Sprostowanie Urzędu Miasta Płocka

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zespół Medialny Urzędu Miasta Płocka przesłał do naszej redakcji sprostowanie, dotyczące opublikowanego wczoraj artykułu pt. “Czytelnik: żałuję każdej złotówki wydanej na promocję żeglugi w Płocku”. Zgodnie z prawem prasowym, publikujemy sprostowanie w całości.

„Kompromitujący dla wiarygodności dziennikarskiej, a także łamiący elementarne standardy publikacji jest artykuł z portalu PetroNews.pl z 26 sierpnia 2014 roku pod tytułem „Czytelnik: żałuję każdej złotówki wydanej na promocję żeglugi w Płocku!”
Artykuł opiera się na liście czytelnika, który pyta, czy miasto Płock nie mogłoby zamiast na promocję żeglugi wydać pieniądze na pogłębianie Wisły? Na pytaniu oparła się konstrukcja tego materiału.

Poważnie można zastanowić się nad wiarygodnością czytelnika i listu przede wszystkim z tego powodu, że właśnie trwa pogłębianie Wisły w Płocku. Zasadne staje się pytanie po jakiej rzece pływał czytelnik PetroNews.pl, skoro nie zauważył pogłębiarek?
Ciężko jest wobec tak oczywistego faktu pisać jakiekolwiek sprostowanie, raczej apel do dziennikarzy: zbliżają się wybory samorządowe i jeśli takiej treści korespondencja dociera do redakcji, pozostaje prosić o szczególne zachowanie staranności i konfrontowanie zarzutów.

W przypadku artykułu „Czytelnik: żałuję każdej złotówki wydanej na promocję żeglugi w Płocku!” rzetelności dziennikarskiej zabrakło też z innego powodu.

Materiał ten zawiera pozorne usprawiedliwienie braku skonfrontowania zarzutów z obwinianym Urzędem Miasta: pismo dotarło do redakcji już po godzinach urzędowania ratusza. W liście czytelnika nie było żadnego materiału, którego publikacja powinna nastąpić natychmiast. Pismo opisywało problem, a nie „gorący news”. Kontakt ze służbami prasowymi ratusza jest możliwy także po godzinach pracy samego Urzędu Miasta, o czym dziennikarze wiedzą.

Sprostowania wymaga cały szereg nieprawdziwych lub nieścisłych informacji:
1. do zadań samorządu i Urzędu Miasta Płocka nie należy pogłębianie Wisły. Są to kompetencje administracji rządowej, o czym dziennikarze mają obowiązek wiedzieć. Jest to elementarna wiedza, a wcześniejsze publikacje na łamach PetroNews.pl świadczą o tym, że wiedzę tę dziennikarze posiadają. Tym większe zdumienie budzi adresowanie pretensji o stan rzeki na Stary Rynek 1, a nie do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
2. Od kilku dni trwa pogłębianie Wisły w rejonie Winiar, gdzie zostanie wydobytych ok. 80 tys. metrów sześc. osadów. Między mostem Solidarności i Legionów marszałka Piłsudskiego stanęły właśnie maszyny, które wydobędą z dna rzeki kolejne 160 tys. metrów sześc. osadów. O szczegóły, a także o pozostałe kwestie związane z pogłębianiem rzeki należy pytać właściciela terenu – RZGW. Przypominam, że pogłębianie rzeki w tym roku prowadzone było także wiosną w rejonie Borowiczek.
3. Niewielka głębokość rzeki nie jest efektem braku pogłębiania, ale prac remontowych na stopniu wodnym we Włocławku. Urząd Miasta Płocka jest jedynie informowany o fakcie prowadzenia takich robót, które wymagają opuszczenia wody do maksymalnie niskiego, ale bezpiecznego dla ekosystemu poziomu. Niski poziom wody w rzece skutkuje w Płocku np. kłopotami z utrzymaniem ciągłości pracy zjeżdżalni Anakondy na Sobótce.
4. Skonfrontowanie tego materiału przed publikacją pozwoliłoby autorowi artykułu uzyskać informację na temat prezentacji w Urzędzie Miasta w najbliższy piątek zawartości Regionalnego Instrumentu Terytorialnego – programu korzystania z unijnych dotacji w województwie mazowieckim w latach 2014-20. Na liście dofinansowanych zadań, które mogą skorzystać ze wsparcia UE jest właśnie budowa portu i nadbrzeża w Płocku. A więc zdanie, że miastu nie udało się pozyskać dofinansowania na tę przebudowę także nie jest prawdziwe. Inwestycja jest rekomendowana do realizacji za środki UE w najbliższym czasie.”

Zespół Spraw Medialnych
Urzędu Miasta Płocka”.

Od redakcji: Zgodnie z prawem prasowym, odpowiedź do sprostowania nie może być zamieszczona tego samego dnia. Urząd Miasta Płocka wybrał taką formę wypowiedzi, pomimo wyraźnej informacji ze strony naszej redakcji o zamiarze kontynuowania materiału w dniu dzisiejszym wraz z uwzględnieniem wypowiedzi urzędu miasta na ten temat i przesłaniu naszych pytań na adres mailowy zespołu medialnego. W związku z powyższym, nasza odpowiedź oraz dalsza część materiału będzie opublikowana jutro.

Podziel się:

1 komentarz

  1. A nie mogli po prostu odpowiedzieć na pytania które zadaliście? Az dziwne że nie rozstrzelali. Styl made in putin

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji