REKLAMA

Rok działania grupy SPEED – 28.158 wykroczeń [FILM]

REKLAMA

Rok temu na Mazowszu powstała grupa SPEED. W ten sposób policjanci odpowiedzieli na społeczną potrzebę szczególnego zajęcia się kierowcami, stwarzającymi swoją agresywną jazdą zagrożenie na drogach.

Rok temu, 19 lipca 2019 roku, powołano na Mazowszu grupę SPEED. Jej stworzenie było odpowiedzią na oczekiwania społeczeństwa w zakresie zatrzymywania kierowców, którzy dopuszczają się agresywnych lub szczególnie niebezpiecznych zachowań na drogach.

W trakcie rocznej działalności patroli SPEED, policjanci ujawnili 28.158 wykroczeń w ruchu drogowym, z czego 68 proc. stanowią naruszenia związane z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Co 20. kierowca przekroczył prędkość jazdy o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Konsekwencją takich wykroczeń jest zatrzymanie prawa jazdy na okres trzech miesięcy.

Cechą charakterystyczną patroli SPEED jest dynamiczna kontrola prędkości, z pominięciem granic administracyjnych jednostek.

Jak informuje mł. asp. Marta Lewandowska, oficer prasowa płockiej policji, patrole SPEED mogą pojawić się na każdej drodze na Mazowszu. Policjanci z grupy SPEED to doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego z 12 jednostek garnizonu mazowieckiego, mający do dyspozycji radiowozy wyposażone w system rejestracji wykroczeń drogowych. Wykorzystują również ręczne mierniki prędkości z rejestracją obrazu.

Policjanci z grupy SPEED w ciągu ostatniego roku ujawnili:  • 208 kierowców, którzy prowadzili pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
  • 63 kierowców, którzy nie zastosowali się do orzeczonych przez sąd środków karnych,
  • 22 kierowców, którzy prowadzili pojazd mechaniczny po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami,
  • 10 kierowców, którzy nie wykonali polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego.

Funkcjonariusze grupy SPEED zatrzymali 1666 dowodów rejestracyjnych.

– Grupa SPEED działa także na rzecz ograniczania agresji drogowej, policjanci reagują na rażące naruszenia w ruchu drogowym jak m.in. wywierania presji jednych kierujących na drugi podczas zbyt bliskiego podjeżdżania jazda w tak zwany „zderzak w zderzak”, używanie świateł drogowych niezgodnie z przeznaczeniem „mruganie światłami” itp. Grupa SPEED zwraca uwagę oczywiście na inne naruszenia mogące zaistnieć na drogach Mazowsza – wyjaśniają policjanci.

Po roku działania policjantów w grupie SPEED funkcjonariusze liczą na to, że negatywne zachowania niektórych kierowców zostaną wyeliminowane. Policjanci mazowieckiej grupy SPEED wyjeżdżają na drogi Mazowsza każdego dnia, dbając o dobro i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Płoccy policjanci z grupy „SPEED” zatrzymali kolejnych „szybkich i wściekłych”

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU