REKLAMA

Prezydent narzeka na komunikację Orlenu. „Nawet w takich okolicznościach nie potrafi odpuścić polityki”

REKLAMA

Po tragicznym zdarzeniu, do jakiego doszło we wtorek na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku, prezydent Andrzej Nowakowski na łamach mediów zarzucił służbom prasowym Koncernu opieszałość w przekazywaniu informacji. Mamy komentarz ORLENU i… internautów.

Przypomnijmy, we wtorek, 28 września około godz. 11 na instalacji Hydroodsiarczania Gudronu doszło do zapłonu pieca, która była uruchamiana po planowanym remoncie. Pożar został ugaszony w ciągu pół godziny przez zakładową straż pożarną, jednak w pobliżu pieca znaleziono ciała dwóch pracowników. Powołano już specjalną komisję, która ma szczegółowo przeanalizować okoliczności zdarzenia. Sprawą zajęła się też Prokuratura Okręgowa w Płocku.

PowiązaneTematy

ORLEN podkreślał w wydanym komunikacie, iż niezwłocznie po wystąpieniu zdarzenia odpowiednie służby ochrony środowiska przeprowadziły badania, które nie zarejestrowały przekroczeń norm jakości powietrza. Wyjaśniał też, że na żadnym etapie tego zdarzenia nie było zagrożenia środowiskowego dla mieszkańców Płocka i okolic.

Prezydent Płocka: To skandal, to niedopuszczalne…

Na łamach kilku mediów prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski negatywnie ocenił komunikację ORLENU z władzami miasta po zdarzeniu.

„Skandalem jest, że przez kilka godzin o wszystkim dowiadywaliśmy się z mediów, nie do przyjęcia jest, że nikt z Orlenu nie poinformował, jak poważne wydarzenia mają miejsce na terenie kombinatu” – wypowiada się dla płockiej Gazety Wyborczej. „To ratuszowy wydział zarządzania kryzysowego musiał prosić koncern o informacje na temat zdarzenia. Dla mnie jest to niedopuszczalne” – mówi z kolei na łamach radia RDC.

Przekonuje też, że mieszkańcy kolejny raz dowiadują się, podobnie jak płocki ratusz, z mediów o sytuacji kryzysowej w Orlenie i że wielokrotnie pisał w tej sprawie do prezesa Orlenu.

ORLEN: Informacja została przekazana natychmiast

Zapytaliśmy w biurze prasowym PKN ORLEN, jakie procedury wdrożono po zaistnieniu tego zdarzenia oraz jak wyglądały działania komunikacyjne.

– Pragniemy podkreślić, że wszelkie podjęte działania w związku ze zdarzeniem na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku, które miało miejsce 27.09.2022 r. prowadzone były w oparciu i w zgodzie z obowiązującymi procedurami. Dotyczy to także działań komunikacyjnych skierowanych zarówno do właściwych jednostek i organów, jak i mediów – podkreśla biuro prasowe Koncernu.

Wyjaśnia też, że zapłon pieca na instalacji Hydroodsiarczania Gudronu był zdarzeniem o charakterze lokalnym i od samego początku nie było zagrożenia, że pożar będzie się rozprzestrzeniał.

– Zgodnie z procedurami, służby Koncernu odpowiedzialne za bezpieczeństwo Zakładu Produkcyjnego przekazały stosowną informację do Państwowej Straży Pożarnej i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pożar został ugaszony w ciągu pół godziny od zdarzenia. Jednocześnie informujemy, że Koncern w niespełna godzinę od zdarzenia przekazał informację do mediów lokalnych oraz ogólnopolskich. Biuro Prasowe na bieżąco udzielało informacji mediom na temat zdarzenia, zapowiadając ich bieżącą aktualizację. Pragniemy podkreślić, że od momentu wydania pierwszego oświadczenia w godzinę po zdarzeniu nie pojawiły się żadne dodatkowe pytania ze strony mediów, dotyczące potencjalnego wpływu sytuacji na środowisko czy pracę Zakładu Produkcyjnego – tłumaczy biuro prasowe.

Informacja o samym zdarzeniu została więc przekazana niezwłocznie. Natomiast poinformowanie o osobach poszkodowanych wymagało czasu.

– PKN ORLEN, zgodnie z obowiązującymi procedurami, w pierwszej kolejności poinformował o wypadku rodziny i bliskich ofiar. Niezwłocznie po tym, po godz. 15:00 przekazał kompleksowy komunikat o zdarzeniu do mediów lokalnych i ogólnopolskich – czytamy w odpowiedzi biura prasowego.Tego samego dnia w godzinach wieczornych służby BHP Koncernu – zgodnie z wymogami prawa – przesłały kompleksowy raport ze zdarzenia do Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Telefoniczne informacje, po zakończeniu akcji, otrzymało także Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płocku.

Internauci: Nawet w takich okolicznościach…

O tym, że między prezydentem Płocka a największym pracodawcą w regionie nie ma chemii, wiadomo od dawna. W dużej mierze ma to związek z polityką i tym, z jakiej partii pochodzi Andrzej Nowakowski, a która partia odpowiada obecnie za Skarb Państwa, który jest większościowym udziałowcem PKN ORLEN. W niektórych sytuacjach jednak polityka nie powinna mieć miejsca, co zauważyli internauci, komentujący pod artykułem lokalnej GW, zawierającej wypowiedź prezydenta Płocka.

– Nawet w takich okolicznościach, jak śmierć dwóch osób nie potrafią sobie odpuścić tej s…j polityki, nawet tu się muszą podgryzać po kostkach… Myślałem, że ten prezydent ma trochę więcej oleju w głowie i przyzwoitości, ale nie, podąża dzielnie za trendami polskiej polityki… – pisze jeden z internautów.

– Prezydent nie rozumie, iż Orlen jest zakładem o znaczeniu strategicznym i ma swoje procedury? Widocznie ten wybuch nie zagrażał mieszkańcom. Niech się Prezydent zajmie wiecznie przedłużającymi się remontami w mieście – dodaje drugi.

Dyskusja rozgorzała też pod innym artykułem na ten temat.

– To jest prywatna, zagraniczna firma, na terenie której doszło do wybuchu i pożaru. Jaki jest powód dla którego musieliby w pierwszej kolejności informować o tym prezydenta miasta?

– Tak jest, zamiast na straż pożarną, powinni dzwonić do ratusza, by typ przyleciał z konewką.

– Niech włączy myślenie ten prezydent. O wybuchu na rurociągach Nordstream poinformowano wiele godzin po. Ostatni wybuch o 2 w nocy, informacja do mediów poszła kilkanaście godzin później. Jest wojna i opóźnienia w informacjach pewnego typu będzie. A jak się tak martwi o miasto, to niech posprząta, bo jak tam byłem ostatnio to brudno było.

– Byłaś kiedyś w zakładzie o strategicznym znaczeniu? Zapewne nie. Jest wojna i pewne informacje podaje się z opóźnieniem. Jeszcze w czasach względnego pokoju ochrona wyposażona była w broń. Ponadto, każdy taki zakład ma własną jednostkę pożarną. Najpierw się działa i chroni mienie, potem się informuje. Prasa nie ma ciągłego dostępu do terenów tego typu firm.

– Od lat 60-tych XX w. mają korzyści z Orlenu. I miasto i ludzie. Co prezydent miał robić? Straż Miejską wysłać do domów ludzi i uspokajać? Zdajesz sobie sprawę ile czynności z check-listy w razie awarii jest do wykonania? A to, że jest z PO/koalicja to po ataku widać. Robi to pod publikę i własny elektorat: „zobaczcie jak pisowskiemu Orlenowi przyłożyłem”. Żeby to było tylko śmieszne, ale to jest tragiczne.

Policja potwierdza: Dwie osoby zginęły podczas wybuchu w ORLENIE

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 30

 1. Galaxon says:

  Wszyscy narzekają a i tak pójdziecie w wyborach samorządowych zagłosować na tego przydupasa PO. Tyle wałków co robi w Płocku PO i PSL to szok.

 2. Plocczanin says:

  Po raz kolejny p.Nowakowski pokazał że jest najbardziej upolitycznionym prezydentem w dziejach miasta.Jemu zależy tylko na pijarze dla totalnych a nie dla dobra na rzecz mieszkańców.Jest wszędzie tam gdzie interes totalnych a nie mieszkańców.Panie Nowakowski wstyd to mało powiedziane do tego co pan wyprawia.

 3. znawca tematu says:

  @Julka – dobre pytanie PO co w ratuszu jest centrum zarządzania kryzysowego.Dzwoniłaś choć raz do tego centrum?To zadzwoń.

 4. Julka says:

  ….Orłem ma siedzibę w Płocku – gospodarzem miasta jest Prezydent ..w Ratuszu jest Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego…po co? ..
  Panom z warszawki decydentom przywiezionym w teczkach nie zależy ani na mieście ani na jego mieszkańcach a szkoda….to wasibpracownicy i ich rodziny..
  Poprostu brakuje orlenowskim decydentom klasy i w d..e mają procedury…
  Także nie jeździjcie pi Nowakowskim bo nie macie racji

  • pisarz miejski says:

   Julko orłem nie jesteś.Zresztą powinno być orlicą.Klawiaturę też masz dziwną.

 5. kasjer says:

  czy miasto powołało stab kryzysowy bo posłuszni radni zagłosowali za wypuszczeniem obligacji miejskich na 120 milionów złotych.Czy radni wiedzą ile ostatecznie te obligacje będą kosztowały miasto?Czy radni wiedzą jak zadłuony jest Płock licząc wszystkie długi w tym długi spółek miejskich?.Gdzie jest sztab kryzysowy.Gdzie?

 6. Trxaskowski6 says:

  O ściekach kiedy cię powiadomnil jak dopłynęły do Plocka. endriu zajmnij się sprawami Autostrad w Płocku

 7. Mieszkańcy Płocka says:

  Wiecie po co są te syreny co nieraz wyją ? Po to żeby były. Jak będą naprawdę potrzebne, nie będziecie ich słyszeć

 8. Anonim says:

  Mieszkańcy i Zarządzanie Kryzysowe w mieście dowiedzieli się o jakimś wybuchu na terenie Orlenu w którym ktoś zginał. Nikt poza Orlenem nie ma wiedzy czy zdarzenie jest groźne, czy nie ma zagrożenia dla mieszkańców. Tak cieżko wydać komunikat że nie ma zagrożenia dla mieszkańców? Większość ludzi którzy się tu udzielają to zaślepieni wyborcy PiS, nie spodziewam się po nich obiektywizmu i logicznego myślenia…. Tym bardziej że niewygodne komentarze są usuwane….

  • zdrowy wzrok says:

   @Anonim – PO wpisie widać ,że to wpis zaślepionego wyznawcy wodza na białym kucyku.

 9. Tyle w temacie says:

  Ten pajac peowski nigdy nie straci okazji aby przywalić politycznie Orlenowi. Na pocieszenie łysy, ty kiedyś stracisz posadę. Orlen będzie w Płocku zawsze.

 10. Absolwent says:

  Tylko chwalić ten zakład pracy, jest za co
  Kończysz studia, idziesz do pracy na instalacje i pensja jak w markecie- brawo!!!
  Zainteresujcie się warunkami pracy i zmianami, na które ludzie narzekaja, bo nie daje rady !
  Polityka jak u kacapow- ludzie naiwni

 11. Absolwent says:

  Cudowny Orlen kaczyStanUmyslu
  Kończysz studia, idziesz na instalacje i placa jak w markecie, szkoda tych chlopakow, a Wy dalej im wlazicie w …. zacofany Kraj jak na wschodzie
  I znow do skasowania ?
  Am

 12. Płock says:

  Czy trzaskowski oddał już kasę którą zabrał z budżetu miasta Płocka , bo nie było informacji.

 13. Jan says:

  Panie Nowakowski nawet w taką chwilę wykorzystuje Pan na robienie polityki i uderzanie w Orlen. Stała się tragedia która bezpośrednio lub pośrednio spotkała baaardzo wiele osób. Osoby te czytają Pana wypowiedzi w tych plotkarskich „mediach” szukających sensacji. Czasem trzeba się wstrzymać od wypowiedzi i komentarzy, dać zabliźnic się ranom. Przyjdzie czas rozliczania i karania winnych. Pracownik

 14. On says:

  BHP orlenowskie leży oni tylko kaski , okulary ochronne , szelki potrafią sprawdzić czyli podstawę etc , itp. Dlaczego nie ma na remontach osób odpowiedzialnych jak ma dość do rozruchu czy , aby na pewno nic nie zostało, ale jak to Orlen on się zawsze wybroni, a ci z Orlen eko za co oni biora kasę Pytam się za Co!?

 15. t56 says:

  korzyści z mazaków oprócz trucia płocczan??????????

 16. FanPanA says:

  Ja dobrze kojarzę że jak facet odszedl z partii Korwina to poszedł do PiS i był w PiS? Potem chyba dopiero był w PO i teraz tak działa?
  To zostało jeszcze SLD jakby co. Fajna partia,

 17. Gabriela says:

  „Przekonuje też, że mieszkańcy kolejny raz dowiadują się, podobnie jak płocki ratusz, z mediów o sytuacji kryzysowej w Orlenie”

  Sorry, ale Orlen też o tych żalach pewnie dowiedział się z mediów.

  A swoją drogą skąd mieszkańcy mieli by się dowiedzieć jak nie z mediów? Nie mam telefony do pana, pan do mnie też nie.

 18. 😎 says:

  A pan prezydent powiadomił społeczeństwo o swoim zasiadaniu w spółkach…? 🤣🤣🤣🤣

 19. Olej says:

  Czy Zgorzelski już cos mówił w tej sprawie? Czy poddawał w wątpliwość procesy technologiczne? Przecież ten belfer z Bielska na wszystkim się zna.,

 20. nafciarz says:

  To jest prywatna, zagraniczna firma, na terenie której doszło do wybuchu i pożaru. Jaki jest powód dla którego musieliby w pierwszej kolejności informować o tym prezydenta miasta?

  komentarze na tej stronie hahah co oni cpaja

  • Anonim says:

   oczywiście opłacani trole to piszą, wybory się zbliżają… miasto powinno powołać jakiś sztab kryzysowy, gdy jest zagrożenie dla mieszkańców

   • Baden says:

    Weź mi to wyjaśniej.
    Mam firme transportową, kierowca nie daj Panie, walnie w drzewo i siebie zabije i zmiennika.
    Dzwonie do żony, do szpitala, na policje, sam nei wiem gdzie… A już wiem, do Prezydenta?
    Kierowca wiózł olej ale nic się nie wylało, ani nie rozszczelniło.
    Identyczna sytuacja.

   • pisarz miejski says:

    @Anonim – masz rację miasto POwinno POwołać sztab kryzysowy w mieście bo POwodów jest wiele.
    Panu preydentowi życzę więcej POwagi bo się ośmiesza.Czy o wszystkim co się dzieje w ratuszu mieszkańcy
    są informowani?.Czy media są dociekliwe i zadają panu prezydentowi niewygodne pytania? Czy pan prezydent
    jak wyjeżda np za granicę to daje sprawozdania mieszkańcom?Panie prezydencie niech pan czasami mniej mówi.
    Czyżby przyszły POlecenia z centrali,że trzeba walić w Orlen? Czy walił pan w Orlen gdy rządzili pańscy koledzy?

 21. Mizioooo says:

  Bo oni w Płocku z PO i PSL opierają się tylko na hejcie i uprawianiu brudnej polityki. Zobaczcie jak już spuścili ze smyczy PSLowskiego kibola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU