REKLAMA

Rozstrzygnięto konkurs historyczny. Gimnazjaliści wygrali tablety

REKLAMA

PowiązaneTematy

Wiedzieliście, jak długo przechowuje się materiały archiwalne, ile jest w Polsce archiwów, kiedy powstało Archiwum Państwowe w Płocku i jak cenne akta przechowuje? Jeśli nie, to zawstydzić w tej kwestii mogą Was gimnazjaliści z powiatu płockiego, którzy znali odpowiedzi na te pytania.

W czwartek, 28 maja, w Archiwum Państwowym w Płocku odbyła się trzecia edycja Rejonowego Konkursu Historycznego „Źródła Historyczne bogactwem kulturowym narodu”. Organizatorami tego wydarzenia byli: Archiwum Państwowe w Płocku, Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Płocku oraz Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Płocku.

Do konkursu zgłosiły się trzy dwuosobowe drużyny, reprezentujące kolejno: Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Słupnie, Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Płocku oraz Gimnazjum nr 14 im. Władysława Jagiełły w Płocku.

Rywalizacja odbywała się w dwóch etapach. W pierwszym, uczniowie w dwuosobowych zespołach mieli za zadanie przedstawić prezentację na temat wybranego dokumentu historycznego. Gimnazjalistki ze Słupna przedstawiły prezentację, dotyczącą historii rodzinnej jednej z nich. Pozostałe drużyny ukazały historię swoich szkół. Dodatkowo, uczniowie płockiego Gimnazjum nr 3 zrobili to zadanie na podstawie szkolnej kroniki.W drugim etapie, uczniowie rozwiązali test, w którym musieli wykazać się dużą wiedzą na temat archiwów. Ponadto, uczestnicy konkursu mieli do rozszyfrowania dokumenty, takie jak: akt urodzenia Władysława Broniewskiego, akt zgonu Zygmunta Padlewskiego, obwieszczenie niemieckich władz okupacyjnych z 1915 roku i dokument, mówiący o wyznaniach religijnych, występujących w Płocku w XIX wieku.

Wyniki końcowe konkursu
I miejsce – Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Słupnie,
II miejsce – Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Płocku,
III miejsce – Gimnazjum nr 14 im. Wł. Jagiełły w Płocku.

Laureaci otrzymali nagrody, w postaci m.in. tabletów, czytników e-booków oraz odtwarzaczy MP4.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU