Sanktuarium Bożego Miłosierdzia za dwa lata?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Za dwa lata powinien być gotowy stan surowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Rozbudowa, rozpoczęta w 2015 roku, zakłada nie tylko budowę nowego kościoła, ale także domu pielgrzyma.

Płock jest jednym z ważniejszych miejsc kultu Bożego Miłosierdzia, a nasze miasto stało się celem pielgrzymek ludzi z całego świata. To skłoniło siostry Bożego Miłosierdzia do rozpoczęcia prac nad budową nowego Sanktuarium w miejscu pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Przypomnijmy, że obecnie Sanktuarium mieści się w niewielkiej prowizorycznej kaplicy przy Starym Rynku 14/18.

Trwa drugi etap budowy świątyni, czyli wykonanie części naziemnej kościoła i domu pielgrzyma. Prace obejmują postawienie ścian, stropów i dachu oraz montaż okien i drzwi. Ostatni etap, czyli prace wykończeniowe mają rozpocząć się za dwa lata.

Nowe Sanktuarium, zaprojektowane przez Jacka Jaśkowca, swoją wielkością i charakterem nawiązuje do sąsiedniej zabudowy. Przy ulicy będzie stała jedynie wieża z dzwonnicą, przypominająca wielkością i charakterem wieżę Liceum Ogólnokształcącego im. Marsz. St. Małachowskiego, stojącą obok. Wysoka wieża będzie przeszklona od strony Starego Rynku i podświetlana o zmierzchu. Do świątyni będą prowadziły dwa główne wejścia, oba od strony Starego Rynku. Jedno wejście będzie prowadziło przez najważniejszy element nowego sanktuarium – kaplicę objawienia, w której zmieści się ok. 120 osób, przez którą będzie można dostać się do świątyni lub zejść do piwnicy, gdzie będzie się mieścić muzeum świętej Faustyny. Drugie, bezpośrednio do kościoła, powstanie od strony przyszłego dziedzińca. Brak typowego placu należącego do przestrzeni miejskiej, związanego z Sanktuarium, nadaje zespołowi budynków charakter „do wewnątrz”, co sprzyja atmosferze wyciszenia i skupienia.

Ponieważ inwestycja realizowana jest bez zewnętrznej pomocy finansowej Miasta Płocka czy dotacji unijnych, dalsza jej realizacja zależała będzie od hojności ofiarodawców.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji