REKLAMA

Chcą przetworzyć odpady po produkcji cukru. Co z nich ma powstać?

REKLAMA

Możliwość zagospodarowania biomasy rolniczej, pochodzącej z wytwarzania cukru oraz produktów zbożowych, analizuje PKN ORLEN. Spółka podpisała już list intencyjny o współpracy w tym zakresie z Krajową Spółką Cukrową. Do czego chce wykorzystać te odpady?

List intencyjny podpisany przez PKN ORLEN i Krajową Spółkę Cukrową zakłada współpracę w zakresie badań nad przekształcaniem biomasy, która jest produktem ubocznym wytwarzania cukru (np. melasy i liści buraków cukrowych) oraz wyrobów zbożowych, w wysokomarżowe produkty petrochemiczne. Mogą to być np. wykorzystywane w rolnictwie nawozy, środki ochrony roślin czy komponenty pasz dla zwierząt. Z biomasy może powstać także „zielony” wodór i biometan, na które systematycznie rośnie zapotrzebowanie.

Jak podkreśla Koncern, efektem tych badań może być wdrożenie innowacyjnego projektu, który polegałby na budowie instalacji do przetwarzania biomasy zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych KSC. Jedyny w Polsce producent cukru posiada łącznie siedem cukrowni, z czego pięć znajduje się w bliskiej odległości od zakładów PKN ORLEN w Płocku i Włocławku. Lokalizacja instalacji w tych zakładach wpłynęłaby na optymalizację kosztów transportu, co dodatkowo zwiększyłoby opłacalność inwestycji.

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN zaznacza, że Koncern konsekwentnie podejmuje działania, które maksymalizują zyski spółki i wzmacniają jej pozycję na międzynarodowym rynku, a jednocześnie przybliżają do osiągniecia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

– Współpracę z Krajową Spółką Cukrową postrzegamy jako szansę na dalszy rozwój kluczowych obszarów naszej działalności i wdrożenie kolejnych projektów przyjaznych środowisku. Ich realizacja przyniosłaby nam wymierne korzyści biznesowe i stanowiła kolejny krok do osiągnięcia celów założonych w strategii. Podpisany list intencyjny to początek działań w tym kierunku i znakomity przykład łączenia interesów dwóch firm, których wspólnym mianownikiem jest polski kapitał – tłumaczy Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Krzysztof Kowa, Prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej podkreśla natomiast, że współpraca z PKN ORLEN to szansa dla Krajowej Spółki Cukrowej na dalszą dywersyfikację działalności w oparciu o jej biotechnologiczny know-how.– Podjęta inicjatywa utwierdza nas w przekonaniu, że obszar badań naukowych i innowacji, który rozwijamy, znajdzie komercyjne zastosowanie u najbardziej wymagających partnerów. Produkcja spożywcza pozostaje naszą podstawową działalnością, natomiast współpraca z PKN ORLEN zwiększy nasz potencjał w zakresie zagospodarowania produktów ubocznych, z korzyścią dla środowiska naturalnego – wyjaśnia Prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej.

Jeśli badania zakończą się pomyślnie, wspólna realizacja projektu instalacji wpisze się w globalny trend rozwoju zielonej energetyki, a także gospodarki obiegu zamkniętego. W efekcie biomasa, pochodząca z gospodarstw rolnych w postaci przetworzonej do nawozów czy środków ochrony roślin, ponownie wracałaby do rolników.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU