REKLAMA

Rowerowi strażnicy

REKLAMA

Ładna pogoda zachęca do jazdy na rowerze. Z tej okazji skorzystali też płoccy strażnicy miejscy, którzy ponownie patrolują miasto na rowerach. 

Patrol rowerowy pojawia się głównie na terenach zielonych, miejscach gromadzenia się dzieci i młodzieży, wszędzie tam, gdzie jest wąsko, trudno dojechać radiowozem, gdzie jest dalej i trzeba wysłać inny rodzaj patrolu niż pieszy. Wyznaczone tereny kontrolują kilkakrotnie w ciągu dnia. Każdy z sześciu posiadanych przez straż miejską rowerów jest specjalnie oznakowany.

PowiązaneTematy

Łagodniejsza forma patrolu nie oznacza brak wyposażenia, wręcz przeciwnie – strażnicy na jednośladach są wyposażeni tak, aby mogli podejmować interwencje, czyli zarówno w środki łączności, jak i tzw. „bezpośredniego przymusu” oraz zestaw do udzielania pomocy przedmedycznej. Strażnicy na rowerach sprawdzają się szczególnie przy akcjach, związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, nie zachowania należytych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt, zaśmiecania oraz zakłócania ładu i porządku publicznego. Podejmują również działania profilaktyczne, szczególnie wobec najmłodszych rowerzystów.

Rowerową straż zobaczymy tylko przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, decyzję w tym zakresie podejmuje odprawiający do służby.