REKLAMA

REKLAMA

Przynieś stare klucze i kłódki. Pomożesz niewidomym

REKLAMA

Jak się okazuje, stare klucze i metalowe kłódki mogą pomóc niewidomym. W tym roku rozpoczyna się kolejna edycja akcji „Otwórzmy Płock”. Wielkie zbieranie tzw. żółtego złomu ponownie poprowadzi płocki wolontariat.  Celem akcji jest umożliwienie osobom niewidomym „zobaczenia” Płocka.

Przeczytajrównież

W jaki sposób stare, często zapomniane klucze mogą pomóc niewidomym? Otóż metal ten zostanie przetopiony i posłuży do stworzenia… makiety starówki oraz najważniejszych zabytków Płocka. Powstanie zatem między innymi makieta katedry, która zostanie opisana brajlem, tak, by osoby niewidome poprzez dotyk poznały kształt najpiękniejszych wizytówek miasta.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Założenie pomysłodawców jest takie, że stojący na Wzgórzu Tumskim niewidomy płocczanin czy turysta będzie mógł nie tylko poczuć zapach wody czy wiejący od strony rzeki wiatr. Po raz pierwszy zobaczy to, a dodatkowo przeczyta informacje o nim. Nie zabraknie historii każdej z budowli czy ciekawostkach z nimi związanych.

Makieta stanie pod gołym niebem, dlatego też musi być wykonana z materiału, który nie zniszczy się pod wpływem warunków atmosferycznych. To, gdzie będzie umieszczona, ustalone zostanie w porozumieniu z mieszkańcami.

Podobne projekty zostały już zrealizowane w innych miastach Polski, np. w Krakowie (makieta Sukiennic i Kościoła Mariackiego), we Wrocławiu (makieta Ratusza) i stanowią atrakcję oraz wzbudzają zainteresowanie nie tylko dla osób niewidomych, ale także innych turystów.




Pierwotnie akcja miała trwać do 30 czerwca, lecz termin ten został przedłużony. – W tej chwili nie myśleliśmy nad nowym terminem. Po prostu zbieramy klucze i kłódki do skutku – powiedziała nam Beata Olszewska, pełnomocnik ds. wolontariatu płockiego ratusza. – O ile zbiórka nakrętek przebiega świetnie, to w przypadku kluczy jest problem. Wiadomo, że każde dziecko przyniesie jeden, dwa klucze i na tym się skończy. Właśnie dlatego przedłużyliśmy zbiórkę na razie do końca roku szkolnego – dodaje.

Przeszukajcie zatem piwnice, skrzynki na narzędzia czy pęki kluczy. Może znajdą się tam niepotrzebne już metalowe przedmioty, które pomogą w wykonaniu makiety. Więcej materiału, to więcej możliwości dla projektanta i wykonawcy tej niezwykłej mapy.

Zdobycze tych poszukiwań można wrzucać do pojemników ustawionych w siedzibie Płockiego Wolontariatu (ul. Tumska 9), ratuszu (wejście od ul. Zduńskiej) oraz wszystkich przedszkolach i szkołach.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU