REKLAMA

Sercem i wierszem po Wiśle z kapitanem Fidelisem

REKLAMA

Znany płocki wodniak, kapitan Stanisław Fidelis, zaprezentował w piątek tomik swojej poezji. Opowiada w nim o uczuciach, towarzyszących życiu z królową polskich rzek.

30 października w Centrum Konferencyjno-Piknikowym „Nad Wisłą” odbyło się spotkanie promocyjne tomiku wierszy kapitana Stanisława Fidelisa „Sercem i Wierszem po Wiśle”. Znany wodniak i działacz społeczny zawarł w publikacji swoje uczucia i przemyślenia z życia na królowej polskich rzek w formie poezji.

PowiązaneTematy

Prezentację tomiku poprzedził występ zespołu tańca ludowego Mazovia. Organizatorami wydarzenia były: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Akademickie Stowarzyszenie „Ambitni w działaniu” i Klub HDK Legion Oddział Płock.

– Już przed wiekami, jeden z cesarzy rzymskich Marek Aureliusz powiedział: „Kto lubi czytać, żyje wielokrotnie, kto nie lubi czytać, na jeden żywot jest skazany”, a że ja lubię czytać, to i piszę. Ot tak, autopsyjnie. Mam o czym pisać, ponieważ przed laty urzekło mnie piękno naszej Wisły, do tego stopnia, że zespalam się wciąż z jej wodami, które mnie niosą i chronią. Niekiedy moje strofy są krzykiem bolesnych tonów, kiedy upominam się o to, by Wisła jak ongiś służyła narodowi. Dziś wiemy, Wisła jest, rzec można, po prostu w agonii. Nikt o nią nie dba, a tylu od niej chce. Kiedy pisze książkę albo układam strofy w moich wierszach, to myślę, że czynię to świadomie. Ponieważ w ten sposób mogę spłacić mojej wiernej rzece ten dług wdzięczności, której zawdzięczam wiele w moim dorosłym i zawodowym życiu – opowiadał kapitan Stanisław Fidelis.

fot. Wiktor Pleczyński

Wodniak i działacz społeczny podkreślił, że w swoich utworach stara się jak najlepiej przedstawić naturalne piękno rzeki i urok położonych nad jej brzegami miast. Kapitan zwrócił uwagę, że Wisła miała wielkie znaczenie w polskiej historii i w kształtowaniu się narodu polskiego.Kapitan Stanisław Fidelis pochodzi z rodziny marynarzy wiślanych, całe swoje życie spędził, pracując w żegludze rzecznej. W 2017 roku został odznaczony medalem „ProMazovia” przez marszałka Adama Struzika. Za twórczość kulturalną związaną z Wisłą został również nagrodzony przez prezydenta Płocka.

fot. Wiktor Pleczyński

Nestor pośród nawigatorów żeglugi śródlądowej został również doceniony przez Ligę Morską i Rzeczną, która w 2017 roku odznaczyła go drugim najwyższym wyróżnieniem, Krzyżem „Pro Mari Nostro”. W 2020 roku najstarsza organizacja promująca kulturę wodną w Polsce wyróżniła kapitana również Honorową Komandorią „Pro Fluminibus Polonorum”.

Publikację tomiku współfinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU