Poznaliśmy wyniki Budżetu Obywatelskiego 2017. Są zaskakujące

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznaliśmy wyniki głosowania płocczan w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka. Podczas piątkowej konferencji podsumowano cały projekt i zapowiedziano kolejny, prawdopodobnie jeszcze większy.

Jak usłyszeliśmy podczas piątkowej konferencji prasowej, Budżet Obywatelski Płocka to konkurs, który z każdym rokiem staje się coraz ważniejszy – zarówno dla miasta, ale także dla płocczan. To też przydatny instrument, badający zadowolenie mieszkańców i ich potrzeby.

– Budżet Obywatelski jest dla mnie wyjątkowy, bo pokazuje zaangażowanie płocczan – mówił podczas spotkania z mediami prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. – To też cenna informacja na temat potrzeb mieszkańców i tego, jak postrzegają oni miasto – mówił.

W sumie tegorocznej edycji BOP płocczanie złożyli 80 projektów, które przeszły wymagania formalne. W tej puli znalazły się 33 propozycje ogólnomiejskie oraz 47 osiedlowe. Połowę z nich stanowiły inicjatywy społeczne: m.in. rad osiedlowych czy organizacji pozarządowych. – To wiele świetnych pomysłów – chwalił podczas spotkania z dziennikarzami Andrzej Nowakowski. – Mogłoby być ich więcej, lecz 22 projekty nie spełniły warunków formalnych. Cieszy jednak frekwencja. Była dwukrotnie wyższa od ubiegłorocznej – zdradził włodarz miasta.

Wzrost zainteresowania był zauważalny. Frekwencja wyniosła 6,26 proc. (w ubiegłym roku było to niespełna 3 proc.). Co ciekawe, mieszkańcy Płocka najchętniej głosowali SMS-em. – To zaskakujące, biorąc pod uwagę możliwość oddania głosu przez internet – dziwił się prezydent. – Nieważne jednak jak, mnie cieszy, że coraz więcej osób angażuje się w życie miasta – dodał po chwili.

Miasto zrealizuje projekty z puli ogólnomiejskiej i osiedlowej. W ramach tej pierwszej, w której do wykorzystania płocczan było 2 mln zł, miasto zrealizuje cztery projekty. Są to:

 • Mobilna oświata (1200 głosów).
 • Przystań cumownicza (743 głosy),
 • Zakup statku ratowniczego niezbędnego do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Płocka (434 głosy),
 • Łódź “ósemka” dla płockich wioślarzy (381 głosów).

Prezydent pogratulował pomysłodawcom i zapewnił, że projekty te zostaną przekazane do realizacji.

 – Cieszę się, że te inicjatywy wygrały. Widać, że wiele z nich dotyczy wody, co idealnie wpisuje się w “Rok rzeki Wisły” – mówił Nowakowski. – Cieszę się z łodzi dla PTW. Towarzystwo od lat wspominało, że przydałaby się im taka łódź. Gratuluję też WOPR-owcom, którzy konsekwentnie starają się o poprawę sprzętu. Duże poparcie dla przystani cumowniczej na Borowiczach pokazuje, że płocczanie robią kolejny zwrot w stronę Wisły. Udowadniają, że mieszkańcy chcą wykorzystać rzekę także w sposób użytkowy – komentował.

Trzecie miejsce w głosowaniu w ramach puli ogólnomiejskiej zajął projekt Płocki Dom Działkowca. Niestety, nie zostanie on zrealizowany. Dlaczego? – Był za drogi – stwierdził włodarz miasta. – Zwycięskie propozycje wykorzystają tak dużą część budżetu, że na Dom Działkowca nie wystarczy pieniędzy. Kolejne projekty, które wybraliśmy niemalże idealnie “zamykają” pulę ogólnomiejską – tłumaczył Nowakowski.

W sumie cztery zwycięskie projekty kosztować będą 1,97 mln zł.

Do realizacji zostaną przekazane także projekty osiedlowe. Te podzielono na dwie listy: procentową i rankingową. Obie zostaną zrealizowane, a są to:

Projekty Osiedlowe – Lista Procentowa:

 • Plac zabaw oraz siłownia pod chmurką przy ul. Tokarskiej – os. Pradolina Wisły (165 głosów, 34,81 proc.),
 • Przyjazna Szkoła – os. Dworcowa (733 głosy 13,55 proc.),
 • Plac zabaw z siłownią pod chmurką – os. Borowiczki (252 głosy ,6,62 proc.),
 • AED i Ty – To reakcja społeczeństwa ratuje życie – os. Dworcowa (288 głosów, 5,32 proc.),
 • Wyposażenie pracowni komputerowej – os. Łukasiewicza (469 głosów, 4,25 proc.)
 • Bokserski Płock – Darmowe zajęcia z boksu olimpijskiego – os. Kochanowskiego (93 głosy, 1,02 proc.).

Projekty osiedlowe – Lista Rankingowa:

 • Modernizacja boisk wielofunkcyjnych przy SP nr 11 – os. Kochanowskiego (278 głosów)
 • Kompleks nowoczesnych boisk do tenisa i siatkówki – os. Podolszyce Północ (225 głosów)
 • Budowa placu zabaw na terenie Przedszkola nr 10 – os. Miodowa (175 głosów),
 • Psi Uśmiech – osiedlowy wybieg dla psów – os. Podolszyce Południe (173 głosów)
 • Psi Uśmiech – osiedlowy wybieg dla psów – os. Podolszyce Północ (83 głosy)
 • Samoobsługowe stacje naprawy rowerów – os. Podolszyce Południe (61 głosów).

– Mnie cieszy ponad stuprocentowy wzrost frekwencji – podsumował prezydent Płocka. – Jeśli co roku wzrost będzie na tym samym poziomie, to będę szczęśliwy. Dziękuję pomysłodawcom i tym, którzy uczestniczyli w konsultacjach – dodał.

Na koniec wspomniano o przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, która już teraz jest planowana. Niewykluczone, że zostaną wprowadzone w niej zmiany. Jak zdradził prezydent Płocka, są szanse, że kwota do rozdysponowania będzie wyższa.

– Na razie to 5 mln zł, co będzie za rok? To się okaże – mówił Nowakowski. – W tej chwili planujemy budżet miasta na przyszły rok i zapowiada się on na rekordowy. Na inwestycje wydamy około 300 mln złotych. Ma to związek z wykorzystaniem środków unijnych, które w tym roku pozyskiwaliśmy. W końcu wydamy te pieniądze – spuentował.

Podziel się:

1 komentarz

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji