REKLAMA

Ratusz: Planujemy głosowanie. Rodzice: My już zagłosowaliśmy!

REKLAMA

Nie ustaje walka rodziców maluchów z Miejskiego Przedszkola nr 17 o dotrzymanie obietnicy i wybudowanie nowego przedszkola w miejscu istniejącego. Dlaczego walka? Ponieważ, wbrew informacjom z ratusza o dwóch koncepcjach, rodzice czują, iż forsowana jest tylko jedna. Teraz planowane jest głosowanie w tej sprawie.

Założenie po protestach mieszkańców było takie, iż Urząd Miasta Płocka miał przygotować dwie koncepcje (adaptacji budynku Szkoły Podstawowej nr 3 oraz wybudowania nowego przedszkola), a następnie przedstawić je radnym podczas sesji. Wieści, jakie docierają do rodziców przedszkolaków, powodują jednak ich coraz większy niepokój. – Zdaje się, że decyzja została już podjęta, a nam mydli się oczy – powiedziała nam mama 5-latka z MP 17.

PowiązaneTematy

Ratusz: Nowe przedszkole nawet 10 mln zł

O prace nad koncepcjami pytała podczas sierpniowej Rady Miasta Płocka radna Wioletta Kulpa. – Moje pytania podczas sesji Rady Miasta Płocka również dotyczyły braku koncepcji, które miał przygotować prezydent dla radnych i mieszkańców na sesję sierpniową. Wypowiedź Prezydenta Terebusa brzmiała, że są przygotowani już od ok. 2-3 tygodni. Tymczasem Prezydent Nowakowski chce przedstawić propozycje dopiero na sesji wrześniowej, mam nadzieję, że wcześniej mieszkańcy będą mieli okazję się zapoznać. Żeby konsultacje nie przebiegały tak, jak z pracownikami monitoringu, którzy na dzień przed sesją mieli okazję dostąpić zaszczytu rozmowy z Prezydentem – wyjaśniała po sesji radna.

Zapytaliśmy w urzędzie miasta jak wyglądają przygotowania nad koncepcjami. Pomimo deklaracji wiceprezydenta Terebusa, uzyskaliśmy informację, że prace dopiero są na ukończeniu.

– Kończymy opracowywanie koncepcji Miejskiego Przedszkola nr 17 – odpisał nam Hubert Woźniak z zespołu ds. współpracy z mediami płockiego ratusza. – Mamy już szacunkowe koszty – dodał.

Z jego odpowiedzi wynika, że koszty w obydwu przypadkach będą spore, zdecydowanie droższa jednak jest wersja budowy nowego przedszkola.

  • Adaptacja Szkoły Podstawowej nr 3 na nowe przedszkole kosztować będzie 3,5-3,8 mln zł. Do tego urządzenie terenu zielonego w miejscu po Miejskim Przedszkolu nr 17 kosztować będzie ponad 2 mln zł. Łącznie ten wariant kosztować więc może ok. 6 mln zł.
  • Budowa nowego przedszkola to koszt ok. 8 mln zł, plus teren zielony wokół niego – ponad 2 mln. Łączny koszt tej inwestycji to ponad 10 mln zł.

– Na razie jesteśmy na etapie przygotowań do prezentacji koncepcji przed radnymi oraz mieszkańcami osiedla Łukasiewicza. Chcemy także doprowadzić do głosowania na osiedlu, aby każdy mieszkaniec Łukasiewicza mógł się wypowiedzieć i wybrać jeden z wariantów. Jesteśmy na etapie rozważania, jak technicznie takie głosowanie zorganizować – wyjaśnia Hubert Woźniak.

Zaznaczmy, że w pierwszych informacjach dla mediów padało słowo „referendum”, tym razem mówi się o głosowaniu, czyli de facto wyrażeniu opinii w sprawie poszczególnych koncepcji. Po co, skoro rodzice już wyrazili swoją opinię, i to przekazując blisko 2,1 tys. głosów?

Rodzice: Im dłużej myślicie, tym jest droższe!

Nad tym wyliczeniem rodzice z MP17 nie zostawiają suchej nitki. – Skąd się wzięło 8 mln? Przecież nowe przedszkole z oddziałami integracyjnymi na więcej oddziałów kosztowało 6 mln. Ciekawe… – zastanawia się jedna z mam.

– Nie rozumiem po co referendum. Urząd miasta chciał podpisów, to je zebraliśmy wśród mieszkańców. 2098 to za mało? Idiotyczny pomysł, a koszt budowy to kwota z kosmosu. W grudniu było 6 mln, teraz wzrosło do 8 mln, to po co było remontować w pierwszej kolejności pasaż, zamiast budować przedszkole, które jest obiecane od 2009 roku? Litości, czy myślenie jest taką trudną rzeczą, czy mieszkańców uważa się za nic? – pyta kolejna płocczanka.

– Coraz droższe to przedszkole. Najpierw 4, potem 6, teraz już 8 mln. Za chwilę wyjdzie na to, że Wielka Płyta żąda przedszkola z własnym hide parkiem, basenami i ściankami wspinaczkowymi za 20 mln. Żenada! – denerwuje się jedna z mam.

– Wow, 8 mln zł. Też jestem ciekawa, skąd taka kwota. MP31, bo to tym projektem dysponuje UMP, kosztowało 6 mln zł, to było rok temu. (…) Mam nadzieję, że będziemy mieli możliwość zweryfikowania tych kosztów – zastanawia się uczestniczka dyskusji.

– Niech szybciej się biorą za to przedszkole, bo im dłużej będą się zastanawiać, tym będzie droższe – nieco złośliwie podsumowuje kolejna mama.

Radni: Prezydent inaczej umawiał się z mieszkańcami

Temat wzbudza duże zainteresowanie, bo i sami rodzice szukają poparcia, gdzie tylko mogą. W sprawę zaangażowała się m.in. radna Wioletta Kulpa.

– Nie wiem, czy referendum ws. wyboru koncepcji adaptacji SP 3, lub budowy Przedszkola nr 17 jest dobre – wypowiedziała się radna na portalu społecznościowym. – Jeśli ma być to głosowanie przez internet, wszystko zorganizuje UMP, to jak to zweryfikujemy, jeśli będą „specjalne” głosowania przeciwko budowie nowego obiektu. Czy będą wpisywane fikcyjne dane, może nikt tego nie będzie weryfikował? Czy osoby spoza osiedla będą mogły zagłosować, czy będzie mogła zagłosować osoba, która wpisze dowolny adres zamieszkania z osiedla Wielka Płyta? – pyta Wioletta Kulpa.

Jak dodaje, pytań nasuwa się bardzo dużo, a w jej opinii, konsultacje które prowadzi UMP często odbiegają od rzetelnych. – Pamiętam internetowe głosowanie za budżetem obywatelskim, a jednak miasto od tego odstąpiło – przypomina.

– Przede wszystkim, dlaczego referendum, skoro inaczej umawiał się prezydent z mieszkańcami i radnymi, że przedstawi koncepcje i radni zdecydują. Czemu się wycofuje z raz danego słowa? Zebrane 2098 podpisów o czymś świadczy, mieszkańcy chcą budowy nowej placówki – mówi Wioletta Kulpa.

Jak dodaje, prezydent nie wspominał nic o głosowaniu mieszkańców podczas ostatniej sesji Rady Miasta, gdy pytała o tę sprawę zarówno ona, jak i Przewodnicząca Rady Osiedla Łukasiewicza. – Dziwne są zachowania decydentów w tej sprawie (…) dlaczego głos ponad 2000 mieszkańców wrzuca się do kosza? – pyta. Podsumowuje, że umowa była inna – ratusz miał przedstawić dwie koncepcje radnym i rodzicom, miało być również zorganizowane spotkanie w przedszkolu, podczas którego w toku dyskusji miała zostać wybrana jedna z koncepcji.

– Z niecierpliwością czekam na szczegółowe przedstawienie obu koncepcji – mówi natomiast radny Michał Sosnowski. – To bardzo ważny temat dla osiedla Łukasiewicza – dodaje. A co sądzi o wyliczeniach ratusza? – Jestem nieco zdziwiony tak dużą różnicą w kosztach, bo początkowo mówiło się, że może ona wynosić około dwóch milionów – mówi radny.

– Przeprowadziłem w tej sprawie bardzo dużo rozmów i przekaz od zdecydowanej większości mieszkańców osiedla – szczególnie młodych – jest jasny: chcą nowoczesnego obiektu w miejscu „starego” MP17. Podobne, jednomyślne zdanie ma Rada Mieszkańców Osiedla Łukasiewicza. Jako rodzic świeżo upieczonego przedszkolaka rozumiem obawy mieszkańców i, mimo wyższych kosztów budowy, jestem za nowym obiektem. Możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach większych, niż planowane wpływów z podatków, szczególnie CIT-u, dlatego myślę, że powinniśmy przychylić się do licznych próśb rodziców i mieszkańców „Wielkiej Płyty” – podsumowuje Michał Sosnowski.

A jak zadecydowaliby nasi czytelnicy w tej sprawie? Zapraszamy do głosowania w ankiecie.