REKLAMA

Sto lat od obrony Płocka 1920 roku. Wydarzenia zaplanowano na wiele miesięcy

REKLAMA

Nie tylko podczas oficjalnych uroczystości będziemy wspominać rocznicę obrony Płocka z 1920 roku. Warto zainteresować się wydarzeniami, które będą nawiązywać do bohaterskiej walki z bolszewikami.

Imprezy towarzyszące obchodom obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku

LUTY

Inauguracja projektu Książnicy Płockiej „100 na 100, czyli 100 wyzwań na 100-lecie obrony Płocka„. Projekt realizowany przy współudziale płockich instytucji i stowarzyszeń. Propozycje wyzwań dla każdego, bez rywalizacji i oceny. Książnica zachęca do podjęcia wyzwania – do wyboru będą zadania kreatywne, umysłowe lub związane z aktywnością fizyczną. Wszystkie mają na celu (choć często nie wprost) upamiętnienie wydarzeń roku 1920.

KWIECIEŃ

16 kwietnia 2020

Wernisaż wystawy „Jeziorowscy historią naznaczeni” – prezentacja dokumentów rodziny Jeziorowskich – Książnica Płocka. Na wystawie zaprezentowane zostaną dokumenty rodziny Jeziorowskich, które pokażą wkład rodziny w jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta.

Historia ta opowiedziana zostanie począwszy od bohaterstwa nastoletniego wówczas Tadzia Jeziorowskiego poprzez jego dalsze losy i oddanie ojczyźnie. Nie zabraknie wydarzeń z momentu wybuchu II wojny światowej i śmierci młodego pilota 4 września 1939 roku.

Ekspozycja pokaże też losy i zasługi kilkorga innych członków rodziny, w tym dwóch braci Tadeusza Jeziorowskiego, którzy swoje życie poświęcili ojczyźnie. Zaprezentowane zostaną dokumenty z archiwum rodzinnego w postaci: zdjęć, listów i dokumentów, które dotąd nie były przez rodzinę udostępniane.

10 i 17 kwietnia

Wydarzenie filmowe „Wiosna w Starym Kinie„. Płocka Galeria Sztuki Projekcja polskich filmów fabularnych z lat 20. XX wieku – „Cud nad Wisłą” (10.04) oraz „Zew morza” (17.04). Pierwszy to dramat historyczny, opowiadający o przeżyciach wojennych dwóch polskich rodzin. Drugi – niemy melodramat o perypetiach kapitana żeglugi morskiej, z elementami kina przygodowo-sensacyjnego, pościgami, ale i ze scenami komediowymi.

Projekcjom towarzyszyć będzie profesjonalny komentarz psalmografa, który przybliży życie codzienne Polaków w Dwudziestoleciu Międzywojennym, ich zwyczaje, zainteresowania. Nie zabraknie również anegdot dotyczących gwiazd polskiego kina przedwojennego. Projekt przygotowany we współpracy z Filmoteką Narodową.

MAJ

3 maja

O godzinie 19 w Bazylice Katedralnej odbędzie się uroczysty koncert łączący trzy motywy rocznicowe: stulecie bohaterskiej obrony Płocka, Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz 100-lecie urodzin Jana Pawła II; Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses – dyrygent Anna Bramska.

W programie usłyszymy między innymi utwory: Ojcze z niebios, Ziemia matula, Pieśń o domu oraz poezje Karola Wojtyły, Cypriana Kamila Norwida i Marii Konopnickiej.

29 maja

Jarmark Tumski – Dni Historii Płocka, wystawa plenerowa „Tak było. Płock 1920„. Prezentacja ocalałych fotografii i materiałów źródłowych z życia płocczan sprzed 100 lat – Płocka Galeria Sztuki

Dzięki ocalałym fotografiom i materiałom źródłowym będzie można cofnąć się w czasie o 100 lat i odbyć spacer po płockich ulicach, podwórkach, przyjrzeć się budynkom. Wystawa będzie również okazją, by poznać życie ówczesnych płocczan, ich zwyczaje, sposoby spędzania wolnego czasu, a także zobaczyć kadry z obrony Płocka przed bolszewikami. „Tak było. Płock 1920” to podróż po mieście i wejrzenie w ludzkie historie.

CZERWIEC

Kuchnia Literacka Książnicy Płockiej „W kuchni Jeziorowskich” poświęcona smakom i dawnym tradycjom kulinarnym rodziny, korzeniom tej tradycji oraz mazowieckiej i płockiej kuchni regionalnej, która miała wpływ na upodobania rodziny i jest pielęgnowana do dziś.

W części literackiej wieczoru wystąpi Teatr Remedium Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Płocku. Część warsztatowo-degustacyjną przygotują uczniowie ZSUiP w Płocku pod opieką nauczycielki zawodu. Wszystkie działania będą realizowane według wskazówek rodziny Jeziorowskich.

Mobilna gra miejska „Myśl jak Tadeusz” z warsztatami dla młodzieży – gra mobilna na smartfony, za pomocą której młodzież pozna sylwetkę Tadeusza Jeziorowskiego i jego wojenne działania – Książnica Płocka
czerwiec – grudzień 2020 r.



Spotkania z komiksem „Waleczny Tadzio” Tomasza Wilkiewicza – Biblioteka dla Dzieci i filie Książnicy Płockiej – warsztaty dla dzieci z komiksem Tomasza Wilczkiewicza planowane w 13 filiach bibliotecznych i Bibliotece dla Dzieci Książnicy Płockiej.

Inauguracja warsztatów nastąpi w czerwcu w mediatece, by dać początek profesjonalnym zajęciom realizowanym na terenie miasta aż do końca roku 2020. Inauguracja odbędzie się przy współpracy przedstawicieli rodziny Jeziorowskich i pracownika IPN w Łodzi.

SIERPIEŃ

Prezentacja publikacji Książnicy Płockiej upamiętniającej bohaterskich obrońców Płocka 1920 roku. Opowieść rozpocznie się w 1921 roku od momentu odznaczenia bohaterskich obrońców Płocka Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego i doprowadzi do współczesnego upamiętnienia bohaterów w przestrzeni miasta.

WRZESIEŃ

Finisaż wystawy „Jeziorowscy historią naznaczeni„.

Promocja publikacji historycznej opartej na dokumentach rodziny Jeziorowskich – Książnica Płocka

Wydanie audiobooka 1920 – zapis dźwiękowy tekstów historycznych dotyczących wydarzeń 1920 roku w Płocku, w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku – Książnica Płocka (Projekt „Orlęta latają wysoko”)

18 i 25 września

Wydarzenie filmowe – „Jesień w Starym Kinie” Projekcja filmów fabularnych z lat 30. XX wieku – Płocka Galeria Sztuki.

Pierwszy seans (18.09) będzie okazją do zobaczenia jednego z niewielu zachowanych przedwojennych dokumentów filmowych – „Warszawskiej niedzieli”, reportażu z życia mieszkańców stolicy, zarejestrowanego w czasie jednej z letnich niedziel 1938 roku oraz impresji filmowej „Dziś mamy bal” z 1933 roku.

Podczas projekcji 25 września będzie można obejrzeć film dokumentalny „Sztandar wolności” z 1935 roku, złożony z materiałów archiwalnych o marszałku Józefie Piłsudskim. Projekcjom towarzyszyć będzie profesjonalny komentarz filmografia, który przybliży życie codzienne Polaków w Dwudziestoleciu Międzywojennym w kontekście prezentowanych dokumentów. Projekt zorganizowany we współpracy z Filmoteką Narodową.

25 – 27 września

Płock za pół ceny – wydarzenia okolicznościowe w ramach obchodów 100. rocznicy obrony Płocka.

27 września

W Bazylice Katedralnej o godzinie 19 odbędzie się koncert muzyczno-literacki; Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses – dyrygent Anna Bramska. Przesłaniem jest podkreślenie znaczenia obrony Płocka w kontekście wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, a także oddanie hołdu bohaterom walczącym w obronie miasta i kraju.

W programie usłyszymy pieśni patriotyczne – między innymi: Kocham cię Polsko, Wojsko polskie, Tacy sami jak my oraz utwory poetyckie Zbigniewa Herberta, Władysława Broniewskiego i Lecha Franczaka w wykonaniu chórzystów.

Obchody 100-lecia obrony Płocka. Co przygotowano?

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU