Rehabilitacja w 12 Dębach – jakie schorzenia występują najczęściej?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Po naszym artykule o terapii prowadzonej w Ośrodku Rekreacji, Rehabilitacji i Wypoczynku “12 Dębów” w Zaździerzu, odezwali się do nas rodzice, którzy prosili o wyjaśnienie, jakie dokładne schorzenia są tam rehabilitowane. Postaramy się więc odpowiedzieć na to pytanie.

12 dębów Zaździerz (6)

Ośrodek 12 Dębów w Zaździerzu

Ośrodek 12 Dębów znajduje się na pięknym terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, w środku lasu i nad jeziorem. Cały teren dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, dlatego z jego usług korzystają rodzice i dzieci niepełnosprawne z całej Polski. – Główną częścią naszej działalności jest właśnie niepełnosprawność dzieci, na którą nastawieni są wszyscy pracownicy, nie tylko rehabilitanci. Dla naszych podopiecznych jesteśmy “ciociami” i “wujkami”, co jest dla nas najpiękniejszym komplementem – mówiła nam Edyta Kruszewska, która dzierżawi ośrodek.

Ponieważ w ośrodku organizowane są turnusy rehabilitacyjne, na które można pozyskać dofinansowanie, rodzice dzieci niepełnosprawnych pytali  nas, jakie są najczęściej występujące schorzenia, które rehabilitowane są w 12 Dębach.

Fot. H2O Foto

Fot. H2O Foto

Okazuje się, że zdecydowanie najwięcej niepełnosprawnych dzieci przyjeżdża z mózgowym porażeniem dziecięcym, spowodowanym m.in. wcześniactwem, wylewem czy uszkodzeniami okołoporodowymi. Często przyjeżdżają również dzieci z przepukliną oponowo-rdzeniową (Spina Bifida). To schorzenie spowodowane jest nieprawidłowym rozwojem układu nerwowego we wczesnym okresie życia płodu.

Jak się dowiedzieliśmy, przy terapii tych niepełnosprawności, specjaliści w 12 Dębach używają różnych technik rehabilitacyjnych, w sposób dostosowany do potrzeb pacjenta:

  • Kinezyterapia (Fizjoterapia): elementy NDT bobath, orteza Dunag O2, Thera Togs, PNF, Kinesiology Taping, Trójwymiarowa terapia manualna stóp, Anatomy Trains.
  • Integracja Sensoryczna
  • Terapia w wodzie (Aquaterapia) min. metoda Hallwick’a, PNF w wodzie
  • Sala doświadczania świata
  • Terapia Ręki
  • Terapia pedagogiczno-psychologiczna, m.in. Diagnoza pedagogiczna, Metoda Dobrego Startu, Metoda Krakowska, Terapia Behawioralna, Ortografiti, Metoda Knillów
  • Terapia logopedyczna, m.in. oddechowa, fonacyjna, artykulacyjna, usprawniająca motorykę i kinestezję narządów mowy, słuchu fonematycznego, autokontroli słuchowej
  • Fizykoterapia: magnetoterapia, elektroterapia, laseroterapia, krioterapia, ciepłolecznictwo i sonoterapia.

Nie oznacza to jednak, że w ośrodku przeprowadzana jest terapia wyłącznie na te dwa schorzenia.

– Dzieci z tymi schorzeniami jest faktycznie najwięcej – przyznaje Edyta Kruszewska. – Jednak poza powyższymi, specjalizujemy się również w terapii urazów czaszkowo-mózgowych i rdzenia kręgowego, czyli u osób po wypadkach, w zespołach wad genetycznych, m.in. Downa, Smitha, Lemlego i Opitza, Williamsa, Wolfa-Hirschhorna, Sotosa i innych, a także w dystrofii mięśniowej, m.in. rdzeniowym zaniku mięśni (SMA), stwardnieniu zanikowym bocznym (SLA), autyzmie, upośledzeniu umysłowym czy agenezji ciałka modzelowatego. Nasi fizjoterapeuci przeprowadzają również analizę i ocenę wad postawy każdej osoby, która zgłosi się do nas w tym celu – wymienia pani Edyta.

Więcej informacji o ośrodku zaczerpniecie ze strony internetowej 12debow.com.pl, a jeśli macie jeszcze jakieś pytania, prześlijcie je na nasz adres redakcja@petronews.pl – przekażemy je specjalistom z ośrodka.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji