jak informowalem ich ze wygodniej byloby aby zosyaly w pojemnikach byli obojetni na moja prosbe.nie mam pieca zeby palic te smieci. Ok przepraszam ze bylo to nie wygodne i malo estetycze .Powiem tak z.firma Remondis mialem umowe do lutego br.ale byly problemy wiec podpisalem umowe z suez.Jak umowa na firmowe smieci to ilość śmieci nie przeszkadzala i nie wertowali czy to z domu czy z firmy.teraz powstal problem.coś jest nie tak.Na koniec przepraszam obiecuje iz taka sytuacja z mojej strony sie nie powtorzy.chyba ze juz firma remondis nawet z domowymi bedzie miala problem z ich iloscia to sam to zgloszwe odpowiednim wladzom

 7. Nareszcie!!!! Śmieci walają nam się po działkach a sprawca wysypiska mówi żeby mieszkańcy sami w gminie interweniowali. Szkoda słów…

  • Jest pan w błędzie jezeli chodzi i wywoz.nieczystosci.Firma Remondis miala podpisaną umowe na wywoz nieczystosci na smieci firmowe i wszystko gralo do momentu zmiany firmy na sita.wtedy nie przeszkadzaly ilosci jakie są produkowane.niestety ale nie spalamy śmieci jak duża część mieszkańcow więc nie osądzajmy pochopnie nie znajac faktow.Jest wiele sygnalow od sasiadowz ze firma ktora wygrala przetarg nir odbirra smieci.Ale to juz sprawa indywidualna.pozdrawiamy

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji