Radom pokazał plan stadionu. A jak będzie w Płocku?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W Polsce powstają nowe stadiony. Z oczywistych względów, zaczynamy zaglądać do innych miast, interesując się, jak będą wyglądać i ile kosztują obiekty piłkarskie. Projekt nowego stadionu przedstawił m.in. Radom, a w Płocku wykonawca, Bończa Studio, zaprezentował wstępną koncepcję płockiego obiektu.

Wizualizacja stadionu w Radomiu, źródło: radom.pl

Wizualizacja stadionu w Radomiu, źródło: radom.pl

Stadion w Radomiu ma już swoją wizualizację. Budowa obiektu piłkarskiego w tym mieście, podobnie jak w Płocku, ma być etapowana. W pierwszym etapie powstanie obiekt na co najmniej 5,5 tys. miejsc, spełniający wymogi licencyjne Ekstraklasy SA, PZPN i III kategorii UEFA. Jesienią 2018 roku wykonawca ma oddać budynek główny wraz zadaszoną trybuną południową, z 3,5 tys. miejsc siedzących. Zaplanowano tam m.in. lożę VIP, salę konferencyjną, trybunę dla dziennikarzy, studia telewizyjne, kabiny komentatorskie, restauracja czy szatnie. Być może uda się również skończyć do tego czasu również drugą trybunę, na 2 tys. miejsc, a docelowo – na 5 tys.

W tym samym czasie w Radomiu powstaje także hala widowiskowo-sportowa, która także ma być gotowa w trzecim kwartale 2018 roku. Wartość tych inwestycji to około 110 mln zł. Według Portalu Samorządowego, miasto na te inwestycje otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które pokryje połowę tzw. kosztów kwalifikowanych (dotacja wyniesie prawie 35,7 mln zł) w ramach programu “Inwestycje strategiczne dla polskiego sportu”. Część pieniędzy wyłoży także Radom z budżetu miasta.

Portal podaje również, że dodatkowo 30 mln zł miasto otrzymało od marszałka województwa mazowieckiego. Jak się jednak dowiedzieliśmy, nie jest to prawda, gdyż urząd marszałkowski nie ma takich możliwości ani prawnych, ani finansowych.

Pierwsza koncepcja stadionu w Płocku, źródło: Wisła Płock

Pierwsza koncepcja stadionu w Płocku, źródło: Wisła Płock

Płock powoli też ma czym się chwalić. 26 września do Płocka przyjechali przedstawiciele Bończa Studio, aby przedstawić wstępną koncepcję budowy stadionu. Firma z Siarczy pod Wieliczką, ma przygotować dwie koncepcje, w dwóch wersjach cenowych. Po pierwszej wizycie w Płocku, firma dokonała niezbędnych pomiarów, zapoznała się również z dokumentacją obiektu.

Na tej podstawie przygotowano wstępny zarys koncepcji, w którym naniesiono np. umieszczenie szatni, pomieszczeń klubowych czy parkingów. Do tej koncepcji swoje uwagi zgłaszali przedstawiciele miasta, klubu i kibiców. Jak zapewnia klub, stadion ma być dopracowany w każdym detalu, żeby spełniał wszystkie normy UEFA, Polskiego Związku Piłki Nożnej czy policji.

Pierwsza koncepcja stadionu w Płocku, źródło: Wisła Płock

Pierwsza koncepcja stadionu w Płocku, źródło: Wisła Płock

Najtrudniejsze logistycznie będzie takie przygotowanie remontu, aby obiekt mógł normalnie funkcjonować. Dlatego podczas spotkanie padł pomysł, aby modernizację rozpocząć od strony zachodniej, a nie północno-wschodniej jak wcześniej zakładano. Ostateczna koncepcja przebudowy stadionu ma być gotowa do końca bieżącego roku. Ile będzie kosztował cały remont? Tego jeszcze nie wiadomo, ponieważ firma ma przedstawić koncepcję tańszą i droższą. W zależności od tego, którą wersję wybierze miasto, taką kwotę trzeba będzie przygotować. Nieoficjalnie mówi się o kosztach rzędu 80 mln zł w wersji oszczędnościowej i 110-120 mln zł w wersji bogatszej.

źródło: Wisła Płock

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji