Proboszcz podpłockiej parafii do dyspozycji Biskupa. Będzie postępowanie wyjaśniające

REKLAMA

O proboszczu, który wystawił wysoki rachunek za pogrzeb, rozpisywały się lokalne i ogólnopolskie media. Oświadczenie wydała również płocka kuria, a sytuację wykorzystał jeden z kandydatów na prezydenta. Jak zakończy się ta sprawa?

Proboszcz parafii w  Staroźrebach wystawił rachunek na ponad 3 tys. zł za pogrzeb, a także dodatkowej kwoty za roboty kamieniarskie, z której ostatecznie zrezygnował po nagłośnieniu sprawy. To dużo, biorąc pod uwagę polskie zarobki i porównanie do „stawek” innych parafii. Chociaż oficjalne cenniki zazwyczaj nie istnieją, to każdy proboszcz ustala inne kwoty za posługi kościelne. Zdarzają się parafie, które faktycznie wykonują to za „co łaska”, częściej jednak są to ustalone stawki, które mogą wynosić od kilkudziesięciu do nawet… 6 tysięcy złotych.

PowiązaneTematy

Dane te zbiera portal colaska.pl, na którym znaleźliśmy informację, że w płockiej parafii koszt pogrzebu to ok. 600-1000 zł, ale w podpłockich jest już drożej – 1650 zł. Najdroższy pogrzeb w Polsce oferuje opolska wieś Kup – 6 tys. zł. To jednak niepewne dane – portal wylicza średnią z kwot, wpisanych przez internautów, odrzucając kwoty skrajne. Jednak pytanie telefoniczne w samych parafiach o kwoty daje równie marne informacje – w większości przypadków słyszymy, że za „co łaska”, podczas kiedy mieszkańcy twierdzą inaczej.

Kuria zareagowała na sprawę błyskawicznie. – Sprawa jest bulwersująca, dlatego Biskup Płocki zażądał wyjaśnień od proboszcza – mówiła 22 kwietnia Elżbieta Grzybowska, rzeczniczka płockiej kurii. – Jeśli wyjaśnienia tego duchownego potwierdzą zaistnienie takiej sytuacji, zostaną podjęte stosowne kroki – dodała.

Po nagłośnieniu sprawy medialnie, w Staroźrebach pojawił się Janusz Palikot, który zapewniał, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, to zakaże pobierania opłat za pogrzeby i śluby. Oczywiście, skrytykował też proboszcza, który zażądał 3 tys. zł opłaty za pogrzeb, a na tablicy ogłoszeń kościoła parafialnego w Staroźrebach przykleił plakat z hasłem: „Zrobię z nimi porządek”.

W czwartek, 23 kwietnia, Kuria Diecezjalna w Płocku wydała kolejne oświadczenie. – W nawiązaniu do wczorajszej informacji, dotyczącej sytuacji w parafii Staroźreby przekazuję, że Biskup Płocki odbył w dniu dzisiejszym rozmowę urzędową z proboszczem tej parafii. Po złożonych wyjaśnieniach duchowny ten oddał się do dyspozycji księdza biskupa – przekazała rzeczniczka Kurii.

Proboszcz musi teraz zwołać posiedzenie Parafialnej Rady Duszpasterskiej, która ma zapoznać się z całą sprawą, a szczególnie kwestiami pochówku, przyjmowaniem przez księdza ofiar oraz administrowaniem cmentarzem parafialnym.

– Przypadek proboszcza ze Staroźreb został dziś omówiony przez Biskupa Płockiego na spotkaniu Diecezjalnej Rady Kapłańskiej. Sytuacja w tej parafii będzie w dalszym ciągu monitorowana przez władzę diecezjalną – wyjaśniła Elżbieta Grzybowska, dodając: – Warto pamiętać, że wczorajszy happening w Staroźrebach wpisuje się w przedwyborczy program polityczny jednego z kandydatów na Prezydenta RP.