Już po raz drugi wielbiciele psiej miłości udowodnili, że spędzając czas ze swoim pupilem można się doskonale bawić. 2. edycja Dnia z Psem przyciągnęła tłumy. Podczas wydarzenia można było m.in. zobaczyć “latające” psy, wziąć udział w pokazie pierwszej pomocy, zgłosić pupila do konkursu “Najbardziej Przyjaznego Psa w Płocku”, zasięgnąć porady groomera, behawiorysty czy wziąć udział w zabawach zorganizowanych prze ZOO Płock. Podczas imprezy odbył się także panel dyskusyjny na którym organizacje prozwierzęce zawarły pakt z władzami. Czego dotyczy?

Pakt na cztery łapy

Mimo, że impreza swój oficjalny start miała od godziny 11, to już od 9 rano 30 września wszystkie płockie organizacje prozwierzęce debatowały wraz ze strażą miejską oraz przedstawicielami ratusza na temat poprawy funkcjonowania procedury  postępowania poszczególnych instytucji w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia zwierząt.

fot. PetroNews

Dyskutowano nad istniejącymi procedurami w zakresie realizacji zadań poszczególnych instytucji, odpowiedzialnych za życie i zdrowie zwierząt. W wyniku dyskusji ustalono, iż niezbędnym jest przystąpienie do prac nad opisaniem i opracowaniem procesów, które wynikają z poszczególnych procedur w taki sposób, aby nie budziło wątpliwości kto jest odpowiedzialny za realizację poszczególnych zadań, a także, aby nowo napisana procedura upraszczała realizację zadań z zakresu ratowania życia i zdrowia zwierząt. Ważnym elementem dyskusji było omówienie kwestii opracowania przejrzystej polityki informacyjnej, którą należy przeprowadzić po wdrożeniu nowych procedur.

Ewa Pietrzak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Płocka ds. Organizacji Pozarządowych zobowiązała się do prowadzenia rozmów w imieniu organizacji z „instytucjami miejskimi”  i przygotowania nowej procedury „prozwierzęcej”, odpowiadającej realnym potrzebom i wymogom w sytuacjach zagrożenia życiu i zdrowia zwierząt.

– Ustalono, iż do końca stycznia 2018 zostanie zwołany, wspólnie z miastem, Płocki Kongres Prozwierzęcy”, na którym zostanie, między innymi, ogłoszona nowa procedura prozwierzęca. Kongres ma być wspólnym wydarzeniem wszystkich instytucji, organizacji i ludzi, którym na sercu leży dobro zwierząt –  tłumaczy Marta Krasuska, przedstawicielka Stowarzyszenia Płock Przyjazny Psom.

fot. PetroNews

Podczas spotkania odbyła się także inauguracja programu promującego „Miejsce Przyjazne Zwierzętom”. Przedstawiono jego założenia. Wszystkie organizacje obecne na panelu zadeklarowały przystąpienie do Programu, stając się jednocześnie jego współorganizatorami.

– O uzyskanie certyfikatu oraz możliwość używania znaku Programu mogą się ubiegać wszystkie podmioty gospodarcze, urzędy, instytucje publiczne oraz  inne miejsca dostępne dla ludzi, które spełnią wymogi Regulaminu. Ustalono, iż „Miejsce Przyjazne Zwierzętom” to miejsce, do którego można swobodnie wejść, przebywać i poruszać się ze zwierzęciem, bez względu na jego wielkość, wygląd, rasę czy przeznaczenie, niezależnie od pory roku i sytuacji, pod warunkiem, że będzie znajdował się pod stałą kontrolą opiekuna i nie będzie uciążliwy dla pozostałych gości – tłumaczył Marcin Uchwał ze Stowarzyszenia Płock Przyjazny Psom.

Warunkiem uzyskania Certyfikatu jest:

  • Możliwość wejścia oraz swobodnego poruszania się ze zwierzęciem bez ograniczeń co do wielkości, rasy, wyglądu zwierzęcia, pory roku, pogody.
  • Udostępnienie w widocznym miejscu miski z wodą i dbałość o jej jakość.
  • Oznakowanie miejsca przyjaznego logiem Programu.
  • Zgoda na wykorzystywanie wizerunku.

Impreza dla miłośników mokrych nosków

Tego, co działo się 30 września przed Orlen Areną nie da się opisać – trzeba było tam po prostu być! Właściciele czworonogów wraz ze swoimi ukochanymi psiakami pokazali już po raz drugi, że Płock kocha merdających przyjaciół. Każdy, kto tego dnia przybył na 2. edycję Dnia z Psem w Płocku, mógł wziąć udział w ćwiczeniach pierwszej pomocy dla psiaka, które prowadziły panie weterynarz z przychodni “Na 4 Łapy” wyposażone w specjalny psi fantom.

Uczestnicy imprezy zachwycali się psiakami z klubu Bite, które prezentowały swoje umiejętności na specjalnym torze do agility. Wielbiciele mokrych nosów mogli zasięgnąć także porad psiego groomera z GrooMatki – Salonu Psiej Urody, porozmawiać z dogoterapeutą, który na co dzień prowadzi “Zajęcia z psem”, a także wziąć udział w zabawach przygotowanych przez płocki Ogród Zoologiczny. ZOO przygotowało zabawy indywidualne i grupowe np. “Czyja to skóra? “– zabawa w odgadywanie gatunków zwierząt na podstawie fragmentów pokrycia ciała, łączenie zdjęć przedstawiających fragmenty skóry z nazwami gatunków, “Zgadnij kotku co jest w środku?” – zabawa dotykowa, “Czyje to ślady?” – odciskanie i rozpoznawanie tropów zwierząt na piasku kinetycznym, “ZOOlogiczna Mega Gra” – gra planszowa na dużej plandece z mega kostką, a także dostosowane do wieku uczestników “ZOOlogiczne zagadki”. Oprócz aktywności edukacyjnych można było podziwiać eksponaty oraz żywe zwierzęta, np. uroczą kozę.

– Cieszę się, że w Płocku mamy tak wielu miłośników psów. Mam tę olbrzymią radość posiadania honorowego patronatu nad imprezą. Mam nadzieję, że z roku na rok nasze miasto będzie coraz bardziej przyjazne dla zwierząt – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.

Michał Ners z Ranczowiska prezentował uczestnikom imprezy, jak biega się z psem i co jest potrzebne do uprawiania canicrossu. Płoccy seniorzy stworzyli przepiękne serduszka dla czterołapnych, odbył się finał konkursu plastyczno-fotograficzno-literackiego „Zerwijmy psy z łańcuchów – w trosce o psie życie”, Straż Miejska oraz WOPR zaprezentowali psy, które pomagają im w pracy, Teatr Dorosłych z POKiS-u specjalnie przygotował przedstawienie w reżyserii Mariusza Pogonowskiego. Nie zabrakło też przedstawicieli Schroniska w Płocku.

– Już po raz drugi zorganizowaliśmy imprezę, by pokazać, że Płock może być wspaniałym, przyjaznym miejscem dla czworonogów. To wydarzenie to także okazja, by poznać lepiej właścicieli i miłośników psiaków. To niesamowite, że w jednym miejscu, w jednym czasie, spotykają się osoby, które mają wspólną miłość – psy – mówiła Marta Krasuska ze Stowarzyszenia Płock Przyjazny Psom.

Na finał imprezy przygotowano już tradycyjnie konkurs na “Najbardziej Przyjaznego Psa w Płocku“. Jak w poprzedniej edycji, wygranych było aż 5: Tofik, Pepsi, Nutka, Lusia i Murzynek. 

Imprezę poprowadził niezawodny Bartosz Olęcki oraz jego psiak pekińczyk Oskar.

Akcja “Zerwijmy łańcuchy”

fot. PetroNews

Podczas imprezy odbyła się akcja “Zerwijmy łańcuchy” – happening nawiązujący do ogólnopolskiej akcji, w ramach której do rozstawianych psich bud zostali  przypięci łańcuchami chętni uczestnicy. Do wzięcia udziału zgłosiło się m.in. trzech zawodników drużyny SPR Wisła Płock. Na własnej skórze mogli zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy psa przykutego do własnej budy. “Zerwijmy łańcuchy” to protest przeciwko wiązaniu psów na stałe na łańcuchach, organizowany w wielu miastach w Polsce.

Psie parki to spełnienie marzeń

Na imprezy zbierano także głosy na projekty startujące do Budżetu Obywatelskiego Płocka, tj. psie parki – propozycje projektach ogólnomiejskich i osiedlowych.

– Dla nas to spełnienie marzeń. Parki służyłyby nie tylko do legalnego spuszczania ze smyczy psiaka bez ryzyka dostania mandatu, ale także do socjalizacji czworonogów. To także idealne miejsce do spotykania się ze sobą “psiarzy” i nawiązywania nowych znajomości – dodaje Marta Krasuska.

Prozwierzęcy działacze

Podczas 2. edycji Dnia z Psem można było poznać wszystkie płockie prozwierzęce fundacje i stowarzyszenia tj.: OTOZ Animals Inspektorat w Płocku, Płockie Towarzystwo Pomocy Zwierzętom ARKA, Fundacja Pomagamy Płockim Zwierzakom, Schronisko dla zwierząt w Płocku i TOZ. Uczestnicy imprezy mogli porozmawiać z prozwierzęcymi działaczami, poznać ich cele, a także bliżej zapoznać się z ich pracą. Wszystko to działo się dzięki inicjatorowi akcji, Stowarzyszeniu Płock Przyjazny Psom.

PetroNews objął patronat medialny nad imprezą.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji