Proces przeciwko księdzu, parafii i diecezji płockiej. Za molestowanie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W płockim sądzie rozpoczął się właśnie proces w sprawie o molestowanie przez księdza. Pozew złożył Marek Lisiński, szef fundacji “Nie lękajcie się”, która walczy z pedofilią w Kościele. O sprawie jako pierwsze poinformowało Radio Zet.

Marek Lisiński wiele lat temu był molestowany przez jednego z księży w parafii niedaleko Płocka. Miał wówczas zaledwie 13 lat. Teraz pozywa Diecezję Płocką, parafię i księdza, który molestował nieletniego wówczas ministranta. Prezes fundacji “Nie lękajcie się” przede wszystkim chce przeprosin od księdza i przyznania się do winy, a także 10 tys. zł odszkodowania.

Jak donosi Radio Zet, ksiądz, o którym mowa, został już w pewien sposób ukarany poprzez tzw. watykański nakaz, czyli w jego przypadku przymus spędzenia trzech lat w zakonie.

W związku z rozpoczęciem procesu, Kuria Diecezji Płockiej wydała oświadczenie.

 • Diecezja Płocka, wobec rozpoznawania przez Sąd Okręgowy w dniu dzisiejszym powództwa dotyczącego naruszenia dóbr osobistych Powoda, które wynika z dopuszczenia się wobec niego przez jednego z duchownych przed ponad 30 laty czynów przeciwko 6 przykazaniu Dekalogu, zanim Pokrzywdzony ukończył 18 rok życia, oświadcza co następuje:

  1/ z powodu doznanej przez Pokrzywdzonego krzywdy, nie sposób nie pochylić się nad jego cierpieniem i nie wyrazić z tego powodu żalu, zapewniając jednocześnie, iż Diecezja wielokrotnie proponowała Powodowi pomoc duszpasterską i terapeutyczną;

  2/ po przedstawieniu sprawy przez Pokrzywdzonego, Biskup Płocki podjął natychmiast odpowiednie kroki, zgodne z Wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski. Efektem podjętych działań był proces kanoniczny, który zakończył się wyrokiem skazującym zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską, na mocy którego duchownemu zakazano dożywotnio pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą, zakazano wykonywania wszelkich czynności kapłańskich przez okres 3 lat, a także skierowano go na specjalistyczną terapię;

  3/ zgodnie z prawem Kościoła, zasadą jest, że odpowiedzialność karną i finansową, za czyny pedofilskie duchownych, zawsze ponosi sprawca. Stanowisko takie zostało zaakceptowane przez Stolicę Apostolską, poprzez przyjęcie dokumentu uchwalonego przez Konferencję Episkopatu Polski w roku 2014.

  Dr Elżbieta Grzybowska
  Rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej Płockiej

źródło: Radio Zet, Kuria Diecezji Płockiej

Podziel się:

1 komentarz

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji