REKLAMA

Sprawdziłeś światła w aucie? Zobacz jak to zrobić, by nie dostać mandatu

REKLAMA

Płoccy policjanci prowadzą działania pod hasłem „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Mundurowi sprawdzają, czy kierowcy mają poprawnie działające i ustawione oświetlenie w autach.

Na drogach w okresie jesienno-zimowym panują trudne warunki do podróżowania. Prawidłowo funkcjonujące światła w samochodzie nie tylko odpowiednio oświetlają drogę, ale także pozwalają na to, aby pojazd był widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, a jego światła nie oślepiały innych kierowców.

Mundurowi postanowili sprawdzić stan oświetlenia w autach, a ich działania prewencyjno-kontrolne potrwają do 17 grudnia.

– Celem działań jest eliminowanie z ruchu pojazdów z niesprawnym oświetleniem, aby w ten sposób zminimalizować ryzyko wypadku, którego powodem będzie słaba widoczność pojazdu lub oślepienie kierującego nieprawidłowo ustawionymi światłami innego pojazdu – tłumaczy rzecznik płockiej policji Krzysztof Piasek.

Poza ustawieniem świateł i ich sprawnością, policjanci zwracają również uwagę na oświetlenie pojazdu, które musi być zgodne z obowiązującymi przepisami. Przepisy bowiem nie zezwalają na montowanie żarówek emitujących światło inne niż białe z przodu pojazdu. Już pierwszego dnia prowadzonych kontroli płoccy policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny za założone niewłaściwe żarówki, które emitowały światło w kolorze niebieskim.

Mundurowi przypominają, że za niewłaściwy stan oświetlenia pojazdu grozi mandat karny i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Jak sprawdzić światła?

1. Usuń niepotrzebne, ciężkie przedmioty z bagażnika samochodu. Jeśli pojazd wyposażony jest w regulację wysokości świateł ustaw pokrętło w położeniu ”0”. Sprawdź również czy ciśnienie we wszystkich oponach jest prawidłowe.2. Zaparkuj samochód około 5-6 metrów od ściany lub drzwi. Próbę najlepiej przeprowadzić po zmroku. Przód samochodu powinien być skierowany na ścianę. Upewnij się, że podłoże jest równe. Najlepszy będzie betonowy parking lub podjazd. Włącz światła mijania. Nie włączaj świateł drogowych. Jeśli żarówki są prawidłowo zamontowane, wiązka światła powinna dawać widoczną granicę „światło-cienia” w poziomie. Zaznacz na ścianie taśmą punkty świetlne reflektorów liniami pionowymi i poziomymi.

3. Za pomocą poziomicy sprawdź, czy obydwa punkty znajdują się na tym samym poziomie. Jeśli nie są, użyj taśmy, aby dokonać pomiaru, a następnie wyznacz taśmą jednakową wysokość. Linia pozioma nie powinna znajdować się wyżej, niż 1 metr od ziemi. Punkty świetlne powinny znajdować się w połowie wysokości między środkiem reflektora a zderzakiem. Powinny również mieścić się w osi auta.

4. Zaznacz miejsca, w których powinny znaleźć się punkty świetlne reflektorów. Wyłącz światła mijania. Usuń pierścień wokół reflektorów i zlokalizuj śruby regulacyjne. Znajdują się one zwykle obok reflektorów. Powinna być jedna śruba w górnej części reflektora do ustawień w pionie i druga, znajdująca się obok reflektora do ustawień światła w poziomie.

5. Użyj wkrętaka do ustawienia śrub. Górną śrubę skręć zgodnie ze wskazówkami zegara, aby podwyższyć wysokość świateł, lub przeciwnie do wskazówek zegara, aby je obniżyć. Przekręć boczne śruby, aby reflektor przesunąć w prawo lub lewo. Po ustawieniu śrub włącz światła mijania, aby sprawdzić, czy są ustawione poniżej linii taśmy naklejonej na ścianie. Dzięki takiemu ustawieniu, nie będziesz oślepiać kierowców jadących z przeciwka.

Jak odnowić światła?

Za prawidłową widoczność odpowiada głównie stan techniczny reflektorów. Plastikowe reflektory są bardzo podatne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Matowieją również pod wpływem działania promieni słonecznych oraz po używaniu środków nieprzeznaczonych do mycia samochodów. Zniszczone lampy wyglądają po prostu brzydko i dodają lat samochodowi, ponadto znacznie zmniejszają widoczność podczas jazdy po zmroku. Można oczywiście kupić nowe reflektory, ale jest to duży koszt. Na rynku dostępne są również zamienniki, które na pewno nie będą się spisywać tak dobrze jak lampy oryginalne. Takie zniszczone lampy można samemu odnowić, co poprawi ich skuteczność działania i polepszy wygląd całego auta.

Aby odnowić reflektory, należy wyposażyć się w papier ścierny przeznaczony do matowania na mokro (1200 i 2500), taśmę malarską do oklejenia karoserii dookoła lampy (w przypadku, gdy nie decydujemy się na wymontowywanie lamp do polerowania) oraz pastę polerską mocno ścierną, którą można łatwo kupić w sklepach lakierniczych i z częściami samochodowymi. Należy przygotować również miękkie szmatki do nakładania pasty i polerowania.

– Dodatkowo należy pamiętać o oświetleniu tylnym i dbać również o jego czystość i prawidłowe oświetlenie. Stosujemy identyczną procedurę i komponenty użyte do czyszczenia lamp przednich – radzi rzecznik płockiej policji Krzysztof Piasek.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. gość says:

    przy okazji niech zajmą się ledowcami, co nie wiedzą, że w czasie deszczu i po zmroku trzeba włączyć światła mijania, żeby ci z tyłu też ich widzieli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU