REKLAMA

Remont stadionu Wisły? To zależy od…

REKLAMA

W związku z napływającymi do nas informacjami o możliwej modernizacji stadionu im. Kazimierza Górskiego w Płocku, postanowiliśmy dowiedzieć się u źródła, czy pogłoski rzeczywiście są prawdziwe.

PowiązaneTematy

Zaczęliśmy od sprawdzenia, co stało się z koncepcją modernizacji stadionu Wisły Płock, która została przygotowana przez firmę Strzelecki Biuro Architektoniczne z Zielonej Góry w 2009 roku.

Przebudowa stadionu miała dostosować go do wymogów licencyjnych PZPN i FIFA. Według projektu, obiekt miał mieć dwa poziomy trybun o powierzchni blisko 4 tys. mkw., na których zmieści się 15 tys. osób. Firma przygotowała dwa warianty lokalizacji płyt boiska głównego i treningowego oraz trybun. Oba przewidywały maksymalne zmniejszenie odległości pomiędzy płytą boiska a trybunami, dzięki czemu za trybuną wschodnią mogło powstać boisko treningowe. Wariant I zakładał wyburzenie trybuny zachodniej wraz z całym budynkiem oraz trybuny wschodniej, natomiast wariant II przewidywał maksymalne przesunięcie płyty boiska wraz ze wszystkimi istniejącymi instalacjami w kierunku trybuny zachodniej. Trybuna wschodnia zostałaby wyburzona, powstałyby nowe trybuny: północna, wschodnia i południowa. Wszystkie trybuny miały być w pełni zadaszone, a stadion wyposażony w nowy system oświetlenia oraz ze względu na zadaszenie niezależny system oświetlenia awaryjnego.

stadion

Projekt zakładał parkingi i wjazd od strony ul. 7 czerwca. Koncepcja przebudowy została tak przygotowana, aby możliwe było rozłożenie inwestycji na etapy. Koszt realizacji miał wynieść w I wariancie – 98 mln 531 tys. zł, natomiast w wariancie II – 99 mln 950 tys. zł.

Umowa na opracowanie tej koncepcji wraz z opracowaniem kosztów inwestycji, została zawarta w 2008 roku (dokładnie jest to umowa nr 162/WIM.I/Z1929/08 z dnia 31.10.2008 r. z terminem realizacji do 28.02.2009) na kwotę 61 tys. zł brutto, a wykonawcą był Mirosław Strzelecki z Biura Architektonicznego Strzelecki z Zielonej Góry.Ta koncepcja została opracowana, jednak nie zostały podjęte dalsze kroki, które pozwoliłyby na wykonanie remontu, a właściwie kompletnej przebudowy stadionu.

Co zmieniło się od tego czasu? Właściwie… nic. – W budżecie Płocka na 2015 rok, Wydział Inwestycji i Remontów, nie posiada obecnie środków na opracowanie dokumentacji projektowej. Dotychczas nie zapadły także decyzje, dotyczące modernizacji stadionu z wykorzystaniem tej koncepcji – usłyszeliśmy w ratuszu.

Czy stadion zostanie więc zmodernizowany w najbliższym czasie, według jakiegoś innego planu?

– Pojęcie „najbliższy czas” jest względne – odpowiedział nam Konrad Kozłowski z zespołu medialnego ratusza. – W roku 2015 roku na 100% nie – dodał.

A w kolejnych latach? – Co do przyszłości w latach 2016-20, nie wykluczamy modernizacji czy przebudowy stadionu. Jest to uzależnione od potrzeb (gra Wisły Płock w T-Mobile Ekstraklasie) oraz możliwości finansowych Miasta Płocka – podsumował.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. doktor says:

    Dodam jeszcze, że stadion na 15 tys. to fanaberia zupełnie odstająca od realiów frekwencyjnych. Stadionu nie buduje się w oparciu o rekordy frekwencyjne wszechczasów a raczej trzeba patrzeć na średnią z danego okresu. Fajnie wygląda stadion nabity, b. smutno natomiast wyglądają stadiony we Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie i Poznaniu gdzie zapełnienie waha się od 20 do maks. 50% mówię o średniej z całego sezonu. Im większy stadion tym większe koszty utrzymania to też trzeba mieć na uwadze stąd musi on być optymalny.

  2. doktor says:

    Generalnie tak, ale jeżeli Wisła ma grać w I lidze to wystarczy zrobić tylko jedną trybunę główną z zadaszeniem na 2-3 tys. osób i to wszystko. Jeżeli Wiśle udałoby się na dłużej zadomowić w ekstraklasie uważam, że do tej trybuny można zbudować bliźniaczą po drugiej stronie boiska + ewentualnie trybuny za każdą z bramek o pojemności 2 tys. każda. Łącznie stadion na ekstraklasę mógłby mieć 8-10 tys. Nie wolno też zapominać o funkcjach komercyjnych obiektu, z których stadion mógłby minimalizować koszty swojego funkcjonowania bo o zarabianiu to w większości przypadku w polskich w-kach nie ma mowy. Trybuny maksymalnie blisko boiska, zadaszone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU