REKLAMA

REKLAMA

Reforma oświaty w drodze. Będzie więcej miejsc pracy?

REKLAMA

Przeczytajrównież

Działania związane z wdrażaniem reformy oświaty zostały przedstawione podczas piątkowej konferencji prasowej przez władze wojewódzkie i Mazowieckie Kuratorium Oświaty.

– Samorządy pracują nad przygotowaniem nowej sieci szkół – mówił na spotkaniu z mediami płockimi Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki. Podkreślał, że zadaniem wojewody jest zwracanie uwagi na zgodność nowych ustaleń z prawem.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Aurelia Michałowska, kurator oświaty w województwie mazowieckim poinformowała, że dotąd odbyło się w regionie 209 spotkań informacyjnych dotyczących reformy, a sama delegatura kuratorium w Płocku zorganizowała ich 20. W spotkaniach brali udział przedstawiciele samorządów, nauczycieli, dyrektorzy i rodzice. Mazowiecka Kurator Oświaty mówiła też o zespole, który powołała do koordynowania działań związanych z reformą oświaty i do prowadzenia konsultacji ze wszystkimi osobami zainteresowanymi tym tematem.

Informowała także, iż do końca marca ma się odbyć ok. 70 spotkań informacyjnych oraz 50 dyżurów eksperckich, które są pełnione w kuratoriach i delegaturach, ale w razie potrzeby również poza nimi. W Płocku takie dyżury mają miejsce w poniedziałki od godz. 10 do 18. Każdy może przyjść lub zadzwonić w sprawach związanych z reformą.

Zdaniem kuratorium, wprowadzane w oświacie zmiany nie powinny powodować utraty pracy przez nauczycieli.

– Z rozpoznania wynika nawet, że powinno powstać 5 tysięcy dodatkowych miejsc pracy – mówił jeden z wicekuratorów mazowieckich. Ma to wynikać z faktu, iż gimnazja przekształcą się w szkoły podstawowe, w których jest mniej uczniów w klasie. Z tego powodu w województwie mazowieckim szacuje się czteroprocentowy wzrost zatrudnienia w szkołach.




Członkowie zespołu ds. koordynowania działań związanych z reformą mówili, że konsultacje dotąd przeprowadzone, nie wzbudzają zbyt dużego zainteresowania wśród rodziców. – Ich pytania dotyczą raczej sfery samej organizacji sieci placówek oświatowych po wejściu w życie reformy – odpowiadała na pytania dziennikarzy Krystyna Mucha, dyrektor wydziału kształcenia ogólnego z MKO.

27 stycznia odbyło się także jedno ze spotkań informacyjnych, o których mówiła podczas konferencji prasowej Aurelia Michałowska, kurator oświaty. Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów i dyrektorzy szkół z Płocka i powiatu sierpeckiego.

Kurator zapewniła zebranych o otwartości ze strony kuratorium na problemy, z którymi mogą się zgłaszać prowadzący szkoły i zarządzający nimi. Zapowiedziano także kolejne spotkania, dotyczące reformy oświaty. Zebrani mieli okazje zapoznać się z kwestiami prawnymi, organizacja pracy szkół i zasadami rekrutacji uczniów w bieżącym roku.

Szczegółowe informacje, dotyczące reformy oświaty można znaleźć na stronie reformaedukacji.men.gov.pl. Wszyscy zainteresowani mogą kierować pytania na adres reformaedukacji@kuratorium.waw.pl lub zadzwonić pod numer telefonu 22 551-24-22.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU