REKLAMA

Składowisko odpadów uruchomi farmę fotowoltaiczną

REKLAMA

Już niedługo Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Kobiernikach, które obsługuje Płock w zakresie odbioru odpadów, uruchomi farmę fotowoltaiczną. Panele słoneczne zaspokoją zapotrzebowanie zakładu na elektryczność.

20 listopada władze Płocka oraz spółki Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Płocku zaprezentowały farmę fotowoltaiczną, która powstaje na terenie zakładu w Kobiernikach. Panele słoneczne, dla jak najlepszego wyeksponowania na światło słoneczne zostały umiejscowione na wzgórzu, które powstało ze zrekultywowanego składowiska odpadów.

PowiązaneTematy

– Decyzja o tym, że budujemy tę farmę fotowoltaiczną na starych zrekultywowanych kwaterach zrodziła się, gdy dowiedzieliśmy się, że dziś już nie sposób pracować w zakładzie tylko siłą rąk na sortowni i niewielu zamontowanych maszyn. Jest konieczność, i to pilna, budowy nowej sortowni z maszynami, które potrafią w sposób doskonały, bezduszny i bardzo szybki segregować każdy rodzaj odpadów ze strumienia, który do nas trafia, a w związku z tym, będzie duże zapotrzebowanie na energię elektryczną – mówił prezes PGO Stefan Kotlewski.

W sumie, w ramach inwestycji ustawiono 3320 paneli słonecznych o łącznej mocy prawie 1 megawata. Taka farma ma pozwolić na całkowite zaspokojenie zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną. Zimą, gdy nasłonecznienie jest małe, będzie konieczne dokupowanie energii, żeby zasilić zakład, natomiast latem nadwyżka produkowanej energii trafi do systemu energetycznego regionu.Wartość projektu wyniosła blisko 6,5 mln zł, z czego prawie 1,5 mln pochodzi z dofinansowania uzyskanego od Samorządu Województwa Mazowieckiego. Szacowany czas spłaty inwestycji to 7 lat, a czas jej wykorzystania to minimum 25 lat, które jest przewidziane w gwarancji na instalację.

Rozruch farmy fotowoltaicznej ma rozpocząć się 1 marca 2020 roku. Procedura będzie trwała aż 3 miesiące, co jest związane z potrzebą dokładnego zbadania i ustawienia paneli słonecznych w warunkach odpowiedniego nasłonecznienia.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Daro says:

    To już wiem, dlaczego ceny za odbiór odpadów wzrosły o 100 procent

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU