REKLAMA

REKLAMA

Są wśród nas, coraz liczniejsi. Autystycy – narażeni na dyskryminację i niezrozumienie

REKLAMA

Przeczytajrównież

Co roku 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. To ważny dzień szczególnie dla tych, którzy na co dzień spotykają się z niezrozumieniem, wykluczeniem, a nawet przemocą. Osób ze spektrum autyzmu jest na świecie coraz więcej…

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych.

Jak podaje Światowa Organizacji Zdrowia (WHO), autyzm występuje już u 1 na 100 dzieci, a to oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Stąd ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie.




Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Jedną z inicjatyw na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin jest akcja „Polska na Niebiesko”, czyli coroczna kampania społeczna organizowana przez Fundację JiM. Akcji towarzyszy kampania medialna i online za pomocą strony internetowej.

Obywatelska inicjatywa „Chcemy Całego Życia” oraz organizacje partnerskie przygotowały natomiast kampanię „Dzieciństwo bez przemocy, dorosłość bez lęku”. Na profilu facebookowym publikowane są historie osób w spektrum autyzmu i ich bliskich. Kampania zwraca uwagę na przemoc w okresie dzieciństwa i jej konsekwencje w dorosłym życiu osób autystycznych.

Fot. FB Prezydent Płocka

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 5

  1. ślepy na oko says:

    Na temat autyzmu niedużo wiem. Ale co do Fundacji ? Co miesiąc mogę z mojej emerytury oddać 10 a nawet 20%, oby tylko te pieniądze szły na uczciwe cele. W realu jest tak, że Pan Prezes Fundacji musi spędzić wakacje na indonezyjskich wyspach( za moją kasę ), by doznać natchnienia na jaki to szlachetny cel kasę państwową przeznaczymy. Pan Prezes po powrocie z Indonezji siada za biurkiem i myśli :Biedotę utrzyma Morawiecki, psy i koty same się wyżywią, ale bilet lotniczy na Seszele …ach ten bilet na następne wakacje !

    • Daniel Obdartek says:

      Niestety , ale to prawda, że 90% fundacji to ciepłe kurwidołki dla prezesów albo pralnie brudnych pieniędzy.

  2. Czytelniczka says:

    Autyzm choroba cywilizacyjna wywołana przez metale ciężkie w szczepionkach, jedzeniu i powietrzu. Choroba nieuleczalna i straszna. Każda terapia pomaga jedynie w małym stopniu zwiększyć funkcjonalność tych osób oczywiście zależy od spekrrum autyzmu ale generalnie tak naprawdę te terapie są po to żeby rodzice odpoczęli w domu, to takie przechowalnie by rodzice znerwicowani nie z głupieli. Oczywiście są też nawiedzeni rodzice dla których takie dziecko to dar od Boga i siła do walki to tacy zakładają fundacje na rzecz takich osób które stają się źródłem utrzymania tych rodziców. Tak wygląda rzeczywistość. Pamiętajmy nik nigdy nie wyzdrowiał z autyzmu więc nabijanie kasy psychologom, lekarzom, pedagogom, terapeutom szukając złotego środka nic nie da. Ja bym takie dziecko oddała do placówki żebym sama nie zmarnowała własnego życia ale każdy rodzic powinien mieć wybór. Oczywiście współczuję tym rodzinom które mają takie dzieci. Często te rodziny się rozlatują, matki zostają same z wiadomych względów. Oczywiście łączę się z tymi matkami w bólu bo wiem co przeżywają każdego dnia mając takie piekło w domu. Ps nie wpłacajcie kasy na fundacje czy stowarzyszenia bo to nic nie daje. Wasze dzieci nie będą zdrowe.

    • X says:

      Spoko POKO, niedługo katolik tefałenowski zostanie jasny idolem i będziesz mieć aborcję dostępną jak bułki w Lidlu.

    • Kajak Głodek says:

      szkoda, że ciebie stara wysrała zamiast wyskrobać takiego debila :-D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU