REKLAMA

REKLAMA

Prawnik radzi: Co zrobić, jeśli małżonek ma ukryte długi? I jak odrzucić spadek w imieniu dziecka?

REKLAMA

Przeczytajrównież

Na łamach PetroNews kontynuujemy cykl porad prawnych. Adwokat Magdalena Podleśna odpowiada na pytania naszych czytelników z zakresu prawa rodzinnego.

Dorota, l. 48: Z moim mężem jestem w silnym konflikcie, wydaje mi się, że ma długi, o których mi nie mówi. Boję się o część swojego majątku. Co mogę zrobić, jeśli mąż nie chce dobrowolnie iść do notariusza by podpisać majątkową umowę małżeńską?

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Szanowna Pani, zgodnie z art. 52 § 1 kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Zgodnie natomiast z § 2 cytowanego przepisu, rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych przypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym, niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeśli małżonkowie żyją w rozłączeniu.

Nie znając szczegółów Pani sprawy, należy się zastanowić, czy istnieją tzw. „ważne powody” umożliwiające orzeczenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, tym bardziej, gdy wskazuje Pani na istnienie konfliktu i długi, o których nie miała Pani pojęcia. Zgodnie z orzecznictwem, przez „ważne powody” należy uznawać nie tylko okoliczności natury majątkowej, ale również okoliczności dotyczące separacji faktycznej małżonków. Przyjmuje się również, że prowadzenie lub możliwość prowadzenia egzekucji z majątku wspólnego może stanowić ważny powód zniesienia wspólności majątkowej i oznaczenia wcześniejszej daty jej ustania, jeżeli przemawia za tym dobro rodziny lub drugiego małżonka. Sąd powinien zatem uwzględnić wniosek ze skutkiem wstecznym, gdy przemawia za tym właśnie dobro rodziny, a małżonkowie żyją w faktycznej separacji (tak: Uchwała pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 27 marca 1972 roku, III CZP 69/70).

Zwracam przy tym uwagę, że sąd ma obowiązek zbadać, czy orzeczenie ustanawiające rozdzielność majątkową małżeńską nie zmierza do pokrzywdzenia wierzycieli i czy złożenie wniosku nie jest wynikiem zmowy małżonków. Wskazuję, że pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej winien zostać złożony do Sądu Rejonowego. Należy wnieść sądową opłatę od pozwu w wysokości 200 zł.

Klaudia, l. 34: Zmarł mój ojciec, z którym nie utrzymywałam kontaktu. Dowiedziałam się na pogrzebie, że ojciec korzystał z ofert parabanków i najprawdopodobniej pozostawił po sobie długi. Ja spadek odrzuciłam u notariusza. Problem jest teraz taki, że muszę odrzucić spadek w imieniu mojego 4-letniego syna. Jak mam to zrobić?




Szanowna Pani, należy w pierwszej kolejności złożyć do Sądu Rejonowego wniosek o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem małoletniego dziecka, polegającej na odrzucenie spadku po zmarłym. Zwracam bowiem uwagę, że małoletnie dziecko nie może samodzielnie złożyć takiego oświadczenia o odrzuceniu spadku. W orzecznictwie panuje pogląd, że złożenie przez rodziców w imieniu małoletniego dziecka oświadczenia o odrzuceniu spadku jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z dnia 22 maja 2018 r. w sprawie prowadzonej o sygnaturze III CZP 102/17.

Ze względu właśnie na fakt, że czynność ta przekracza zakres zwykłego zarządu, konieczne jest uzyskanie zgody sądu. Konieczność ta wynika z art. 101 §3 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Kluczowe jest uzasadnienie wniosku, tak by Sąd miał pewność, że odrzucenie spadku leży w interesie Pani dziecka. Słusznym krokiem jest przedstawienie dowodów potwierdzających Pani twierdzenia, dotyczące istnienia długów, np. umowy kredytowe, wydane nakazy zapłaty, zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, czy też powołanie świadków, którzy o tych długach posiadają wiedzę. Warto też przedstawić dokumenty świadczące o tym, że pozostali spadkobiercy również ów spadek odrzucili.

Proszę pamiętać o tym, że od momentu, kiedy Pani odrzuciła spadek ma Pani 6 miesięcy na odrzucenie spadku w imieniu dziecka. Termin ten jednak nie może się skończyć, dopóki nie zapadnie prawomocne orzeczenie sądu w przedmiocie udzielenia Pani zgody. Zalecam niezwłoczne złożenie wniosku do sądu. W przypadku, gdy uzyska już Pani zgodę sądu rodzinnego, konieczne jest złożenie oświadczenia o jego odrzuceniu. Oświadczenie to może złożyć Pani przed każdym notariuszem. Niezbędne jest okazanie aktu urodzenia dziecka i prawomocnego orzeczenia sądu zezwalającego na odrzucenie spadku. Zalecam mieć również ze sobą akt zgonu spadkodawcy oraz Pani oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Magdalena Podleśna – adwokat wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Płocku w 2018 roku. Jej obszarem zainteresowania i praktyki zawodowej jest prawo rodzinne. Z tego też względu w 2021 roku ukończyła podyplomowe studia z zakresu Prawa Rodzinnego z elementami psychologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz zdobyła uprawnienia do prowadzenia mediacji, w tym mediacji z zakresu prawa rodzinnego.

Jeśli macie pytania z zakresu prawa, przesyłajcie je na nasz adres: redakcja@petronews.pl.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU