REKLAMA

Renty i emerytury idą w górę

REKLAMA

W marcu nastąpi waloryzacja rent i emerytur – tym razem osiągnie ona prawie 103%. Nie trzeba składać żadnych wniosków, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrobi wszystko sam.

1 marca br. roku ZUS waloryzuje wartość świadczeń. Renty i emerytury osiągną 102,98% swojej dotychczasowej wartości. Dzięki waloryzacji, wartość nabywcza świadczenia będzie na takim samym poziomie, co w poprzednim roku. Oznacza to, że realna wartość tego, co można nabyć za daną kwotę, pozostanie bez zmian i ilość zakupionych dóbr za świadczenie nie zmniejszy się w wyniku wzrostu cen.

Nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS przeprowadzi waloryzację samodzielnie. Aby sprawdzić, o ile wzrośnie emerytura lub renta, należy pomnożyć je przez tegoroczny wskaźnik waloryzacji, który wynosi 102,98%. – Na przykład, jeśli emerytura wyniosła w lutym 1000 zł brutto, po przemnożeniu przez wskaźnik waloryzacji otrzymujemy 1029,80 zł. 1 marca emerytura wzrośnie więc o 29,80 zł brutto. Jeśli np. renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniosła w lutym 1500 zł brutto, to po przemnożeniu przez wskaźnik waloryzacji otrzymujemy 1544,70 zł. 1 marca renta wzrośnie więc o 44,70 zł brutto. I jeszcze jeden przykład: emerytura wyniosła w lutym 3000 zł brutto. Po przemnożeniu przez wskaźnik waloryzacji otrzymujemy 3089,40 zł. 1 marca emerytura wzrośnie więc o 89,40 zł brutto – przedstawia przykłady Piotr Olewiński, rzecznik ZUS województwa mazowieckiego.

Więcej informacji dotyczących waloryzacji świadczeń można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz w każdej jego placówce.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. obserwator says:

    Bzdura i kłamstwo że koszty utrzymania wzrosły tylko o 3%. Bolszewicka propaganda jak mówi dojna zmiana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU