REKLAMA

Są pieniądze na remont dworca. Przebudowa potrwa… dziewięć miesięcy

REKLAMA

– To bardzo ważny moment dla Płocka, ponieważ robimy kolejny krok do tego, żebyśmy mogli być dumni z naszego dworca, a nie się za niego wstydzić – mówił w piątek prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji, w trakcie której podpisano dokumenty na zaciągnięcie nisko oprocentowanego kredytu na przebudowę dworca kolejowo-autobusowego.

Pożyczka na budowę dworca przy ul. Dworcowej wyniesie 10 mln zł, z czego 7,5 mln zostanie przeznaczone na rewitalizację, a 2,5 mln zł – na poprawę efektywności energetycznej budynku. Rynex będzie spłacał kredyt przez 19 lat, a oprocentowanie wyniesie 1,15 proc. w skali roku. – Warto wspomnieć, że oprocentowanie takiego kredytu w NBP wynosi 2,54 proc., więc te warunki, jakie zostały przedstawione miastu są bardzo korzystne – zapewniał Jarosław Bełdowski, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, który udzielił pożyczki.

PowiązaneTematy

Pieniądze zostały przyznane w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego pn. Jessica, która wspiera trwałe inwestycje na obszarach miejskich. – To nie jest tak, że każdy może otrzymać pieniądze z „Jessici” – zaznaczał Bełdowski. – Projekt musi zawierać element społeczny, czyli taki, który jest ważny dla mieszkańców – a dworzec z pewnością jest taką inwestycją. Druga sprawa to poprawa efektywności energetycznej obiektu i budowanie klastrów miejskich, czyli wspieranie równomiernego rozwoju.

– Jako mieszkaniec tego miasta też chciałbym być dumny z tego dworca – mówił z kolei Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. – Będzie on nowym narzędziem wspierającym komunikację, ponieważ będzie służył nie tylko w połączeniach z Kutnem, ale także z Warszawą i Modlinem. Przy okazji bardzo dziękuję za uchwałę rady miasta, która wspiera budowę linii kolejowej do Modlina. Dla Płocka jest to bardzo ważne połączenie i duża szansa na aktywizację całego regionu – dodał marszałek.

– Na tę chwilę dworzec obsługuje 2,5 tys. osób dziennie, po remoncie planujemy zwiększyć tę liczbę do 4 tys. – stwierdził Radosław Bednarski, prezes Rynexu. Rozpoczęcie prac nad przebudową dworca kolejowo-autobusowego planowane jest na marzec. Budynek ma być gotowy już w listopadzie, więc remont potrwa około dziewięciu miesięcy.

Przypomnijmy: płocczanie czekają na remont dworca od ponad ośmiu lat. Wtedy to, w 2006 roku, pojawiły się pierwsze głosy dotyczące przejęcia dworca przez miasto, ponieważ PKP nie miało w planach jego remontu – nawet plany remontowe przed Euro 2012 nie obejmowały płockiego dworca. Do 2012 roku trwały rozmowy urzędu z PKP. W tym czasie zdążyła już nawet zmienić się władza. Problem tkwił w kwocie za jaką dworzec miał zostać sprzedany. Najpierw mówiono o symbolicznej „złotówce”, później jednak PKP zażądało konkretnych kwot, na które ratusz się nie zgadzał. Ostatecznie PKP przekazało budynek bezpłatnie pod koniec 2012 roku.