Projekt rodzina i 1050 rocznica Chrztu Polski – dwa sympozja w Płocku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

14 i 15 listopada Wyższe Seminarium Duchowne zaprasza na seminarium, dotyczące życia rodziny. Natomiast 19 listopada odbędzie się Sympozjum o 1050. rocznicy Chrztu Polski.

39. Sympozjum, organizowane przez koło naukowe Wyższego Seminarium Duchownego, zatytułowane „Rodzina – #fascynujący projekt” odbędzie się w dniach 14-15 listopada w WSD w Płocku.

W programie wydarzenia znajdą się wystąpienia związane z tematami, dotyczącymi życia rodziny. Uczestnicy będą mogli wysłuchać m.in. prelekcji o problemach rodzin wielodzietnych, o przygotowaniu młodych ludzi do małżeństwa czy związkach niesakramentalnych.

„Tak Polska się zaczęła – 1050 rocznica Chrztu Polski” to z kolei temat IX Sympozjum Naukowego Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, które odbędzie się w sobotę 19 listopada w Płocku.

Sympozjum rozpocznie o godz. 9 msza św. w katedrze, koncelebrowana pod przewodnictwem Piotra Libery, biskupa płockiego.

Jako pierwszy wystąpi podczas sympozjum ks. kanonik Stefan Cegłowski z referatem pt. „U początków wiary diecezji płockiej – świadectwo zapisane w płockiej katedrze”. Prof. dr hab.Tomasz Jasiński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosi referat zatytułowany „Tak zaczęła się Polska – dlaczego wybraliśmy chrześcijaństwo”, a ks. prof. dr hab. Janusz Mariański z KUL przedstawi temat „Czy Polsce jest potrzebna rechrystianizacja. Znaczenie Chrztu Polski dziś – zadania katolików świeckich w Polsce”. Wystąpienia zakończy siostra Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Bożego Miłosierdzia referatem „Świętość nieśli polskiej ziemi – św. s. Faustyna Kowalska”.

W czasie sympozjum odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem biskupa płockiego Piotra Libery, którą poprowadzi ks. dr Jarosław Kamiński z Kurii DP. W programie wydarzenia przewidziano też podsumowanie konkursu na temat „Tak Polska się zaczęła – 1050 rocznica Chrztu Polski”.

Na zakończenie sympozjum odbędzie się koncert w wykonaniu Eweliny Hańskiej i Ryszarda Morki przy akompaniamencie Witolda Wołoszyńskiego.

Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie o wymiarze religijno- kulturalnym stanowi też okazję do promocji Mazowsza i Płocka.

mag

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji