REKLAMA

Rycerze, białogłowy i chrzest Mieszka – wyjątkowe Dni Historii Płocka

REKLAMA

W weekend Wzgórze Tumskie przeniosło się do czasów wczesnego średniowiecza. A wszystko za sprawą obozowiska, które można było odwiedzać już od godziny 10.

Obozowisko wczesnośredniowieczne organizowane na Wzgórzu Tumskim, placu za katedrą i na dziedzińcu zamku, rozstawione jest z okazji Dni Historii Płocka, które w tym roku, wyjątkowo, odbywają się razem ze Światowymi Dniami Młodzieży. W strefie historycznej, za katedrą rozstawiony został obóz rycerski, w którym przechadzali się członkowie poszczególnych bractw, ubrani w stroje z epoki.

Wszyscy krzątali się przy swoich obejściach, wykonując codzienne czynności. Rycerze czyścili zbroje, białogłowy ustawiały naczynia, sortowały zioła. Rozstawiono także kilka stoisk z rękodziełem – były więc gliniane i drewniane naczynia, sztućce. Nie zabrakło stoiska ze świeżym chlebem, smalcem i ogórkiem. Na dziedzińcu zamku odbył się turniej kuszniczy i łuczniczy. Na sobotę i niedzielę zaplanowano także turniej walk rycerskich.

Wśród przybyłych na uroczystości była m.in. Grupa Wojów Piastowskich „Jantar”, która tuż przed Mszą świętą przedstawiła inscenizację Chrztu Mieszka I, z okazji 1050 rocznicy tego wydarzenia.– Miałem sen, gdzie jeden władca panuje nad wszystkimi ludami. Niech Ojciec święty da mi siłę panowania nad ludźmi, taką jaką mają inni władcy europejscy – rozpoczął Albert Kiszkurno, grający Mieszka I.

Na scenie zaprezentowano rytuał chrztu Mieszka i Dobrawy. Aktorzy podkreślili, że porzucenie pogańskich zwyczajów było przełomem dla plemion słowiańskich, które poczuły wspólnotę.

Obozowisko wczesnośredniowieczne możemy podziwiać jeszcze w niedzielę do godziny 18.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU