Sekundniki być może zostaną. Obowiązkowa będzie jazda na suwak

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło prace nad dużą nowelizacją rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych, a także załącznika do rozporządzenia o szczegółowych warunkach technicznych dla znaków i sygnałów drogowych. Główne zmiany to obowiązkowa jazda na suwak, ale i analiza – tu zaskoczenie – uregulowania obecności sekundników na skrzyżowaniach.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, ministerstwo opracowuje w nowelizacji obowiązek jazdy na suwak, czyli wjeżdżanie co drugiego kierowcy z pasa w przypadku zwężenia drogi. Miejsc takich w Płocku mamy wiele, np. przy wyjeździe na Warszawę, kiedy to lewy pas ruchu kończy się, a kierowcy z prawego pasa niezbyt chętnie wpuszczają przed siebie jadące obok auta. Teraz ma się to zmienić i wpuszczenie auta będzie obowiązkowe.

Warto przy tym wspomnieć, że tablice informujące o jeździe na suwak już istnieją i mogą być dziś stosowane, nie mają jednak wymiaru obowiązku, a jedynie sugestii. Po zmianach w przepisach, kierowca, który nie wpuści samochodu jadącego obok zwężeniem, popełni wykroczenie z art. 92 ust. 1 kodeksu wykroczeń.

Nie ma przy tym znaczenia przepis, że zmieniając pas ruchu musimy przepuścić samochody, jadące po pasie na który chcemy wjechać. Zgodnie z ustawą, w pierwszej kolejności musimy stosować się bowiem do znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika co innego.

Warto o tym pamiętać, ponieważ po zmianie przepisów, jeśli dojdzie do stłuczki, winny będzie kierowca, który nie wpuści samochodu, jadącego pasem ze zwężeniem drogi.

Kierowcy mają jednak czas na oswojenie się z tą propozycją, bowiem rozporządzenie ma być gotowe dopiero w czwartym kwartale 2018 roku. Wówczas jest szansa także na uregulowanie sprawy spornych sekundników. Płocczanie wiedzą, jak przydatne jest to urządzenie w codziennej jeździe, mimo tego, badanie prowadzone w Grudziądzu dwa lata temu wykazało, że sekundniki nie wpływają na poprawę bezpieczeństwa, a mogą je nawet pogorszyć. Opinie z innych miast, w których zamontowane są sekundniki wskazują jednak na coś innego. Kierowcy chwalą urządzenia i wskazują, że dzięki nim właśnie nie wjeżdżają na skrzyżowanie w ostatniej chwili.

Pomimo ostrzeżeń o chęci likwidacji sekundników, jakie pojawiały się w ministerstwie wiosną, ostatnie wypowiedzi świadczą o zmianie w tym zakresie. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ma uregulować status sekundników w prawie właśnie przy okazji dużej nowelizacji.

Podziel się:

Artykuły sponsorowane w PetroNews.pl


Warto Przeczytać


Ostatnie Informacje