REKLAMA

Proza uczniów z Płocka będzie godna szabli Komendanta?

REKLAMA

Już w najbliższą środę w Sali Barokowej Muzeum Diecezjalnego w Płocku odbędzie się uroczystość finałowa konkursu „O szablę Komendanta”. Uczniowie z Płocka i województwa zmierzyli się w pisaniu o historii.

17 października o godzinie 13 będzie odbędzie się uroczystość finałowa VII konkursu literacko-historycznego „O szablę Komendanta”. Wydarzenie odbędzie się w Sali Barokowej Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Konkurs zorganizowało stowarzyszenie Patria Polonia wraz z Biblioteką Pedagogiczną w Płocku.

PowiązaneTematy

Uczniowie walczący „O szablę Komendanta” musieli napisać tekst literacki w tematyce „Drogi do wolności”, w którym trzeba było opisać wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

– Przez 123 lata Polacy żyli pod zaborami. Kilka pokoleń naszych przodków nie miało możliwości żyć i pracować we własnym kraju. Wynaradawiani na wszelkie sposoby zachowali polskość w sercu. Drogi, które prowadziły ich do wolności, były trudne, kręte, uświęcone walką, pracą i wielką determinacją. Te niełatwe doświadczenia ukształtowały nas jako naród – przypomina Agniszka Olczyk-Twardy, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku.

Do rywalizacji mogli się zgłaszać uczniowie gimnazjów, oddziałów gimnazjalnych w szkołach podstawowych i szkół ponadpodstawowych z całego województwa mazowieckiego.Celem konkursu, poza upamiętnieniem setnej rocznicy odzyskania niepodległości, jest propagowanie wiedzy na temat historii Polski i Mazowsza oraz kształtowanie i pogłębianie postaw patriotycznych, pobudzanie wrażliwości literackiej oraz aktywności twórczej uczniów.

Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe i książki. Uczeń, którego tekst okaże się najlepszy, otrzyma symboliczną „Szablę Komendanta”, a właściwą szablą zostanie nagrodzona szkoła, która najlepiej przygotuje swoich uczniów do udziału w konkursie.

Honorowym patronem konkursu jest Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Starosta Płocki Mariusz Bieniek. Patronem medialnym wydarzenia jest PetroNews.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU