REKLAMA

Prezydent: Powołuję się na ustawę o zarządzaniu kryzysowym. PKN Orlen: To nieuzasadnione

REKLAMA

15 grudnia prezydent Płocka przesłał do PKN ORLEN pismo w sprawie zrzutu węglowodorów na pochodnie i skutku tego procesu na stan jakości powietrza w mieście. Pismo tego samego dnia zostało rozesłane do płockich mediów. Do koncernu wiadomość od prezydenta nadal nie dotarła, uzyskaliśmy jednak odpowiedź na pytania w niej zawarte.

Prezydent: Zobowiązuję Orlen do przedstawienia informacji

– W związku z informacjami zawartymi w pismach (…) kierowanych przez PKN Orlen do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, dotyczących niestandardowych warunków pracy instalacji PGH 2 Bloku Pochodnych C4 związanych z regeneracją katalizatora oraz instalacji Olefin II, w związku z przeglądem rurociągów w układzie propylenowego obiegu zimna, a co jest z tym związane, zrzutem węglowodorów na pochodnie, zobowiązuję PKN Orlen na podstawie przepisów (…) oraz na podstawie art. 20a ustawy (…) o zarządzaniu kryzysowym (…) do przedstawienia informacji, jak planowane, odbiegające od standardowych, warunki eksploatacji wyżej wymienionych instalacji oraz przewidziane w związku z tym spalanie węglowodorów na pochodniach może wpłynąć na stan jakości powietrza oraz warunki życia lokalnej społeczności, w szczególności na jakich poziomach zostały oszacowane emisje substancji do powietrza związane ze zrzutem węglowodorów z instalacji oraz spalaniem dodatkowych ilości węglowodorów na pochodniach – pismo o takiej treści przekazano do płockich mediów w piątkowe popołudnie, 15 grudnia.

W dalszej części Andrzej Nowakowski podkreśla, że spalanie węglowodorów na pochodniach jest procesem generującym emisję znacznej ilości substancji do powietrza, a dodatkowe zrzuty węglowodorów równocześnie z dwóch instalacji, „mogą w istotny sposób wpłynąć na stan jakości powietrza, a także spowodować odczuwanie dolegliwości, zwłaszcza przez osoby z obniżoną wydolnością układu oddechowego”.

Prezydent Płocka dodał, że dotychczasowe doświadczenia wskazują, iż w trakcie prowadzenia prac remontowych w koncernie, notuje się podwyższone zawartości substancji w powietrzu.

– Prezydent Miasta jest organem odpowiedzialnym za zapewnienie właściwych warunków środowiska dla lokalnej społeczności, a także za zarządzanie kryzysowe, w tym przekazywanie stosownych informacji o stanie środowiska i zagrożeniach z nim związanych lokalnej społeczności – argumentuje wysłanie pisma, ustalając termin odpowiedzi przez Orlen na 18 grudnia.

PKN ORLEN: Nie zgadzamy się, aby traktowano tę sytuację jako kryzysową

Jak dowiadywaliśmy się zarówno w piątek, jak i w poniedziałek, 18 grudnia, do koncernu żadne pismo tej treści nie wpłynęło. – Pismo Prezydenta Płocka Pana Andrzeja Nowakowskiego, datowane na 15 grudnia, a adresowane do Zarządu PKN ORLEN, nie wpłynęło dotychczas, a o jego istnieniu wiemy tylko od dziennikarzy – potwierdziło nam biuro prasowe koncernu.

Niemniej, uzyskaliśmy odpowiedź na pytania, zadawane przez prezydenta Płocka.

– Odnosząc się do treści listu, którą przedstawili nam dziennikarze płockich mediów, wyjaśniamy raz jeszcze (co zostało już zakomunikowane przez Spółkę w informacjach, przekazanych lokalnej społeczności za pośrednictwem mediów, oraz służbom Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych UMP, jak również Starostwu Powiatowemu), że warunki eksploatacji instalacji zatrzymanych do postoju oraz związane z tym działanie pochodni nie wpływają na stan jakości powietrza w Płocku – podkreśla PKN ORLEN.Koncern tłumaczy, że potwierdzeniem tego faktu są prawidłowe, ogólnodostępne wyniki analizy monitoringu jakości powietrza na stacjach pomiarowych WIOŚ. – Tego typu procesy PKN ORLEN przeprowadza tak, jak każdy zakład rafineryjno-petrochemiczny na świecie. Gwarancją bezpieczeństwa są zastosowane procedury i technologia zatrzymania oraz uruchamiania instalacji – wyjaśnia.

Zgodnie z komunikatem przesłanym jeszcze przed zatrzymaniem instalacji, płomienie na pochodniach i pojawiające się z różnym natężeniem efekty dźwiękowe, to skutek utylizacji, w tym przypadku węglowodorów, głównie C2 (etan) oraz C3 (propan).

– Są to związki niezawierające siarki, dlatego też nie występują w tym procesie uciążliwości zapachowe, a całkowite, bezwonne spalanie rozkłada wspomniane węglowodory na dwutlenek węgla i parę wodną. Pojawienie się płomienia pochodni w żadnym wypadku nie oznacza większej emisji substancji do atmosfery. Podkreślamy, że jest to proces bezpieczny i odbywający się pod kontrolą. Funkcjonuje w każdej rafinerii na świecie jako system bezpieczeństwa i stanowi niezbędny element wyposażenia w instalacjach produkcyjnych – zapewnia Orlen.

– Mając powyższe na uwadze, nie zgadzamy się, aby stosowanie standardowej procedury zatrzymania i uruchamiania instalacji produkcyjnych, nie wpływające na zwiększenie emisji do powietrza, było kwalifikowane jako sytuacja kryzysowa, która w rozumieniu ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 209 ze zm.) stanowi sytuację wpływającą negatywnie na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia w znacznych rozmiarach lub środowiska, wywołującą znaczne ograniczenia w działaniu właściwych organów administracji publicznej ze względu na nieadekwatność posiadanych sił i środków. W związku z tym powoływanie się w piśmie na ustawę o zarządzaniu kryzysowych jest nieuzasadnione – podkreśla biuro prasowe PKN ORLEN.

Efekty świetlne nad Orlenem

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 15

 1. j.a. says:

  ZAMIAST SPALAĆ TO W ELEKTROCIEPŁOWNI URZADZAJA SOBIE POCHODNIE, JAK U ARABÓW. MARNOTRWASTWO JAK W PRL-U

 2. t says:

  a miasto, to nie może zamontować jakieś tablicy? takiej jak kiedyś na Taetrze, tylko gdzieś na głównej trasie „Piłsudskiego”?

 3. Plocman says:

  Pamiętamy dwóch panów z PiS, którzy chodzili przed wyborami i szukali głosów wmawiając, że uczynią Płock miastem wojewódzkim. I co? Gdzie są teraz ci panowie? Głosy i władza jest, to najważniejsze!! Cały PiS!

  Odcięli finansowanie mieszkańcom Słupska dotacje na imprezy kulturalne bo tam prezydentem jest Biedroń. U nas analogicznie bo przecież prezydentem jest człowiek z PO. Podzieliliście naród jak nikt dotąd.

  • Z Płocka says:

   Kto odciął finansowanie? Czego? Doucz się trochę o finansach publicznych tłuku pancerny

   • Plocman says:

    Np. finansowanie ekspresówki. Sam poczytaj i doucz się trochę.

 4. Joanna says:

  Jak bylo PO to bylo wieksze sponsorowanje dla miasta a jak jest pis to okrojone a mialo byc lepiej prezes Kaczyński tak ladnie pod bramą mowil o miescie o ludziach a na kwakaniu sie tylko skonczylo w d z ogrodami swiatla jak pochodnie nam calym rokiem umilaja życie i spac nie mozna latem bo huczy jak cholera z kombinatu i smierdzi jak sie ma okna otwarte

  • Gość says:

   Jak było PO to Nowakowski siedział cichutko jak mysz pod miotła i do wielkiego Orlenu którym rządzili jego kolesie partyjni to nawet nie śmiał listu napisać o finansowanie czegokolwiek. Taki bohater z niego był. Śmiech na sali taki prezydent

   • Lil says:

    Proszę cie człowieku nie ośmieszaj się. Takiego kolesiostwa jak za PiS to nigdy nie było. Najgorsze w tym wszystkim jest to że obsadzani są ludzie bez jakichkolwiek kompetencji!!!

   • Marcin says:

    W sumie to racja w tym co napisałeś odnosiło się wrażenie, że wręcz boi się cokolwiek powiedzieć lub o cokolwiek prosić. Widać jaką ma pozycję w partii.

 5. Prawda says:

  Orlen dla Płocka? A co oni takiego robią dla Płocka? Największy zakład w Europie środkowo-wschodniej a nie jest w stanie wesprzeć miasta 100 tysięcznego, którego mieszkańcy zbudowali ten kombinat a teraz wdychają wszystkie zanieczyszczenia powietrza?

  Jakie są wasze osiągniecie oprócz budowy kilku placów zabaw?

  – Benzyna najdroższa w Polsce ale jak to argumentujcie jest najświeższa (śmiech)
  – Jest potrzeba budowy stadionu. Prezydent wysłał do was list w sprawie wsparcie finansowego i co? Cisza!!
  – nabrzeże Wisły potrzebuje odnowy, schody Broniewskiego z kolejką ożywiłyby ruch na starym mieście!
  – Taki Berus Servaas daje 2 razy więcej pieniędzy niż „wielki” Orlen na budowanie piłki ręcznej! Nie wstyd wam?

  Pieniądze macie bo raporty finansowe są dostępne publicznie ale nie traktujecie poważnie mieszkańców!

 6. Roman Chemik says:

  Tak sie zastanawiam.Jak spala sie paliwo w aucie to te spaliny to tez jest para i CO2?To czemu powietrze nie jest czyste?Latwo sie domyslic Tydzien pali sie pochodnia 24h to to tez nad Plockiem jest tylko Co2 i para?Prosze sie domyslic …..

 7. Mieszaniec says:

  Cyt: Koncern tłumaczy, że potwierdzeniem tego faktu są prawidłowe, ogólnodostępne wyniki analizy monitoringu jakości powietrza na stacjach pomiarowych WIOŚ

  Tylko co mają pokazać stacje jak wiatr był zachodni to trucizna szła w pola omijając stacje , oni uważają nas mieszkańców za debil, przepraszam za słowo. Pkn dla Plocka, pytam się gdzie? Mydla ludziom oczy akcjami dla miasta
  Ps:
  Już planują jak wykorzystać obwodnicę, którą buduje miasto a, która będzie przechodzić odok bramy nr 11. Ciekawe czy dali chociaż 1zł. Cyniczny pkn…

 8. Rafik says:

  Jak prezes Orlenu był z po to jak pochodzie świeciły to pan prezydent szanowny nawet nie pisnął a teraz jaki to zatroskany o wyborców przyszłorocznych

 9. Spyware says:

  Jak wiedzą, że mają przeglądy to powinni tak zoptymalizować procesy technologiczne by tego syfu nie puszczać w takich ilościach do atmosfery. Przecież to są olbrzymie ilości które nas zabijają. A pkn tylko p###, że to para, bo z pochodni też leci tyko para, która ma właściwości palnela. Ręce opadają. Brawo dla Prezydenta, łap ich Pan za jaja…

 10. Mieszkaniec says:

  A biuro prasowe PKN na wzór swojej jedynej słusznej partii łże jak ich guru toruński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU