Sputnik nad Wisłą – festiwal filmów rosyjskich

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

To już 9. edycja festiwalu “Sputnik nad Wisłą”. W Płocku odbędzie się replika tego znanego festiwalu. Codziennie, od 17 do 26 lutego w NovymKinie “Przedwiośnie” będą wyświetlane filmy, które przybliżają życie codziennie w Rosji.

Seanse będą zawsze zaczynać się o godzinie 18. Bilet na każdy film kosztuje 15 zł.

W trakcie festiwalu wyświetlone zostaną następujące produkcje:

  • Udar Słoneczny (17.02),
  • Dureń (18.02),
  • No comment (19.02),
  • Zbawienie (20.02),
  • Film o Aleksiejewie (21.02),
  • Metro (22.02),
  • Syberia. Monamour (23.02),
  • Ucieczka z Moskwabadu (24.02),
  • 14+ (25.02),
  • Klasa specjalna (26.02).

17 lutego, środa godz. 18
UDAR SŁONECZNY, reż. Nikita Michałkow, Rosja, 2014, 175 min (16+)

Na motywach dziennika „Przeklęte dni” i opowiadania „Udar słoneczny” Iwana Bunina. Feeryczna opowieść o gwałtownej i niespodziewanej miłości. Zaledwie jedna namiętna noc spędzona z nieznajomą jest dla głównego bohatera początkiem miłosnego obłędu. Ten „udar słoneczny” nie mija nawet w dni straszliwej zagłady Imperium Rosyjskiego.

18 lutego, czwartek godz. 18
DUREŃ, reż. Jurij Bykow, Rosja, 2014, 110 min (18+)

Jest to film o prostym hydrauliku, który będąc uczciwym człowiekiem, walczy z bezwzględną machiną urzędniczą. Ceną jest życie 800 mieszkańców starego hotelu robotniczego, któremu grozi zawalenie.

19 lutego, piątek godz. 18
NO COMMENT, reż. Artiom Tiemnikow, Rosja, 2014, 107 min (16+)

Tragiczne wydarzenia, do których doszło w Paryżu, zwróciły uwagę całego świata na niebezpieczeństwo, jakim są dla całego cywilizowanego świata radykalni islamiści. Film ten pokazuje, jak islamistom udaje się w państwach europejskich werbować młodych ludzi. Opowiada on historie młodego Niemca, który pod wpływem islamskich rekrutów trafia do Czeczenii.

20 lutego, sobota godz. 18
ZBAWIENIE, reż. Iwan Wyrypajew, Rosja, 2015, 94 min (16+)

Młoda polska zakonnica, siostra Anna, zostaje wysłana na misję do parafii, która znajduje sie wysoko w Himalajach. Anna ma 25 lat i połowę swojego życia spędziła w klasztorze. Po raz pierwszy wyjeżdża za granicę. Kiedy przybywa na miejsce, otwiera się przed nią zupełnie nieznany świat. Inna kultura, energia i religia, zmuszają Annę do przemyśleń i zadawania sobie trudnych pytań.

21 lutego, niedziela godz. 18
FILM O ALEKSIEJEWIE, reż. Michaił Segał, Rosja, 2014, 95 min (12+)

Jest to wymyślona biografia pieśniarza i łamacza damskich serc, który u schyłku kariery dostaje szansę by przeżyć swoje życie na nowo. Jednym z głównych bohaterów filmu jest samo tło wydarzeń – epoka lat 60. w ZSRR. Liryczny i pełen humoru film nie tylko wzbudza sentyment i zaskakuje niebanalnym zakończeniem, ale i próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest prawdziwa miłość.

22 lutego, poniedziałek godz. 18
METRO, reż. Anton Miegierdyczew, 2012, 132 min

Ze względu na liczna ilość nowych budynków w centrum Moskwy, tunel metra wybudowany w 1935 roku, zaczyna nie wytrzymywać obciążeń…

23 lutego, wtorek godz. 18
SYBERIA. MONAMOUR, reż. Sława Ross, 2011, 102 min

Późna jesień na Syberii. W opuszczonej wiosce, po środku Tajgi żyje sobie Iwan i Lieszka – jego 7 letni wnuk. Obaj czekają na ojca dziecka, który opuścił ich dwa lata temu i dotąd nie wrócił. W sąsiedztwie grasuje wataha bezpańskich psów. Jeden z nich to przyjaciel Lieszki, który staje się powodem częstych kłótni z dziadkiem. Wuj Jury, który przynosi im czasem jedzenie, zostaje zaatakowany przez watahę, po czym znika bez śladu.

24 lutego, środa godz. 18
UCIECZKA Z MOSKWABADU, reż. Daria Połtorackaja, Rosja, 2015, 91 min (16+)

Masza Łasztoczkina, inspektor Federalnej Służby Migracyjnej, kieruje grupą stworzoną w celu wyczyszczenia rosyjskiej stolicy z nielegalnych imigrantów pracujących na czarno. Kobieta wykonuje swoje obowiązki chłodno i bezwzględnie. Do jej oddziału trafia Hasan, Tadżyk w średnim wieku, który pomaga służbie wskazując miejsca pobytu nielegalnych imigrantów. Dzięki Hasanowi, Masza odkrywa że sama przypomina imigrantkę. Przyjechała do Moskwy szukając pracy a teraz czuje się tutaj intruzem.

25 lutego, czwartek godz. 18
14+, reż. Andriej Zajcew, 2015, 106 min (12+)

Błyskotliwie i zabawnie opowiedziana historia pierwszej miłości, która rozkwita na obrzeżach wielkiej metropolii, wśród betonowych bloków i zatłoczonych ulic. Współcześni Romeo i Julia próbują odnaleźć drogę ku sobie, pokonując liczne przeszkody, w tym strach przed odrzuceniem.

26 lutego, piątek godz. 18
KLASA SPECJALNA, reż. Iwan I. Twierdowski, 2014, 85 min (16+)

Zaledwie 25-letni reżyser podejmuje się trudnego tematu klas specjalnych w szkołach w Rosji. Klasy te są w Rosji przeznaczone dla uczniów “specjalnej troski”. Osobna klasa i korytarz, specjalny program nauczania, a także odizolowanie od rówieśników – wszystko to potęguje problemy dorastania i wypacza objawy normalności.

Więcej informacji znajdziecie na stronie festiwalu.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji