Każdy, kto odwiedził sklepy w ostatnich dniach wie, że panuje w nich tłok i ścisk. Wykorzystują to złodzieje, którzy niepostrzeżenie wyciągają klientom sklepów z kieszeni czy torebek portfele, telefony komórkowe i pieniądze. Jak ustrzec się przed tym?
O tym, jak przeżyć przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i same święta bezpiecznie, informowali klientów sklepów w Płocku i na terenie powiatu płockiego policjanci, strażnicy miejscy i młodzież z klas mundurowych Płockiego Uniwersytetu Ludowego i Feniks Płock.
– Działania profilaktyczne prowadzone przez policjantów wspólnie ze Strażą Miejska i płockimi szkołami kształcącymi młodzież w klasach mundurowych, to cykliczne działania prowadzone w okresie poprzedzającym większe święta, które spędzamy w gronie rodzinnym – informuje Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji. – W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, również takie działania zostały przeprowadzone w rejonie naszych największych centrów handlowych. Nietypowe patrole złożone z policjantów, strażników miejskich i młodzieży w mundurach, przypominających polowe mundury wojskowe, można było wczoraj spotkać w rejonie sklepów. Funkcjonariusze i młodzież rozdawali specjalnie przygotowane ulotki, w których zawarte zostały podstawowe zasady bezpieczeństwa, o których zwłaszcza podczas przygotowań do świąt zapominamy – dodaje rzecznik.
Warto pamiętać, że w czasie, kiedy my przygotowujemy się do świąt, uaktywniają się przestępcy. Wykorzystują na nasze roztargnienie i każdą nadarzającą się okazję, aby ukraść portfel, telefon komórkowy czy też prezenty, które pozostawiliśmy w widocznym miejscu w naszym samochodzie.
Ich uwagę zwracają głównie osoby dobrze ubrane, które mają na sobie biżuterię i sprawiają wrażenie ludzi zamożnych. Często złodzieje obserwują swoją ofiarę dłuższy czas – w banku czy w sklepie. I jeszcze jedno – kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie, rzadko kiedy działają pojedynczo.
Jak obronić się przed złodziejem?
- Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze.
- Rozglądaj się i zwracaj uwagę na osoby, które znajdują się tuż przy tobie.
- W środkach masowej komunikacji, jeśli to możliwe, wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych ci osób lub kierującego.
- Nie nawiązuj przygodnych znajomości.
- Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu.
- Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach – pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty.
- Nie pokazuj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby
- Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok – jeśli zauważą, że są obserwowane, nie dokonają kradzieży.
- Nie noś torebki na pasku z tyłu – torebkę należy odwracać zamkiem „do siebie”, a nie na zewnątrz.
- Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebk.
- Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów czy płacenia w sklepie, nie odstawiaj od siebie torebki na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.
- Klucze do mieszkania noś w innym miejscu, niż dokumenty z adresem. Jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, może okraść twoje mieszkanie, zanim zdążysz zareagować.
- Jeśli zauważysz, że ktoś próbuje cię okraść (oczywiście w zależności od sytuacji i dbając o swoje bezpieczeństwo) wszczynaj alarm. Głośny okrzyk, zwracający uwagę innych osób, potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja. Możesz również dyskretnie powiadomić odpowiednie służby.
Dodaj swój komentarz