Spektakl w Muzeum Żydów Mazowieckich

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pierwsze piętro płockiej synagogi zamieniło się na jeden wieczór w mały teatr. Wczoraj, 26 lutego, miała tam miejsce premiera spektaklu „Żydzi płoccy”. Widzowie poznali historię dzieciństwa i wczesnej młodości płockiego Żyda Adama Neumana-Nowickiego.

Sztuka, oparta na wspomnieniach Adama Neumana-Nowickiego, była pierwszą tego typu odsłoną o płockiej społeczności żydowskiej. Publiczność dowiedziała się między innymi, że autor wspomnień urodził się w 1925 roku. Poprzez pryzmat spojrzenia dziecka, przed widzami odgrywane były kolejne sceny z życia bohatera. Od najmłodszych lat, aż do 14. roku życia, czyli do wybuchu II wojny światowej, poznaliśmy codzienność płockich dzielnic żydowskich.

Opisane w pamiętniku obrazy, które wryły się głęboko w pamięć autora, czytane były przez narratora. Aktorzy odtwarzali kolejne przygody dziecka, a potem młodzieńca. Z trwającego godzinę przedstawienia można się było dowiedzieć kilka ciekawostek na temat życia przedwojennego Płocka. – Cały rynek zastawiony był furmankami, a mama Adama kupowała masło zawinięte w świeże liście, kupowała także tłuste koszerne kury, rozdmuchując na nich pierze – usłyszeli widzowie.

Stroje z tamtych lat dodawały niebywałego uroku całej sztuce, a muzyka żydowska wypełniała chwilami synagogę. Scenarzystą i reżyserem spektaklu był płocki aktor, Mariusz Pogonowski, który jest założycielem Stowarzyszenia Teatr Per Se. W sztuce zagrali aktorzy Teatru Dramatycznego w Płocku i Teatru Per Se.

Wczorajsze wydarzenie miało jeden mały zgrzyt. Organizatorzy prosili, żeby do synagogi przyjść wcześniej, ze względu na ograniczoną ilość miejsc na widowni. Wielu gości tak właśnie zrobiło, pierwsi widzowie pojawili się przy Kwiatka 7 już około godz. 17. Niestety, drzwi były zamknięte do 17.35. – Trwa jeszcze próba aktorów – poinformowała pani dzwoniących i pukających do drzwi gości. Tymczasem grupa około 30 płocczan zwyczajnie marzła na dworze, a nadmienić należy, że wśród zgromadzonych przeważały osoby starsze.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji